خانه » اقتصاد و سیاست » نگاهی به جاذبه های گردشگری شهرستان شوش
فروش محصولات و تولیدات شما

نگاهی به جاذبه های گردشگری شهرستان شوش

شوش در ۱۱۸ کیلومتری شمال اهواز قرار دارد. محوطه باستانی شوش بخش بزرگی به وسعت تقریبی ۴۰۰ هکتار را در بر می گیردکه در میان دو رود کرخه و دز واقع شده است. این محوطه از اوایل هزاره چهارم پیش از میلاد تا اوایل دوره اسلامی به صورت یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخ بشر درآمده است. این شهر یکی از مراکز مهم منطقه جنوب باختری و جنوب ایران بود که تا دوران عیلامی شهر شوش به عنوان پایتخت زمستانی هخامنشیان، پیش از احداث تخت جمشید محسوب می شد که بعد از سقوط آنان به تدریج از رونق افتاد و به شهر کوچکی در کنار بارگاه دانیال نبی تبدیل شد. شهر شوش با حمله مغول ها رو به ویرانی نهاد. آکروپل، شهر شاهی، آپادانا، شهر پیشه وران، قلعه دمورگان، آرامگاه دانیال نبی، کاخ شائور و شهر باستانی چغازنبیل از مهم ترین دیدنی های تاریخی و باستانی شهرستان شوش به شمار می‌روند. محوطه باستانی هفت تپه حدود ۱۵ کیلومتری جنوب خاوری شهر شوش واقع شده و همان‌طور که از نام آن پیداست از تپه های متعددی تشکیل شده است. در تاریخ آمده بین شوش و چغازنبیل مکان مقدسی وجودداشته که احتمالا هفت تپه امروز است.
مکان های دیدنی و تاریخی
آکروپل، شهر شاهی، آپادانا، شهر پیشه وران، قلعه دمورگان، آرامگاه دانیال نبی، کاخ شائور و شهر باستانی چغازنبیل از مهم ترین دیدنی های تاریخی و باستانی شهرستان شوش به شمار می روند. محوطه باستانی هفت تپه حدود ۱۵ کیلومتری جنوب خاوری شهر شوش واقع شده و همان‌طور که از نام آن پیداست از تپه های متعددی تشکیل شده است. در تاریخ آمده بین شوش و چغازنبیل مکان مقدسی وجودداشته که احتمالا هفت تپه امروز است.
صنایع و معادن
از صنایع و معادن شهرستان شوش اطلاعات مستندی در دست نیست.

