خانه » اقتصاد و سیاست » اشتغال و کارآفرینی » صنایع کوچک و متوسط در برآیند توسعه پایدار
فروش محصولات و تولیدات شما
استاندار خوزستان
دکتر غلامرضا شریعتی

صنایع کوچک و متوسط در برآیند توسعه پایدار

دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان پیرامون مسائل آب و فاضلاب و عمران شهری دیشب مهمان  صدا و سیمای مرکز خوزستان ،در برنامه زنده  برآیند بودند

برآیند برنامه ای از سیمای مرکز خوزستان با موضوع بررسی آسیب های اجتماعی استان خوزستان است، که در هر قسمت از برنامه به موضوع خاصی پرداخته می شود و با دعوت از مسئولان و کارشناسان حوزه مربوطه به نقد و بررسی مشکلات و آسیب های موضوع می پردازند.

در قسمتی از برنامه دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان بیان داشتند: در صنایع کوچک و متوسط در دولت های نهم و دهم آنچنان باید و شاید مطالعات لازم جهت راه اندازی انجام نشده است. اما برای رهایی از این وضعیت مشاورین در حال ارزیابی هستند که کدام یک از بنگاه های زود بازده ارزش افزوده بیشتری دارد تا به چرخه تولید بازگردند.

این قسمت از سخنان استاندار جوان و فعال استان خوزستان، دکتر شریعتی نشان می داد.  مشکلات و چالش های فراروی کسب و کارهای کوچک و متوسط ،  اهمیت ویژه ای دارد.

یک نکته که، بعنوان نظر می توانم، بیان کنم.

طرح، کارگاههای زودبازده : کسب و کارهای کوچک و متوسط  را اسیر بانک ها نمود. بطویکه  بعد از گذشت بیش از یک دهه، همچنان تعداد موثری از این کسب و کارها  با منابع انسانی فنی – تخصصی خود، برای بانک ها کار می کنند. تا سود تسهیلات و کسری بازار  را مدیریت کنند.

در برنامه برآیند  دکتر شریعتی  به موضوع احداث شهرک های انرژی  اشاره و بیان نمودند.  وزیر نفت قول دادند مواد اولیه لازم در اختیار واحدهای صنعتی در این شهرک قرار دهند احداث شهرک های انرژی نیز در دستور کار قرار گرفته است . وزیر نفت قول دادند مواد اولیه لازم در اختیار واحدهای صنعتی در این شهرک قرار دهند(نوآوری و توسعه پایدار)

دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در برنامه زنده برآیند که  روی آنتن شبکه استانی خوزستان پخش شد. در خصوص واحدهای صنعتی تعطیل شده در استان نیز گفت : این مشکل خاص خوزستان نیست . بسیاری از واحدهای صنعتی در استان های دیگر هم وضعیت نامناسبی دارند .

وی ادامه داد: ۳۳۰میلیارد تومان اعتبارات جهت بازگشت واحدهای صنعتی جذب شده است. قرار بود یارانه تولید از سوی دولت پرداخت شد. بهره بالای ۱۸درصد تسهیلات برای واحدهای صنعتی بسیار سنگین است. سود بالای بانکی بسیاری از صاحبان بنگاه های زود بازده و کوچک را از دریافت آن منصرف کرد .

استاندار خوزستان با بیان اینکه در سال جاری هم اعتبارات مناسبی اختصاص یافته است گفت: ۱۰۰میلیارد تومان نیز تفاهم نامه با ستاد اجرایی فرمان رهبری جهت ارائه تسهیلات منعقد شده است .

شریعتی افزود: اعتبارات فنی و حرفه ای مناسبی نیز برای واحدهای صنعتی کوچک مشکل دار نیز در نظر گرفته شده است . این اعتبارات به واحدهای تولیدی تخصیص داده می شود که تولید آنان نیاز بازار است .

دکتر شریعتی به صندوق کارآفرینی امید اشاره کرد و بیان داشت: مقرر شد صندوق کارآفرینی امید سیصد میلیارد تومان و استانداری نیز صدمیلیارد تسهیلات ارزان قیمت به حوزه های گردشگری ، شرکت های دانش بنیان اختصاص یابد . با بانک های ملی و سپه نیز وارد مذاکره شدیم که تسهیلات با بهره ۶درصد در اختیار بنگاه های کوچک و زود بازده قرار دهند.

سخنان دکتر شریعتی نوید بخش برنامه ریزی هدفمند در جهت توسعه محیط کسب و کار با  اهداف بلند مدت بود.

نکته ای که (تجربه کارگاههای زود بازده )می توانم  از طرف خود(نگارنده) در بررسی رابطه بین بانک و کسب و کار بیان کنم .

منابع انسانی فنی و باتجربه شاغل  در کسب و کارهای کوچک و متوسط ، خود ارزش افزوده ای مناسب،  برای سرمایه گذاری بانک ها در قالب طرح های بلند مدت ۵ تا ۱۰ ساله هستند

خروج صنایع کوچک و متوسط استان خوزستان از وضعیت نامناسب همکاری بانک ها در تقسیط بلند مدت بدهی صاحبان کسب و کار  را میطلبد . خود کسب و کار می تواند بهترین ضمانت برای بانک ها با تامین درآمد پایدار باشد.

 

 

مرکز تجارت الکترونیک شوش

درباره آوای شوش

یاد گرفتم برای بهتر شدن باید تلاش کرد از بزرگان باید منش بزرگ شدن را آموخت
x

شاید بپسندید

بررسی راهکارهای بهبود کیفیت زندگی روستاییان

ایجاد فرصت های شغلی و ارائه خدمات مطلوب، کاهش مهاجرت روستاییان به شهر

مناقصـه و مزایده

آشنایی با فرآیند برگزاری مناقصات و مزایدات

ﺑﺮﮔﺰاری ﻣﻨﺎﻗﺼﺎت، ﻧﻘﺎط ﻗﻮت،ﭘﺮﺳﺶ ﻫﺎی ﻣﺘﺪاول. اﺳﻨﺎد ﻣﮑﻤﻞ و فرم ها

بسترهای اخلاقی در الگوی توسعه پایدار اقتصادی

روش‌شناسی اجمالی تحقق الگوی توسعه اقتصادی با بیشترین نزدیکی به مؤلفه‌های اخلاق اسلامی