خانه / رسانه و خبر / رسانه و خبر / تحولات افغانستان
سردار سلیمانی در کنار احمدشاه مسعود دره پنجشیر افغانستان

تحولات افغانستان

تحولات افغانستان، خالی کردن میدان توسط امریکا و کشورهای غربی، به قدرت رسیدن طالبان، و معاملات پنهان، و اشکار این گروه خشن و تروریستی(انتحاری) با قدرت های منطقه ای و بین المللی در مورد آینده افغانستان  و نگاهی که برخی رهبران تندرو طالبانی به ایران و ایرانیان، ازخود بروز داده اند،  این احتمال را قوت می بخشد که غرب، و امریکا در صدد ایجاد مدل جدیدی از تروریسم و نفاق بین منطقه ای… هستند.

تنها دره پنجشیر افغانستان در تصرف گروه تندرو طالبان قرار ندارد، و احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود فقید با اعلام مبارزه با گروه طالبان و محافظت از کشور و مردم افغانستان، تنها منطقه ای از افغانستان است که، گروه طالبان را با چالش مشروعیت روبرو ساخته است. حال سوالی که در بین ایرانیان مطرح است، آیا طالبان قابلیت اعتماد دارند یا در دراز مدت با تثبیت قدرت در افغانستان، مجری پیاده سازی پازل های امارت های اسلامی و کشورگشائی خواهند شد.

نگارنده بر فرض، تغییر رفتار، و مواجه شدن با طالبان جدید، این نکته را مورد توجه قرار داده است، که اگر امریکا، و غربی ها در پی ایجاد کپی برابر اصل از مدل های حکمرانی منطقه ای در افغانستان باشند و با چاشنی گروهک های تروریستی، داعشی و آنچه در سوریه و عراق شاهد آن بودیم، ادغام شوند، چه آینده ای را می توان متصور بود.

بی شک آنانکه فکر می کنند امریکا، و غربی ها افغانستان را رها نموده اند و شکست کامل را پذیرفته اند، سخت در اشتباه هستند. آنچه از تحولات اخیر افغانستان، و تصرف سریع ایالات ها، و شهرهای افغانستان، می توان نتیجه گرفت. حمایت و توافقات پشت پرده طالبان، بر سر موضوعات مختلف است.

در پایان این مبحث کلیپی از سخنان سردار سلیمانی، و پیش بینی ایشان در مورد افغانستان و تصاویری از گذشته و حال افغانستان پیوست نموده ام که می تواند بعنوان مکتب سلیمانی و سیاست ما در برابر افغانستان مورد توجه تصمیم گیران و تصمیم سازان قرار گیرد.

امیدوارم آنچه در پنجشیر افغانستان، با الهام از مکتب مقاومت سردار سلیمانی  در برابر توطئه های آینده، بروز و ظهور یافته است و توسط احمد مسعود فرزند فقید احمدشاه مسعود هدایت میشود مورد توجه قرار گیرد.

در مورد طالبان افغانستان نباید و نشاید بتوان اعتماد کامل کرد زیرا گرگ زاده عاقبت گرگ شود و طالبان ساخته شده  توسط غرب و پازل گردان امریکا و کشورهای استعماری در آینده ای نزدیک خواهد شد تا منطقه را با هرج و مرج، آشوب و ناآرامی روبرو نماید و از طرح های توسعه ای و تاملات منطقه ای و تبادلات بین المللی منابع و منافع جلوگیری نماید.

جایگاه استراتژیک افغانستان در تحولات آتی و برنامه ریزی های منطقه ای خود گواه ، است که، امریکا و انگلیس و اروپائیان در برابر چین، ایران و روسیه در صدد ایجاد یک پازل قدرتمند ناامن سازی و خشونت های منطقه ای جدیدی با مدل های بهبود یافته سابق سوری-عراقی هستند. (جنگ های نیابتی)

قاسم سلیمانی

قاسم سلیمانی

x

همچنین ببینید

خوزستان را دریابید!!؟

خوزستان محروم نیست، مظلوم... و هنوز در جنگ، است.

WhatsApp chat