کشاورزی و دام داری
شغل بیش ترمردم شهرستان شوش کشاورزی است. محصول عمده این شهرستان گندم، جو، کنجد و حبوبات می باشد. نهرهای متعددی که از رود شاهو جدا می شوند به مصرف کشاورزی می رسند. دامداری پس از کشاورزی اصلی ترین شغل مردم ناحیه بوده و انواع فرآورده های دامی و لبنی از تولیدات این بخش محسوب می گردد.
مشخصات جغرافیایی
شوش یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است که از شمال به شهرستان‌های دهلران، خرم آباد و اندیمشک از خاور به دزفول از جنوب خاوری به شوشتر، از جنوب به اهواز و از جنوب باختری و باختر به دشت آزادگان محدود است. شهر شوش مرکز شهرستان شوش در َ۱۵ ْ۴۸ طول جغرافیائی و َ۱۲ ْ۳۲ عرض جغرافیایی و ارتفاع ۷۱ متری از سطح دریا واقع شده است. در سرشماری سراسری سال ۱۳۷۵ جمعیت شهرستان شوش ۱۷۳۲۳۲ نفر برآورد شده است. این شهرستان در جلگه خوزستان قرار گرفته و هیچ گونه ناهمواری در آن مشاهده نمی شود به طور کلی این شهرستان دشتی و هموار است. شهر شوش در مسیر راه درجه یک اصلی اهواز- دزفول در۱۱۰ کیلومتری جنوب خاوری اهواز و ۴۰ کیلومتری شمال خاوری دزفول قرار دارد. هم‌چنین راه‌های فرعی شوش به موسیان به درازای ۹۰ کیلومتر و شوش چنانه به درازای ۸۰ کیلومتر است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
نام باستانی شوش یا دشت سوسیانا «سوس» بود که بعد تبدیل به شوش شد. برخی شوش را به معنای خوب و خوش دانسته اند. نام شهرشوش به یونانی «سوسای» بوده و در تورات و قاموس کتاب مقدس آمده است که شوش یا شوشیان در عبری به معنای زنبق است. در شهر شوش که در ۱۱۴ کیلومتری شمال اهواز واقع شده تپه هایی به چشم می خورد که نشانه وجود ۵۰۰۰ سال تمدن بشری در این ناحیه می باشد. تپه های باستانی مساحتی نزدیک به ۴۰۰ هکتار را در بر گرفته که مجموعا ۴ نقطه مهم «آکروپل»، «آپادانا»، شهر «شاهی»، شهر «صنعت گران»( پیشه وران ) را تشکیل می دهند. آورده اند که: « سوس از اقلیم سوم و شهری وسط و گرمسیراست و این اولین شهری است که در خوزستان بنا کردند و هوشنگ برآن عمارت افزود و آن جا قلعه ای محکم ساخت و بر آن قلعه ای دیگر ساخت که در غایت استحکام بود. شاپور ذوالاکتاف تجدید عمارت آن شهر کرد و شاپور خوره خواند و شکلش بر مثال باز نهاده بود. مقبره دانیال نبی بر جانب باختری شهر است در میان آب و در آنجا ماهیان انسی اند و از مردم نگریزند و کس ایشان را نرنجاند».
محدوده شمال خوزستان به دلیل آثار تاریخی به جا مانده از دوران هخامنشیان و دوره پیش از تاریخ یکی از مهم‌ترین قطب‌های توریسم تاریخی و فرهنگی در جهان محسوب می‌شود.
برای نمونه استقرار معبد چغازنبیل با بیش از ۵ هزار سال قدمت، شهرشاهی و شهر صنعت‌گران دوره هخامنشی، کاخ‌های آپادانا و ماندانا آثار تاریخی هفت‌تپه در این منطقه قرار گرفته‌اند.
همین طور باید به استقرار کاخی اشاره کنم که محل تولد کوروش بوده و در اندیکا واقع است. مقبره دانیال نبی نیز خود می‌تواند علاوه بر جاذبه تاریخی به جاذبه مذهبی این موقعیت کمک کند.»

تشریح موقعیت و جاذبه‌هایش برای توریست

« بقایای پارسوماش در شمال شرق استان خوزستان از دیگر جذابیت‌هایی است که می‌تواند برای تورهای تاریخی مورد توجه قرار گیرد. پارسوماش نقطه‌ایست که در تاریخ آغاز استقرار هخامنشیان بوده و در واقع همان محدوده کاخ محل تولد کوروش محسوب می‌شود.»
با این حال و گرچه این نکات کم و بیش از ذهن همه ما گذشته است اما هنوز خوزستان و شهرستان شوش تا رونق فاصله بسیار دارد.

چرا  جایی که ۵ برابر آتن آثار تاریخی دارد هرگز نتوانسته یک قطب فعال توریستی برای خوزستان و ایران باشد؟

نخستین دلیل اینکه اساسا هیچ معرفی و تبلیغ جامعی درباره جاذبه‌های این منطقه صورت نگرفته است.
دومین دلیل متوجه زیر ساخت‌هاست. زیر ساخت‌های منطقه برای توسعه گردشگری به ویژه در حوزه اقامت و تغذیه مناسب نیست. هتل و رستوران در سراسر این منطقه کم‌شمار و نایاب است.
دلیل سوم از همه مهم‌تر است. این دلیل به نکته‌ای برمی‌گردد که در آن برای مضاعف‌سازی جاذبه‌های منطقه کاری انجام نشده است.
در خبرها می بینیم که جهانگرد آلمانی ،فرانسوی و سویسی روز پنجشنبه‌از آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی شهرستان شوش در شمال خوزستان دیدن کردند.

