خانه / آموزش و پژوهش / آموزش و پژوهش / ارزیابی عملکرد ورزشکار در پیشگیری از آسیبهای ورزشی
میزان اگاهی و عملکرد دانشجویان دختر را نسبت به راههای پیشگیری از آسیب های ورزشی

ارزیابی عملکرد ورزشکار در پیشگیری از آسیبهای ورزشی

امروزه  آسیب های ورزشی یکی از معمول ترین آسیب ها در جوامع مدرن امروزی به شمار می روند . آسيب ديدگي در خلال فعاليتهاي بدني يكي از مشكلات جدايي ناپذير در ورزش است و در صورت حاد بودن آن ميتواند موجب عدم توانايي تحرك، به خطر انداختن سلامتي جسماني و رواني، افزايش هزينه هاي درماني، كاهش انگيزه ورزشكاران شود.ورزش به عنوان يك وسيله سازنده و پيشگيري كننده از بروز آسيبها ورزشي و عوارض ناشي از آن درتوان بخشي و بهبود آسيبها امروزه مورد توجه بسياري قرار گرفته است.درگيري با زندگي روزمره و ماشيني باعث پناه انسان به ورزش شده است. با گسترش و نهادينه شدن شعار “ورزش براي همه” به تدريج خطر “آسيب ورزشي براي همه” را نيز مطرح مي كند. پیچ خوردگی ها,دررفتگی ها,کبودی ها,خراشیدگی ها, کشیدگی عضلات , رباطها , شکستگی ها , آسیب مغزی , کمر درد حاد , زانو درد حاد و سر درد معمولاً به دنبال ضربه و تروما  از شایعترین آسیبهای ورزشی اسکلتی- عضلانی و پیشگیری از آن از مقولات مهم طب ورزش می باشد که خوشبختانه اغلب  بطور موثر درمان می شوند و اغلب افرادی که دچار صدمه دیدگی ورزشی می شوند به نحو رضایتبخشی دوباره به ورزش باز می گردند. از سویی بسیاری از صدمات ورزشی و عوارض ناشی از آن را می توان پیشگیری نمود.از آنجاييكه درصد زيادي از اين آسيب ها قابل پيشگيري و كنترل هستند، شناخت و آگاهي از مكانيسم و نحوه ايجاد آسيب هاي ورزشي عامل مهمي در پيشگيري از اين آسيب ها به شمار می آيد..گزارش شده است که به طور متوسط 6/2 میلیون از مراجعات اورژانسی در ایالات متحده آمریکا طی سالهای 1998 – 1997 مربوط به آسیب های ورزشی بوده است .

آسیبهای ورزشی در اثر ضربه های شدید یا کششهای متمادی و بیش از حد در حین انجام حرکات ورزشی به وجود می آیند. صدمات ورزشی میتوانند استخوانها یا بافت نرم (رباط، ماهیچه و تاندون) و یا هردو را دچار مشکل نمایند.آسیب ورزشی و پیشگیری از آن از مقولات مهم طب ورزش و نوعی از آسیب‌دیدگی‌ است که اغلب در طی ورزش یا تمرین‌های ورزشی رخ می‌دهد. بعضی از آسیب‌های ورزشی در نتیجه صدمات ناشی از حوادث و سوانح حین ورزش و به علت شیوه‌های نامناسب تمرین، تجهیزات نامناسب، فقدان شرایط مناسب و گرم کردن یا حرکات کششی ناکافی قبل از شروع فعالیت ورزشی اتفاق می‌افتد. گزارش شده است که سالانه تعداد افراد بسیاری دچار صدمات ورزشی میشوند که نیمی از آنها با انجام معالجات خانگی و یا بدون رسیدگی خاص بهبود یافته و نیم دیگر به رسیدگی پزشکی نیاز پیدا میکنند.بر اساس محاسبات آماری در هر 1000 نفر، 26 نفر به آسیبهای ورزشی دچار میشوند، طبق یافته های محققان  به طور متوسط 6/2 میلیون از مراجعات اورژانسی در ایالات متحده آمریکا طی سالهای 1998 – 1997 مربوط به آسیب های ورزشی بوده است . بنابراین بهترين شيوه برخورد با يک آسيب پيشگيري است.  نتايج تحقيقات پیشین  حاکيست که آگاهي و عملکرد دانشجویان  تربیت بدنی نسبت به راههاي پيشگيري از آسيب کمبودهايي وجود دارد، به ويژه از لحاظ عملکرد، وضعيت ضعيف تري را از خود نشان داده اند. اين مساله بيانگر آن است که دانشجویان  به اندازه اي که آگاهي داشته اند، عملکرد مناسبي را از خود نشان نداده اند.  وجود اين کمبودها در آگاهي و عملکرد دانشجویان تربیت بدنی در دانشگاهاي ايران نشان دهنده نياز مربيان و دانشجویان “ورزشکاران” دانشگاهي به يک آموزش گسترده درمورد استراتژي هاي پيشگيري از آسيب است. نتایج تحقیقات قبلی  حاکی از پایین بودن آگاهی و عملکرد بازیکنان نسبت به راه کارهای پیشگیری از آسیب در زمینه های سرد کردن ، تغذیه و انجام تمرینات انعطاف پذیری بوده است  همچنین نتایج این مطالعات نشان داده اند که استراتژی های پیشگیری از آسیب ، در کاهش آسیب های احتمالی به وجود آمده در ورزش های مختلف ، مفید و موثر می باشند . لذا افزایش آگاهی دانشجویان تربیت بدنی  نسبت به راه کارهای پیشگیری از آسیب در جهت کاهش میزان آسیب ها و  ارائه راه کارهایی در جهت پیشگیری و کاهش آسیب های ورزشی لازم و ضروری به نظر می رسد .

از آنجائیکه ، معالجه آسیب های ورزشی  گران و هزینه بر می باشد  بنابراین ارائه راه کارهایی در جهت پیشگیری و کاهش آسیب های ورزشی لازم و ضروری به نظر می رسد . مطالعات نشان داده اند که استراتژی های پیشگیری از آسیب ، در کاهش آسیب های احتمالی به وجود آمده در ورزش های مختلف ، مفید و موثر می باشند . لذا  هدف از این تحقیق، ارزیابی آگاهی و عملکرد دانشجویان دخترورزشکار  نسبت به راه کارهای پیشگیری از آسیب  می باشد که ما در این تحقیق مورد مطالعه و تحقیق قرارداده ایم .

ارزیابی آگاهی و عملکرد دانشجویان ورزشکار  نسبت به راه کارهای پیشگیری از آسیب دیدگی در ورزش

جهت دریافت مطالب کامل اینجا کلیک کنید

x

همچنین ببینید

تاثیر شغل و تحصيلات والدين بر عزت نفس و نگرش فرزندان

رابطه ي عزت نفس با نگرش فرزندان نسبت به شغل و تحصيلات والدين

WhatsApp chat