خانه / آموزش و پژوهش / نوآوری و فناوری در جهش تولید
جهش تولید یک تجویز راهبردی و نیازمند شکل گیری، زیست بومی نوآورانه و فناورانه است.
هوشنگ سالاری مدیر مسئول پایگاه آوای شوش

نوآوری و فناوری در جهش تولید

سال 1398 سخت ترین و پرحادثه ترین سال چند دهه اخیر بعد از جنگ تحمیلی بود. با بحران سیل ویرانگر، آغاز شد و با ویرس کرونا پایان یافت. سال 1398 با همه مشکلات تمام شد و آنچه  در تاریخ ماندگار شد؛ حماسه عشق، نوع دوستی، ایثار، و مقاومت ملتی سرافراز با تمدنی کهن در ایران زمین بود.

عیدنوروز؛ جشن شکرگزاري مخلوق(انسان) نزد پروردگار، خالق و تواناست. 

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ  اللَّیْلِ وَ  النَّهَارِ
یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

عید نوروز  و آغاز سال 1399 بر شما عزیزان (ایرانیان) سراسر جهان و همه ملتهایی که نوروز را جشن می گیرند مبارک باد.

رهبر فرزانه انقلاب  شعار سال 1399 را  (جهش تولید) نامگذاری نمودند. تقویت تولید ملی  و  رونق فضای کسب و کار

تعیین هدف و نامگذاری سال ها  از سوی رهبر فرزانه و عالم انقلاب، یک سنت حسنه و آموزنده،  طی چند دهه گذشته در ایران بنا به شرایط داخلی و بین المللی، صورت گرفته است. در چند سال اخیر به سبب حساسیت ها، اقتضائات و الزاماتی که،ایجاد شده، این نامگذاری ها بسوی اهداف اقتصادی جهت  گرفته اند. کارشناسان معتقدند: تولید معنا و مفهوم عمیقی دارد که تحقق اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی به دشمنان را به دنبال خواهد داشت. حدود ۸۰ درصد اقتصاد ایران در ظرفیت‌های داخلی کشور تعریف می‌شود. اگر این هشتاد درصد جنبش تولیدی لازم را پیدا کند، یقینا اوضاع و احوال اقتصادی کشور بسیار بهبود پیدا می‌کند. این انتخاب، انتخاب خوبی است و موجب امید تولیدکنندگان می‌شود و باید مجلس، دولت و بنگاه‌ها این حرکت را توسعه بدهند و تحقق‌بخش رهنمود رهبر معظم انقلاب باشند.

سال جهش تولید 1399

جهش تولید ، صرفاً یک جهتگیری نیست بلکه یک تجویز راهبردی است

حال این سوال مطرح است نامگذاری امسال با سالهای گذشته «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال»، «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، «حمایت از کالای ایرانی» و «رونق تولید»  چه شباهت ها و تفاوت هایی دارد؟

شباهتی که،نامگذاریها و تعیین اهداف، در ابتدای سال توسط رهبر انقلاب  دارند اینست که  به نوعی با هدف فرهنگ سازی صورت میگیرد.

تفاوت شعار سال 1399 از دیدگاه کارشناسان:

جهش تولید ، صرفاً یک جهتگیری نیست بلکه یک تجویز راهبردی است. تجویزی که علاوه بر راهبردی بودن رویکرد «راهبری» نیز در آن هویداست. جهش تولید را چه از سنخ «همپایی فناورانه» یا همان «catch up» در نظر بگیریم و چه از سنخ مولفه های یک رشد پایدار، نیازمند توجه به چند ملاحظه است:

1. جهش تولید  با رفتارها و عملکردهای متعارف و روزمره مسئولین و مردم محقق نمی شود چه اینکه تجارب کشورهای دیگر در امر همپایی فناورانه نیز این گزاره را تائید میکند.

2. جهش تولید نیازمند شکل گیری یک زیست بوم نوآورانه و فناورانه است، زیست بومی که اقتضائات بومی کشور را نیز در نظر گرفته باشد.

3. در شعار  رونق تولید نقش مردم بسیار مهم بود یعنی علاوه بر مصرف کالای ایرانی که تحریک کننده طرف تقاضا بود، سعی شان بر سرمایه گذاری در امر تولید نیز تقویت میشد که طرف عرضه کالای ایرانی هم رشد کند ولی در شعار «جهش تولید» نقش سیاستگذاران، اهمیت بیشتری دارد چرا که رفتارهای متعارف مردم در امر تولید و حتی مصرف کالای ایرانی از نوع حمایت های تولیدی است که در عموم موارد طرف تقاضا را در مصرف کالای داخلی تحریک می کند ولی جهش تولید نیازمند دسته ای از سیاستگذاری هاست که با حمایت های عملی مردم، سبب تغییر جریان تولید در کشور گردد.

اگر کل جریان تولیدی را به دوایر متحدالمرکزی تشبیه کنیم که همگی حول نقطه پیشرفت صنعتی و رشد اقتصادی قرار دارند، در امر «رونق تولید»، دایره ای که جریان تولیدی کشور در آن قرار گرفته است تغییر نمی کند و صرفاً سرعت آن بیشتر می شود ولی در شعار «جهش تولید» می بایست قوت تولیدی کشور به قدری پیشرفت کند که در نهایت به تغییر دایره بینجامد که هم کالاهای با ارزش افزوده بیشتر تولید شود و هم وابستگی های اقتصادی و صنعتی کشور را به حداقل برساند که قاعدتاً تحقق چنین امری، نیازمند ریل گذاری های دقیق از سوی سیاستگذاران و حرکت هدفمند در ریل های صحیح از طرف مردم (اعم از تولید کننده و مصرف کننده) است.

به طور خلاصه، جهش تولید بیشتر از آنکه از نوع مصرف کالای ایرانی باشد از سنخ جریان سازی امر تولید هدفمند در کشور است، هر چند به هیچ وجه از ارزش رویکرد مصرف کالای ایرانی نمی کاهد و قطعاً تحقق این شعار، تقویت کننده شعار جهش تولید نیز خواهد بود.

شهرستان شوش در استان خوزستان بعنوان شهر با ظرفیت های بی نظیر تولیدی در موقعیتی استراتژیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. و در روزهای آینده، نوشتار ها و پژوهش هایی در زمینه توسعه زیرساخت ها، صنایع تبدیلی – تکمیلی کشاورزی و … در این پایگاه خواهیم داشت و در این رابطه از اهل فن، مدیران بخش اجرایی و صاحبان صنایع کوچک و متوسط نیز نظر خواهی و دیدگاه کارشناسی آنها را منتشر و به تحلیل و بررسی خواهیم گذاشت.

با آرزوی سالی خوش، خرم و پر از دستاورد و اتفاقاتی شیرین برای ایران و ایرانی 

x

همچنین ببینید

تاثیر شغل و تحصيلات والدين بر عزت نفس و نگرش فرزندان

رابطه ي عزت نفس با نگرش فرزندان نسبت به شغل و تحصيلات والدين

WhatsApp chat