این گروه جهانگردان خارجی در کاروانهای جداگانه توسط آژانسهای مسافرتی و جهانگردی داخلی از این منطقه دیدن کردند و از سوی مترجمان همراه آنها توضیحات لازم در زمینه موقعیت، قدمت ، وضعیت آثار تاریخی شوش ارایه شد.
جهانگردان خارجی در این سفر از آثار تاریخی آپادانا، شهر شاهی، تپه آکروپل، چغازنبیل و نیز مرقد دانیال نبی(ع) دیدن کردند و از نزدیک با آثار باستانی شوش آشنا شدند.
شهر شوش در شمال خوزستان به لحاظ ویژگیهای تاریخی و باستانی مورد توجه جهانگردان و علاقه مندان به آثار تاریخی از سایر نقاط جهان است.
این تیتر اخبار که در ایرناو سایر نشریات منشر می شود مرا وا داشت تا نگاه دقیقی به این صنعت و امکانات آن در این شهرستان بیندازم و دیدگاه خود را نسبت به توسعه این صنعت که اهمیت زیادی در اغلب کشورها دارد بیندازم و ظرفیت شهرستان شوش را به اختصار بیان نمایم
به گواهی تاریخ , هشت‌هزار سال پیش از میلاد مسیح ، حکومتی‌توانمندتوسط یکی از نوادگان نوح نبی(ع)پایه گذاری گردیدکه تا قرنها پس‌ازآن نیز به نام خود او, عیلام نامیده می‌‌شد. مورخان‌وباستان‌شناسان , این‌تمدن باستانی را جزو اولین‌جوامع متمرکز و‌متمدن‌بشری‌دانسته وآنرا به‌عنوان‌پایه‌واساس جوامع منسجم‌امروزی می شناسند

جاذبه‌های فرهنگی ، تاریخی و مذهبی :
شهرستان شوش با بناها و آثار تاریخی مهم و متعدد با وسعتی معادل ۳۵۷۷ کیلومترمربع واقع در شمال غربی استان یکی از مراکز و قطبهای مهم سیاحتی درجذب توریست محسوب می‌‌گردد. مهمترین آثارتاریخی شوش عبارتنداز :
* اکروپل یا گورستان دوران اور
* شهرتاریخی شاهی که از نظر تشخیص تمدنهای مختلف حائز اهمیت می‌‌باشد.
* آپادانا یا کاخ زمستانی پادشاهان هخـــامنشی که نمونه کامل آن در تالار تخت جمشید موجود است .
* معبد پنج طبقه یا زیگورات چغازنبیل مربوط به دوره عیلامی
* مقبره دانیال نبی (ع) با بنائی زیبا و شکوهمند در کنار رودخانه شاوور
* بقعه دعبـــــــل خزاعی که با تجدید بنای آن در حال حاضر به مجتمع فرهنگی – هنری تبدیل شده است .
* موزه‌های تاریخی شوش و هفت تپه .
* مقبره دانیال نبی (شوش)
* معبد چغازنبیل (هفت تپه)
جاذبه‌های طبیعی :
جنگل ، مرتع و تالابها با داشتن حیات متنوع گیاهی و جانوری که از آنها بعنوان مناطق حفاظت شده ، پناهگاه حیات وحش ، پارک ملّی و یا آثار طبیعی نام می‌‌برند ، جزئی از میراثهای طبیعی هر منطقه بشمار می‌‌روند و مناظر و چشم اندازهای زیبای آنها می‌‌تواند علاقمندان به طبیعت را بسوی خود جذب نماید . در شهرستان شوش ، مناطق حفاظت شده کرخه در دو طرف رودخانه‌های کرخه ، با داشتن بوته‌های درختان جنگلی مناطق گرمسیری و مامن حیات وحش متنوع که ازهمه مهمتر گوزن زرد ایرانی است که از گونه‌های برجسته و نادر جهان محسوب می‌‌شود ، واز مناطق دیدنی در این شهرستان بشمار می‌‌روند .
از دیگر جاذبه‌های طبیعی می‌‌توان به بافت شهراشاره کرد که به گونه ای است که عبور رودخانه از میان شهر زیبایی خاصی به آن بخشیده و چشم اندازهای زیبایی را فراهم می‌‌سازد .
چشم انداز جنگل های طبیعی
مشخصات بعضی از مناطق حفاظت شده و پناهگاههای حیات وحش در استان خوزستان

