خانه » تاریخ و فرهنگ » اجتماعی » روش های پیشگیری از بارداری
فروش محصولات و تولیدات شما

روش های پیشگیری از بارداری

از سنین بلوغ تا سنین یائسگی، زنان به صورت مداوم با نگرانی هایی در ارتباط با بارداری یا اجتناب از آن مواجهند و تنها راه های پیش روی آن ها عبارتند از : اجتناب از تماس جنسی، پیشگیری از بارداری. در صورت عدم پیشگیری از بارداری، بیش از ۸۵% زنان شوهردار، طی یک سال باردار خواهند شد.
اجتناب از مقاربت جنسی نیز عملی نیست زیرا یکی از نیازها و خصوصیات رفتاری انسان هاست. با پیش بینی داشتن یک یا دو فرزند برای هر زن، بیشتر سال های باروری زنان باید صرف تلاش در جهت اجتناب از بارداری گردد. کنترل موثر باروری، ضمن تامین سلامت مادر و کودک و کنترل رشد بی‌رویه جمعیت، برای توانا سازی زنان در جهت دستیابی به اهدافشان صرف نظر از آوردن فرزند، بسیار اساسی و حیاتی است.
تنظیم خانواده” به عنوان بخشی از طیف وسیع بهداشت باروری عبارت از آن است که در یک خانواده زن و مرد به دلخواه خود و بر پایه آگاهی، بینش و تصمیم گیری مسئولانه با بکار بردن یکی از روش های پیشگیری از بارداری، تعداد فرزندان خود را با توجه به امکانات اقتصادی و قدرت جسمی و روانی خود تنظیم کنند.
اندیشه پیشگیری از بارداری به دنبال شناخت بشر اولیه از ارتباط بین مقاربت جنسی و بچه دار شدن، به قرن ها قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد، هر چند که بسیاری از روش های آن دوره موثر نبودند و از آنجا که همواره زن را منشاء بچه دار شدن می‌دانستند، تلاش برای پیشگیری از بارداری همیشه از طرف زن بوده است. در یونان قدیم برخی از زنان از طلسم های جادوئی، مواد تهیه شده از رحم شیر، جگر گربه یا دندان حیوانات به صورت خوراکی، آویز گردن و انگشتری استفاده می‌کرده اند. پس از کشف میکروسکوپ و دیدن سلول های اسپرماتوزوئید، روش های پیشگیری توسط مرد نیز به کار گرفته شد که اوّلین طریق آن، جلوگیری با استفاده از روش منقطع بوده است. تلاش هایی نیز جهت کشتن اسپرم یا جلوگیری از حرکت آن ها در کانال واژینال اعمال می‌کرده اند، به عنوان نمونه می‌توان پاک کردن واژن با پنبه روغن یا بکارگیری فلفل و موادی از این قبیل را نام برد. ارسطو نیز استعمال روغن سدر و زیتون را در واژن توصیه نموده بود.در دنیای قدیم از وسایل مکانیکی داخل رحمی و همچنین نوعی کاندوم زنانه ساخته شده از احشاء حیوانات نیز استفاده می‌کردند، تا اینکه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های متعددی جهت پیشگیری از بارداری ابداع و اوّلین بار درمانگاه تنظیم خانواده به صورت امروزی در سال ۱۹۲۳ میلادی در آمریکا تاسیس شد. روش های متداول پیشگیری از بارداری را می‌توان به صورت های مختلف تقسیم بندی کرد، بعنوان مثال کلیه روش های موثر را می‌توان به دو دسته کلی روش های هورمونی و روش های مکانیکی تقسیم کرد.

کلیدواژه : پیشگیری ،بارداری، نورپلانت، آمپول های تزریقی ضدبارداری، کاندوم، دیافراگم، وسیله داخل رحمی، توبکتومی، وازکتومی، روش ریتم، پیشگیری از بارداری به صورت اضطراری،تنظیم خانواده، قرص های ضد حاملگی

پیشگیری از بارداری و قرص ضد بارداری

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .
مرکز تجارت الکترونیک شوش
x

شاید بپسندید

نیازهای تغذیه ای زنان در دوران بارداری

غذائی که در دوران بارداری مصرف می شود نیازهای تغذیه ای مادر و همچنین رشد جنین را تامین می کند.

مناطق دوزبانه خوزستان

مهارتهای کلاس داری

آشنایی با مهارتهای کلاس داری و شیوه‎های تدریس نوین

مناطق دوزبانه خوزستان

نگاهی به مسائل آموزشی کودکان دوزبانه خوزستان

اصطلاح آموزش دو زبانه ، این روزها آهنگ ضربان قلب مردم را ناخودآگاه سرعت بخشیده است