خانه / متفرقه / اکوسیستم و صنعت گردشگری

اکوسیستم و صنعت گردشگری

امروزه صنعت گردشگري يكي از اشتغال زاترين و پردرآمدترين فعاليتهاي اقتصادي است و پيش بيني مي شود كه در هزاره سوم فعاليت غالب اقتصادي در جهان باشد چرا كه كشورهاي جهان به خصوص كشورهاي در حال توسعه تلاش گسترده اي در جهت توريسم به اشكال مختلف مي نمايند و فوايد آن به لحاظ اقتصادي، فرهنگي – اجتماعي نصيب كشور و مردمان سرزمين خود گرديده اند و موجب رفاه آسايش و شناخت و حفظ يادمانهاي تاريخي و تفريحي كشور خود شده اند.شهرستان شوش با توجه به موقعیت استراتژیکی که دارد ، در اکثر مواقع مورد توجه جهانگردان و ایرانگردان قرار می گیرد . وجود مقبره ی دانیال(ع) ـ معبد چغازنبیل ـ بقایای کاخ آپادانا ـ    مسجد دوران اسلامی ـ شهر پانزدهم ـ کاخ اردشیر ـ مجتمع فرهنگی دعبل خزایی ـ قلعه و موزه شوش ـ موزه هفت تپه ـ وجود رودخانه های کرخه ، شاوور و دز که به موازات هم از غرب ، شرق و وسط شهر شوش عبور می کنند همچنین زمینهای حاصلخیز که شوش را به طلای سبز ایران مشهور نموده و همه از شاخصه های گردشگری این دیار است .

شهرستان شوش ، از نظر وجود آثار تاریخی و فرهنگی در میان شناخته شده ترین شهر قدیمی  جهان جای دارد و از منظر جاذبه های اکوتوریسمی و تنوع اقلیمی جزو نقاط برتر دنیاست. طبیعت چهار فصل ، وجود رودهای پرآب ، بیشه زار ، چشمه های جوشان، جاذبه های گردشگری مذهبی و تمدن هفت هزار ساله این قابلیت را به شوش بخشیده است که در ردیف های نخست گردشگری ایران و جهان حرفی برای گفتن داشته باشد. اما متاسفانه با توجه به چنین ظرفیتهای بالایی هنوز نتوانسته است از کمترین امکانات موجود هم بهره کافی را در جهت رشد اقتصادی و اجتماعی و توسعه پایدار ببرد.

 امروزه مفهوم توسعه پایدار در تمام ابعاد برای ما امری ملموس است، این نوع توسعه « به نوعی عملکرد اطلاق می گردد که در آن همه افراد و شرایط مادی و غیر مادی یک جامعه با هم  و هماهنگ در جهت از بین بردن فقر، مرض، جهل و نا امنی و… بسیج شوند و کشور را از نظر اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به بهره روز افزون برسانند. همچنین توسعه ای مد نظر است که حداقل تخریب و حداکثر سودآوری را به ارمغان آورد و مردم «یک منطقه ، شهر یا کشور» در هرجایی که زندگی می کنند احساس رضایت نمایند.» ( قلعه ای،1387) بر اساس چنین تعریفی به نظر می رسد که یکی از راه های توسعه پایدار می تواند از طریق گردشگری شکل گیرد، توسعه گردشگری با ارتقای ابعاد کمی و کیفی در هر شهری از جمله شهرستان شوش می تواند همراه باشد، تا از این طریق حداکثر بازده را تولید نماید، وجود تسهیلات از زمان ورود گردشگران تا زمان خروجشان، همکاری و مشارکت عرضه کنندگان خدمات شهری، تامین نیازهای فراغتی و… همگی بیانگر ارتقاء کیفی و کمی این نوع جهانگردی در سطح توسعه پایدار محلی می باشد. هدف این مقاله بررسی نقش گردشگری در توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی شهرستان شوش می باشد که به روش توصیفی – تحلیلی راهکارهای رشد صنعت گردشگری در استای توسعه پایدار شهرستان شوش را مورد بررسی قرار داده است. بنابراین در این مقاله به دنبال پاسخ به این هستیم که مهمترین نقش صنعت گردشگری  در توسعه اقتصادی – اجتماعی  شهرستان شوش بصورت پایدار چه می باشد؟

جهت دریافت مقاله کامل کلیک کنید

x

همچنین ببینید

خطای کدخدا پنداری

خطای کدخدا پنداری و خوی استثماری در فلسفه غرب

WhatsApp chat