انواع پرندگان انواع حیوانات پوشش گیاهی موقعیت هکتار نام منطقه
دراج،قمری،فاخته،لیکو،

انواع گنجشک،انواع پرندگان شکاری، چندین گونه پرنده مهاجر

گــــــــــوزن زرد،گورکن، روباه شنی،شغال،گرگ، تشی،جوجــــــــــه تیغی، خرگوش،گـــربه وحشی، گراز وحشی گونه غالب درختی: پده+گز

گونه غالب درختچه:

سریم+ جاز

گونه غالب علفی:

انواع گرامینه‌ها

حومه شوش ۳۶۰۰ پناهگاه حیات وحش کرخه
همانند منطقه کرخه همانند منطقه کرخه همانند منطقه کرخه حومه شوش ۵۲۴۰ پناهگاه حیات وحش دز
همانند منطقه کرخه همانند منطقه کرخه همانند منطقه کرخه حومه شوش ۱۰۶۳۳ منطقه حفاظت شده دز
همانند منطقه کرخه همانند منطقه کرخه همانند منطقه کرخه حومه شوش ۹۴۳۷ منطقه حفاظت شده کرخه

شوش؛ شهر پیامبرباران ، تمدن بشریت .شوش بی‌شور امروز روزگاری شر و شوری داشت. این شهر کهن گفتنی‌های بسیاری دارد.
منطقه خوزستان ـ کاخ شائور (کاخ اردشیر)، آرام‌گاه دانیال، قلعه شوش، هفت تپه و چغازنبیل از جمله مهم‌ترین آثار باستانی شوش شهریاری است.
کاخ شائور (کاخ اردشیر)
بقایای این کاخ در کناره غربی رودخانه شائور روبه‌روری آرام‌گاه دانیال نبی (ع) واقع شده است. این کاخ دارای تالاری به اندازه ۳۴ در ۳۷ متر مربع و تاسیسات جانبی است. ستون‌های آن از جنس سنگ و دیوارها از خشت ساخته شده‌اند. این کاخ در زمان اردشیر دوم بنا گردیده و مدتی نیز به عنوان محل اسکان و مقر حکومتی بوده است.
آرامگاه دانیال
دانیال یکی از پیامبران بزرگ قوم بنی اسرائیل است (قرن هفتم پیش از میلاد) دانیال در زبان عبری به معنای ” خدا حاکم من است “ آورده شده است. در کتاب مقدس آمده که دانیال خود را وقف خدمت به خداوند ساخت و همواره صفا و طهارت خود را حفظ کرد. در زمان خود و در میان پیش‌گویان آن دوره پاک و منزه بود و در حضور فرمان‌روایان بت پرست همواره نام خدای یکتا را بر زبان جاری می‌ساخت.
به هنگام جوانی و در سال سوم سلطنت ” یهویاقیم “ ( ۶۵۵ پیش از میلاد) وی را به دربار نبوکدنصر (پادشاه بابل) به اسارت بردند. دانیال بر علوم آن زمان و به خصوص حکمت تسلط داشت. وی هرگز خود را به اغذیه و اشربه قوم یهود آلوده نساخت و مهم‌ترین واقعه‌ای که سبب نفوذ دانیال گردید تعبیر خواب سلاطین آن زمان بود و به واسطه این تعابیر مقام پیامبری خود را آشکار کرد. وی به هم‌راه عده‌ای از قوم یهود به ایران مهاجرت کرد و سرانجام در شوش وفات یافت. بارگاه زیبای او به صورت چهارطاقی با گنبد مخروطی کثیرالاضلاع ساخته شده و دارای دو مناره با پوشش کاشی است که تاریخ ساخت منارها سال ۱۳۳۰ هجری قمری است.
