خانه / اقتصادی و اجتماعی / بهداشت و سلامت / هوچی گری و تنش کم آبی خوزستان
خکسالی و محیط زیست

هوچی گری و تنش کم آبی خوزستان

شبکه های اجتماعی استان، شاهد انتشار کلیپ هایی در مورد تنش کم آبی استان خوزستان هستند. بحران خشکسالی اخیر، مسلماً از نادرترین شرایط اکوسیستمی قرن اخیر در خوزستان است. با تصاویر و کلیپ هایی  که از سدهای کرخه  بصورت میدانی از سوی جامعه رسانه ای استان خوزستان منتشر شد. تنش کم آبی  و بحران زیست محیطی جدی ست. اینکه افرادی رادیکال، با اعمال رادیکال سبب تشدید شدن بحران زیست محیطی شوند .. برای هیچ یک از شهروندان  و هم استانی های ما پسندیده نیست.

بحران تنش کم آبی  ضرورت  دارد، مهار شود، با کمترین آسیب، ابتدا جامعه انسانی، سپس  زیست محیطی و کشاورزی ..در خطر است.

هوچی گری، و انتشار  کلیپ های تنش زا، با هدف تشدید شکاف اجتماعی در جهت  تبدیل تنش کم آبی به بحران های اجتماعی و امنیتی پروژه ای ست که این روزها در شبکه های اجتماعی خاص می بینیم. کارشناسان، اساتید حوزه و دانشگاه در این بحران تنش کم آبی و خشکسالی، غائب و در سکوت هستند. رسانه ها و خبرنگاران ،از دریافت، محتوای مناسب، نظرات کارشناسی و فرضیات و پیشنهادات  محروم  و شبکه های اجتماعی رادیکال موج سوار ..تنش کم آبی و تهدید خشکسالی پیش رو شده اند .

در حالی که  جامعه هدف  استان خوزستان ، کشاورزان، بهره برداران صنایع و محیط زیست متعجب از بحران مدیریتی موجود در حوزه رسانه و مسئولان هستند ..چرا در محتواسازی ، طرح مسأله تنش کم آبی، خشکسالی و ضرورت همراهی و همکاری جوامع انسانی و دوستداران زیست محیطی  ضعیف هستیم. و نظاره گر ورود افراد هوچی گر، کم اطلاع  و بحران ساز قومیتی به لنز دوربین های خبرنگاران و ادمین های شبکه های اجتماعی پرمخاطب هستیم.

بحران کم آبی و تنش خشکسالی در انتهای جنوب غربی  و جنوب استان، بخصوص تالاب هورالعظیم، به عواملی چون سدسازی ترکیه، کم شدن آب جاری دجله و فرات،  و تنش خشکسالی بالادست سد  کرخه  مرتبط است.

مهار آب های موجود و استفاده بهینه از ظرفیت سدها ، تجدید نظر در الگوی آبیاری های زراعی و باغی، اصلاح مصارف صنعتی آب و تنظیم چارت مناسب حق آبه های پائین دست .. ضرورت فردای موضوع آب  و رودخانه های استان خوزستان است .

هیچ فرد، مسئول، رسانه و کارگزار نمی تواند خارج از چارچوب تخصصی و قانونی خود، تنش کم آبی و بحران خشکسالی اخیر را بصورت غیرمسئولانه، غیرقانونی و خارج از اصول و قوائد اجتماعی ..بحران آفرینی،  و سبب هوچی گری های  سیاسی، چالش و شکاف های اجتماعی کند.

توبیخ افراد تنش آفرین و بحران ساز در مسئله تنش خشکسالی و کم آبی سدهای استان، و پیشگیری از اظهارنظرهای غیرکارشناسانه، غیرمسئولانه و بحران ساز مطالبه ای ست که  از مسئولان نظارتی،قضائی و …می توان داشت.

درباره مدیر مسئول

x

همچنین ببینید

تاثیر شغل و تحصيلات والدين بر عزت نفس و نگرش فرزندان

رابطه ي عزت نفس با نگرش فرزندان نسبت به شغل و تحصيلات والدين

WhatsApp chat