خانه / آموزش و پژوهش / آموزش و پژوهش / ویژگیهای یاران امام حسین (ع) در کربلا
محرم 1400

ویژگیهای یاران امام حسین (ع) در کربلا

براى خاندان رسول خدا(ص) و شیعیان آن خاندان مظلوم ،روزى مصیبت بارتر و پراندوه‏تر از روز عاشوراى امام حسین(ع) و روز شهادت آن بزرگوار و یارانش نبوده و درتاریخ اسلام ثبت نشده است. در حدیثى از امام زین‏العابدین(ع) نقل شده که فرمود: روزى بررسول خدا(ص) سخت‏تر از روز اُحد نبود که عمویش حمزه فرزند عبدالمطلب و شیررسول خدا(ص) به شهادت رسید و پس از آن روز موته بود که عموزاده‏اشجعفرابن‏ابى‏طالب در آن روز کشته شد، آنگاه فرمود: «و روزى همانند روز حسین(ع) نبود که سى هزار مرد که خود را از این امت مى‏دانستند بهسوى آن حضرت هجوم برده و هر کدام با ریختن خون آن حضرت مى‏خواستند به خدانزدیک‏تر شوند، و آن حضرت آنان را به یاد خدا مى‏انداخت ولى اعتنا نکرده تا آنکه آن بزرگواررا از روى ستم و دشمنى کشتند.» قيام امام حسين (عليه السلام ) نقطه ي عطفي در تاريخ اسلام است كه انقلاب هاي بزرگ ديگر از آن سرمنشأ مي گيرد و جنبشي فوق العاده به وجود آورده كه سبب بيداري توده ها و افكار جديد مي شود . امام حسين (عليه السلام ) با فرياد « مرگ بر شرافت بهتر از زندگي ننگين است » روح جوانمردي را در همه ي غافلان بيدار ساخت.

اگر بخواهيم به جامعيت دين اسلام نظري بيندازيم بايد به نهضت امام حسين (ع) هم نگاه كنيم . چرا كه ايشان كليات دين اسلام را در كربلا به مرحله ي عمل درآورده و آن را مجسم كردند . تجسمي واقعي و حقيقتي و به صورت كاملاً زنده كه ادمه ي ديگر هم به خاطر اين تجسم واقعي هرگز نگذاشتند به دست فراموشي سپرده شود .  اما درباره ي اينكه هدف امام حسين (ع) از اين قيام عظيم چه بود كه حاضر شد تمام اهل بيت خود را ، حتي فرزندان كوچكش را با خود همراه سازد ، بحث خواهيم كرد و اهداف اصلي ايشان را مورد بررسي قرار خواهيم داد . اهداف و پيام هايي كه مي تواند در زندگي هر مسلماني تحولي عظيم ايجاد كند .

كربلا و حادثه ي عاشورا ، جوشش گاه ايمان و معرفت و آموزش گاه عزّت و رهايي است سال شصت و يك هجري ، امام حسين (ع) ميراث جدّ بزرگوارش را به تمامي عرضه مي دارد ، به جرأت تمام بر خليفه ي نابر حق اموي قيام مي كند و جان خود را فداي اين حركت مي كند و خون خود و خاندان و يارانش را مي بخشد تا فصل تازه اي در تاريخ اسلام رقم زده شود. و فصلي كه شاخص آن ، حركت عليه خلفاي جور است . و در سده هاي بازپسين آن هم به عنوان نسخه اي در قضاوت درباره ي مشروعيت و حقانيت خلفاي اموي به كار مي رود و دامنه و گستره ي اين قضاوت به شيعه محدود نيست و متفكراني از اهل سنّت را نيز در بر مي گيرد و وجدان تاريخي آنها را به داوري فرا مي خواند. واقعه ي كربلا و داستان عاشورا واقعه اي است كه از حيث زماني و مكاني امر محدود و كوچكي است. يعني از حدود ماه رجب كه امام حسين (ع) از مدينه حركت مي كند تا دهم محرم تقريباً پنج ماه مي شود، كه البته آن چه به عنوان عاشورا و واقعه ي كربلا در ذهن ما معمولاً ثبت شده است، در واقع يك روز بيشتر نيست .اما به رغم اين محدوديت كه از لحاظ زمان و مكان دارد حركت امام حسين (ع) از آن چنان ظرفيتي برخوردار است كه علي رغم اينكه از قرن اول هجري تا به امروز فراوان سخن گفته و نوشته اند همچنان احساس مي كنيم كه ناگفته ها و ناشنيده هاي بسياري در اين زمينه وجود دارد. حماسه ي عظيم عاشورا به تمامي جوامعي كه تحت سلطه ي قدرتهاي بزرگ قرار داشتند و با ذلّت زندگي مي كردند نشان داد كه « مرگ سرخ بهتر از زندگي ننگين است». و به عقل ها شعوري داد كه هميشه راه شهادت را پر رهرو نگهدارند . عواطف مردمي را كه تحت ستم ظالمان بودند و از ستم آنان خسته شده بودند را بر انگيخت و در وجود سلطه گران تاريخ ، وحشت و اضطراب افكند. افراد مختلفی از شهر های مختلف به امام پیوستند؛ از این رو از تعداد و نحوه ی پیوستن آنان به امام گزارش دقیق وجود نداشته و تاریخ ضبط نکرده است. از سوی دیگر باید بررسی شود که مقصود از یاران امام چه کسانی هستند؟

جهت دریافت کل تحقیق اینجا کلیک کنید

x

همچنین ببینید

تاثیر شغل و تحصيلات والدين بر عزت نفس و نگرش فرزندان

رابطه ي عزت نفس با نگرش فرزندان نسبت به شغل و تحصيلات والدين

WhatsApp chat