قلعه شوش
این دژ صد سال پیش به دست ژاک دمورگان (سرپرست هیات فرانسوی در ایران) برای اقامت هیات و نگه‌داری آثار احداث گردید. وی در زمستان ۱۸۹۸ در شمال تپه ” آکروپل “ دژ مستحکمی مانند دژهای اروپا به ویژه شبیه به زندان ” باستیل “ فرانسه ساخت.
آجرهایی که در ساخت قلعه به کار رفته‌اند تماما از حفاری‌های تپه‌های شوش خاصه آپادانا و هفت تپه می‌باشند و در واقع این قلعه موزه‌ای از آجرهای ایلامی، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی است و در بدنه آن آجرهای لعاب‌دار و کتیبه‌دار زیادی به چشم می‌خورد. این قلعه تا قبل از انقلاب در دست هیات باستان‌شناسی فرانسه بود ولی بعد از انقلاب این قلعه مرکز باستان‌شناسی شوش قرار گرفت و هم‌اکنون یکی از مراکز مهم میراث فرهنگی خوزستان است.
هفت تپه
مجموعه هفت تپه در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شوش واقع شده است. در سال ۱۳۴۴ گروه باستان‌شناسی فرهنگ و هنر دانش‌گاه تهران به سرپرستی دکتر عزت‌الله نگهبان در سرزمینی بین دو شهر باستانی شوش و ” دورانتاش “ شاید همان مکان ” کبنک “ که در گل نوشته‌ها آمده، در جایی که امروز طرح نی‌شکر هفت تپه بخشی از آن است، در دو مکان به نام‌های تپه ” ابوفندوا “ و هفت تپه دست به باستان‌کاوی زد که عملیات کاوش و حفاری ۱۱ فصل طول کشید.
هدف از این حفاری‌ها بررسی وضعیت و روشن شدن قسمتی از تاریخ ایلام بود و با انجام این حفاری‌ها قسمتی از دوره تاریک سال‌های ۱۵۰۵-۱۳۵۰ پیش از میلاد مشخص گردید. حاصل حفاری‌های هفت تپه، مقابر، انواع سفال‌ها، کتیبه‌های سفالی، اشیای برنزی و بسیاری از مجسمه‌های سفالین بود. هم‌چنین آرام‌گاه خانوادگی ” تپتی آهار “ (پادشاه مقتدر ایلام) از زیر خاک بیرون آمد. با پیدا شدن این آرام‌گاه یکی از قدیمی‌ترین طاق ضربی (قوسی) ‌کشف شد. در کنار بقایای معماری عیلامی هفت تپه، موزه‌ای در سال ۱۳۵۱ تاسیس گردیده که آثار به دست آمده از حفاری‌های هفت تپه را در خود جای داده است.
چغازنبیل
چغازنبیل در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شوش واقع شده است. در حدود سال ۱۳۰۰ پیش از میلاد و در سرزمین وسیعی به طول ۱۳۰۰ و عرض ۱۰۰۰ متر مربع شهر بزرگی ساخته شد. این شهر که در فاصله دو کیلومتری رود دز قرار دارد بعدها به نام ” دورانتاش “ مشهور گردیده است. این شهر یادگار عیلام میانه است که از سه حصار تو در توی خشتی تشکیل شده و دروازه اصلی آن بر روی حصار بزرگ در جبهه شرقی قرار دارد.
