خانه » آموزش و پژوهش » تعلیم و تربیت در مکتب اومانیسم
فروش محصولات و تولیدات شما
اومانیسم

تعلیم و تربیت در مکتب اومانیسم

اصطلاح اومانیسم را در فارسى با واژه‏هایى مانند انسان‏ گرایى، انسان‏مدارى، مکتب اصالت انسان و انسان دوستى معادل قرار مى‏دهند. اومانیسم در معناى رایج آن، نگرش یا فلسفه‏اى است که با نهادن انسان در مرکز تاملات خود، اصالت را به رشد و شکوفایى انسان مى‏دهد. این مفهوم را به دشوارى مى‏توان یک مکتب خاص و مستقل مانند بقیه مکاتب فلسفى به شمار آورد، بلکه اومانیسم نگرشى پر نفوذ است که از رنسانس به این سو در بسیارى از آرا و نظریه‏ هاى فلسفى، دینى، اخلاقى، ادبى – هنرى و نیز در دیدگاههاى سیاسى، اقتصادى و اجتماعى مغرب زمین، ریشه دوانده است.

در مجموع، از قرن چهاردهم میلادى تا به امروز، اومانیسم در معناى عام خود، مؤلفه‏ هاى زیر را مد نظر داشته است. مسلما شدت و ضعف و چگونگى بعضى از این عناصر در نحله ‏هاى مختلف اومانیستى و اندیشه‏هاى افراد گوناگون، متفاوت خواهد بود:

۱ – محوریت انسان و پایبندى به خواستها و علایق انسانى؛ ۲ – اعتقاد به عقل، شک گرایى و روش عملى به عنوان ابزارى مناسب براى کشف حقیقت و ساختن جامعه انسانى؛ ۳ – برشمردن عقل و اختیار به عنوان ابعاد بنیادى وجودى انسان؛ ۴ – اعتقاد به بنا نهادن اخلاق و جامعه بر مبناى خودمختارى و برابرى اخلاقى؛ ۵ – اعتقاد به جامعه باز و تکثرگرا؛ ۶ – تاکید بر دموکراسى، به عنوان بهترین تضمین کننده حقوق انسانى در برابر اقتدار فرمانروایان و سلطه‏جویى حاکمان؛ ۷ – التزام به اصل جدایى نهادهاى دینى از دولت؛ ۸ – پرورش هنر مذاکره و گفتگو، به عنوان ابزار حل تفاوت و تقابل فهم ‏هاى مختلف؛ ۹ – اعتقاد به این مطلب که تبیین جهان بر پایه واقعیات ماوراى طبیعى و توجه به یک جهان غیردنیوى براى حل معضلات بشرى، تلاشى است‏براى ضعیف و بى ‏ارزش کردن عقل انسانى. جهان موجودى خود پیدایش و انسان نیز بخشى از همین جهان طبیعت است که بر اساس یک فرایند تحولى مداوم پدید آمده است؛ ۱۰ – اعتقاد به این که تمام ایدئولوژیها و سنتها اعم از دینى، سیاسى یا اجتماعى، باید توسط انسان ارزش‏گذارى شود؛ نه این که صرفا بر اساس ایمان پذیرفته شود؛ ۱۱ – جستجوى دائم براى یافتن حقیقت ملموس و عینى؛ با درک و اعتراف به این که شناخت و تجربه جدید، پیوسته ادراکهاى ناقص ما را از آن حقیقت عینى تغییر مى‏دهد؛ ۱۲ – اعتقاد به این که اومانیسم، جانشین و بدیلى واقع بینانه و معقول براى الهیات ناامید کننده و ایدئولوژیهاى زیان آور است؛ زیرا با اعتقاد به اومانیسم، خوش‏بینى، امید، حقیقت ‏طلبى، تساهل و بردبارى، عشق، ترحم و دلسوزى و زیبایى حاکم مى‏گردد و عقل‏گرایى به جاى بدبینى، یاس، جزمیت، گناه، خشم و نفرت، تعصبات، ایمان کورکورانه و غیرعقلانى مى‏نشیند.

در این میان، عناصر و مؤلفه‏ هایى چون «بى همتایى فرد انسانى‏»، «خرد» و «روش علمى‏» هسته مرکزى و کانونى اومانیسم را تشکیل مى‏دهند.

ادامه مطلب ..

اومانیسم

تعلیم و تربیت در مکتب اومانیسم

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .
مرکز تجارت الکترونیک شوش
x

شاید بپسندید

نیازهای تغذیه ای زنان در دوران بارداری

غذائی که در دوران بارداری مصرف می شود نیازهای تغذیه ای مادر و همچنین رشد جنین را تامین می کند.

روش های پیشگیری از بارداری

روش های متداول پیشگیری از بارداری را می‌توان به صورت های مختلف تقسیم بندی کرد

مناطق دوزبانه خوزستان

مهارتهای کلاس داری

آشنایی با مهارتهای کلاس داری و شیوه‎های تدریس نوین