در حد فاصل حصار اول و دوم کاخ‌های شاهی و آرام‌گاه‌های سلاطین عیلام قرار دارند. در بین حصار دوم و سوم بقایای تصفیه‌خانه آب واقع شده است. تصفیه خانه آب چغازنبیل به منظور تامین آب آشامیدنی شهر احداث شده که جزو قدیمی‌ترین تاسیسات آب‌رسانی به شمار می‌رود.
آب آن از رودخانه کرخه و از فاصله ۴۵ کیلومتری با حفر و احداث کانالی تامین می‌شده است. به دلیل اختلاف ارتفاع سطح اراضی چغازنبیل با رودخانه دز و عدم امکان تسلط آب این رودخانه بر اراضی در آن زمان این عمل انجام شده است.
در مرکز حصار سوم معبد اصلی ( زیگورات) قرار دارد. معبد اصلی به ابعاد ۱۰۵ در ۱۰۵ متر مربع کاملی است که اضلاع آن به طرف جهات اصلی شرقی، غربی، شمالی و جنوبی واقع شده‌اند. اصل این معبد با به کارگیری میلیون‌ها آجر و در پنج طبقه ساخته شده بود که در حال حاضر دو طبقه از آن باقی‌مانده است. ارتفاع آن در گشته در حدود ۵۲ متر و متشکل از پنج طبقه بوده که طبقات این معبد بر خلاف تمامی زیگورات‌های بین‌النهرین بر هم‌دیگر ساخته نشده بل‌که هر طبقه مستقلا از سطح زمین به بالا احداث شده است.
به غیر از طبقه اول و پنجم تمامی طبقات از خشت پر شده‌اند. طبقه پنجم که مرتفع‌ترین طبقه محسوب می‌شده جایگاه قرار دادن بت‌های آن زمان بوده است. مهم‌ترین این بت‌ها به نام خدای ” اینشوشیناک “ یا خدای حامی شهر شوش بوده است.
اونتاش گال (بانی معبد چغازنبیل) می‌گوید:« پس از آن‌که مصالح ساختمانی را به دست آوردم، من در اینجا شهر اونتاش و حریم مقدس را بر پا نمودم و آن را در یک دیوار خارجی و دیوار داخلی محصور نمودم. من معبد بلندی ساختم که شبیه آن‌چه شاهان پیش ساخته‌اند، نبود و آن را به خدای ” اینشوشیناک “ و خدای ” هومبان “ حافظان حریم مقدس وقف کردم. باشد که ساختمان و زحمت من موقوفه ایشان شود. باشد که لطف و عدل ” هومبان “ و ” اینشوشیناک “ در اینجا برقرار بماند. »
بر روی دیوارهای معبد، آجرهایی به خط میخی مشاهده می‌شود که همه‌گی دارای متنی یک‌سان‌اند و بیان‌گر نام پادشاه و هدف او از ساخت این معبد ترجمه شده است. در اطراف معبد و بر روی کف اصلی دو سکوی مدور بریده مشاهده می‌شود که نظرات مختلفی در مورد آن‌ها ابراز شده؛ برخی آن‌ها را سکوی قربان‌گاه و برخی دیگر محل ستاره‌شناسی و ساعت خورشیدی دانسته‌اند. مجموعه این شهر و آثار تمدن عیلام در هفت تپه در سال ۶۴۰ پیش از میلاد توسط حمله آشوریان سرکردگی ” آشوربانیپال “ ویران و حاکمیت عیلامیان پس هزاران سال منقرض شد
ش‍‍ه‍ر ش‍وش‌ درش‍م‍‍ال‌ ‌غ‍رب‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ، ش‍‍ه‍ر‌ی‌ ‌اس‍ت‌ ب‍‍ا ق‍دم‍ت‌ چ‍ن‍د ‌ه‍ز‌ار س‍‍ال‍ه‌ ک‍ه‌ ت‍‍اری‍خ‌ ، ن‍‍ام‌ ‌آن‌ ر‌ا ب‍ه‌ ‌ع‍ن‍و‌ان‌ ن‍خ‍س‍ت‍ی‍ن‌ خ‍‍اس‍ت‍گ‍‍اه‌ ش‍‍ه‍رن‍ش‍ی‍ن‍‍ی‌ و ی‍ک‍ج‍‍ان‍ش‍ی‍ن‍‍ی‌ در ‌ای‍ر‌ان‌ ب‍ه‌ ث‍ب‍ت‌ رس‍‍ان‍ده‌ ‌اس‍ت‌ .
‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍ر ح‍دود دو‌ه‍ز‌ار و ۴۰۰ س‍‍ال‌ پ‍ی‍ش‌ ، م‍رک‍ز و پ‍‍ای‍ت‍خ‍ت‌ دو ‌ام‍پ‍ر‌اطور‌ی‌ ب‍زرگ‌ و م‍ت‍م‍دن‌ ‌ای‍لام‌ و ‌ه‍خ‍‍ام‍ن‍ش‍‍ی‌ ب‍وده‌ ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ف‍رم‍‍ان‌ ج‍‍ه‍‍ان‍‍ی‌ ح‍ق‍وق‌ ب‍ش‍ر ک‍وروش‌ ک‍ب‍ی‍ر در ‌ای‍ن‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ی‍‍اف‍ت‍ه‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت‌ . ب‍ق‍‍ای‍‍ا‌ی‌ دور‌ان‌ ب‍‍اش‍ک‍وه‌ ش‍وش‌ دروی‍ر‌ان‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ چ‍‍ه‍‍ارت‍پ‍ه‌ “‌آک‍روپ‍ل‌ “، ت‍پ‍ه‌ “‌آپ‍‍اد‌ان‍‍ا”، ش‍‍ه‍ر “ش‍‍ا‌ه‍‍ی‌ “، ش‍‍ه‍ر”ص‍ن‍‍ع‍ت‍گ‍ر‌ان‌ ی‍‍ا پ‍ی‍ش‍ه‌ ور‌ان‌ ” ب‍ه‌ ج‍‍ا‌ی‌ م‍‍ان‍ده‌ ‌اس‍ت‌ . م‍ق‍ب‍ره‌ “د‌ان‍ی‍‍ال‌ ن‍ب‍‍ی‌ (‌ع‌ )” ق‍ل‍‍ع‍ه‌ ش‍وش‌ “ش‍‍ه‍ر ش‍‍ا‌ه‍‍ی‌ “، “ک‍‍اخ‌ ش‍‍اوور” وم‍‍ع‍ب‍د ب‍‍اس‍ت‍‍ان‍‍ی‌ “چ‍‍غ‍‍ازن‍ب‍ی‍ل‌ ” ‌از م‍‍ه‍م‍ت‍ری‍ن‌ ‌آث‍‍ار ‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ ب‍ه‌ ش‍م‍‍ار م‍‍ی‌ ‌آی‍ن‍د.
ش‍‍ه‍ر س‍ه‌ ‌ه‍ز‌ار س‍‍ال‍ه‌ دور‌ان‍ت‍‍اش‌ (م‍‍ع‍ب‍د چ‍‍غ‍‍ازن‍ب‍ی‍ل‌ ) در ن‍زدی‍ک‍‍ی‌ ش‍‍ه‍ر ک‍ن‍ون‍‍ی‌ ش‍وش‌ ‌از ‌آث‍‍ار ث‍ب‍ت‌ ش‍ده‌ ج‍‍ه‍‍ان‍‍ی‌ ف‍‍ه‍رس‍ت‌ ی‍ون‍س‍ک‍و م‍‍ی‌ ب‍‍اش‍د ک‍ه‌ ش‍ک‍وه‌ و ‌ع‍ظم‍ت‌ خ‍‍اص‍‍ی‌ د‌ارد.
نتیجه گیری
از این جهت توسعه سرمایه‌گذاری‌های توریستی در این منطقه گذشته از آنکه زمینه گذران اوقات فراغت را برای ده‌ها هزار شهروند فراهم می‌کند به فعال‌سازی و احیای دیگر جاذبه‌های توریستی در این شهرستان و حتی به شهرستان‌هایی همچون اندیمشک ، ، دزفول و حتی شوشتر و مسجدسلیمان کمک خواهد کرد.»
پیشنهاد
تشریح مهم‌ترین دلیل عدم رونق این منطقه:« در حال حاضر مخاطبان جاذبه‌های گردشگری این منطقه فقط اقشار محدود فرهنگی هستند که پرداخت هزینه برای دیدار نزدیک از آثار تاریخ باستان بخشی از اقتصاد سفر آنهاست و مخاطبان آن به ندرت برای حضور در چنین مکان‌هایی هزینه‌های خاص می‌پردازند.»
چاره کار ایجاد فعال‌سازی و توسعه جاذبه‌های تفریحی و طبیعی و توسعه جاذبه‌های تفریحی و طبیعی است. فعال‌سازی جاذبه های طبیعی دریاچه کرخه به عنوان یک جاذبه طبیعی – تفریحی و ورزشی می‌تواند در حومه شوش راهگشا باشد.
امروزه کشورهای مختلف دربخش جذب توریست سرمایه گذاری کلانی می کنند امروزه دولتها درراستای جذب گردشگرورونق صنعت توریسم سرمایه گذاریهای کلانی انجام می دهند که ازاین طریق درآمدزایی هنگفتی عایدآنان می شود . ورود توریست عاملی مهم درتبادل فرهنگ ورونق اقتصادی می باشد باید بسترسازی وتسهیلات لازم درزمینه جذب توریست وگردشگرفراهم شود
لذا با اندکی مساعدت و همدلی مسئولان این شهرستان و دقت نظر در امر گسترش صنعت توریسم و جذب گردشگران داخلی و خارجی و با معرفی درست مناطق طبیعی سیاحتی ، تفریحی و آثار تاریخی ایران باستان که در دل تاریخ این شهرستان نهفته است می توان سهم بسزایی در ایجاد اشتغال و شکوفا کردن سهم درآمدی این شهرستان را از این صنعت رونق بخشید به امید آن روز

مرکز تجارت الکترونیک شوش

درباره آوای شوش

یاد گرفتم برای بهتر شدن باید تلاش کرد
از بزرگان باید منش بزرگ شدن را آموخت

2 دیدگاه

  1. Comment Test

    I care. So, what do you think of her, Han? Don’t underestimate the Force. I don’t know what you’re talking about. I am a member of the Imperial Senate on a diplomatic mission.

  2. Comment Test 2

    I care. So, what do you think of her, Han? Don’t underestimate the Force. I don’t know what you’re talking about. I am a member of the Imperial Senate on a diplomatic mission.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

Investigating social outcomes from youth perspective

بررسی پیامدهای اجتماعی بیکاری از دیدگاه جوانان

  مسئله ی اشتغال و قطب مخالف آن بیکاری یکی ...

استاندار خوزستان

صنایع کوچک و متوسط در برآیند توسعه پایدار

دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان پیرامون مسائل آب و فاضلاب و عمران شهری

آوای شوش

ن وَ اَلْقَلَمِ وَ مٰا یَسْطُرُونَ

خبرنگاران طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند،و با قلم و تلاش شبانه روزی درراستای ارتقای آگاهی مردم به خصوص در عرصه ورزش نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری داشته و دارند.