خانه » آموزش و پژوهش » ویژگی های جمعیتی دهستان های شوش
جمعیت شناسی
روستاهای شوش

ویژگی های جمعیتی دهستان های شوش

ویژگی های جمعیتی
الف) تعداد جمعیت : بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال ۱۳۵۷یک شهر به نام شوش به مرکزیت شهر شوش بود و در دارای ۲۹۳ آبادی و دوبخش و هفت دهستان به این شرح می باشد :
• بخش مرکزی شامل ۴ دهستان به نام های بن معلی ، چنانه ، حسین آباد ، سرخه
• بخش شاوور شامل ۳ دهستان به نام های آهودشت و سید عباس و شاوور می باشد که تعداد کل آبادی از ۲۹۳ آبادی به ۱۸۷ آبادی کاهش یافته است.
ب) گرههای سنی : توزیع جمعیت به تفکیک گرههاس سنی ۱۴- ۰ و ۶۴- ۱۵ و ۶۵ ساله و بشتر در تمامی دهستان های شهرستان شوش در سال ۱۳۷۵ نشان می دهد که گروه سنی ۱۴ – ۰ ساله ۲۶/۵۱ درصد بیشترین جمعیت . ۶۴ تا ۱۵ ساله ۲۷/۴۴ درصد و گره سنی ۶۵ ساله و بیشتر ۴۵/۴ درصد کل جمعیت روستاههای موجود را شامل می گردد.
ج) روند تحولات جمعیت ( ترکیب سنی و جنسی جمعیت ): بررسی های انجام شده برروی روند رشد جمعیت دهستانهای شهرستان شوش نشان می دهد که رشد جمعیت دارای نرخ نسبتاً بالایی می باشد به طوری که این روند طی سالهای ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۵ همواره ۵/۴ تا ۵ درصد متغیر بوده است و در یک دوره ی ۶ ساله برابر با ۶۶ درصد بوده است .
د) مهاجرت : از عواملی که بیشتر موجب کم شدن جمعیت روستاها و خالی از سکنه شدن آن روستاها می گردد کمبود امکانات رفاهی و امکان اشتغال بیان شده است که عمدتاً از افرادی که

مهاجرت می کنند از روستاهای اطراف و آوارگان عراقی می باشند و بر مبنای سرشماری سال ۱۳۸۵ نسبت جنسی در بعضی از روستاها مانند حسین آباد فزونی یافته است که جستجوی دقیق این امر را در وجود پادگانهای نظامی متعدد که در ایم جنگ در منطقه ایجاد شده و همچنان فعالیت دارند نشان می دهد.

ویژگی های فرهنگی
الف) امکانات تفریحی : جمعیت جوان روستاهای دهستان های شهرستان شوش وجود امکانات تفریحی و سرگرم کننده را به صورت یک ضرورت نموده و امکان تأمین آن باید از اهم مسائل باشد و هر روستا باید از امکانات تفریحی از جمله زمین فوتبال و بسکتبال و شرکت جوانان در کلاس های عقیدتی و آموزشی موجود در مساجد و طرح های مختلف بهره مند می باشند. البته در روستاهای موجود زمین های بازی روستا از کیفیت و امکانات کافی برخوردار نبوده و عمده محل گذراندن اوقات فرغت اهالی روستانشین در منزل و نگاه کردن به تلویزیون و بازی کردن در کوچه هاست .
ب) سواد : در سطح روستاهای موجود در دهستان های شهرستان شوش نشان می دهد که در سال ۱۳۷۵ جمعیت باسواد روستا شامل ۹/۴۶ درصد جمعیت کل روستا می باشد که نسبت به نرخ باسوادی در نقاط شهری و روستایی کل استان به ترتیب ۶۵/۸۷ و ۹/۸۵ درصد است که در سطح پایین تری قرار دارد .
ج) دسته بندی قومی : روستاهای موجود در دهستان های شهرستان شوش بنا به طبیعت خاصی که دارند از جمعیت کمی برخوردار بوده و در نتیجه از تنوع خانوادگی برخوردار نمی باشند به طوری که جمعیت روستا و یا درصد بیشتری از اهالی دارای ریشه ی مشترک قومی و خانوادگی و فاقد تنوع و پیچیدگی می باشد .

اکثراً شیعه مذهی و به زبان عربی و لری تکلم دارند و هر کدام نیز به طوایف و تیره های مختلف مربوط می گردند .

زمان تحقیق پائیز / ۱۳۸۵

دریافت ۰۹۱۶۸۴۴۰۶۰۴

ویژگی های جمعیتی الف) تعداد جمعیت : بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال ۱۳۵۷یک شهر به نام شوش به مرکزیت شهر شوش بود و در دارای ۲۹۳ آبادی و دوبخش و هفت دهستان به این شرح می باشد : • بخش مرکزی شامل ۴ دهستان به نام های بن معلی ، چنانه ، حسین آباد ، سرخه • بخش شاوور شامل ۳ دهستان به نام های آهودشت و سید عباس و شاوور می باشد که تعداد کل آبادی از ۲۹۳ آبادی به ۱۸۷ آبادی کاهش یافته است. ب) گرههای سنی : توزیع جمعیت به تفکیک گرههاس سنی ۱۴-…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 0.6 ( 1 رای)

درباره آوای شوش

یاد گرفتم برای بهتر شدن باید تلاش کرد از بزرگان باید منش بزرگ شدن را آموخت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

تأثیر آموزش بر توسعۀ مشارکت

بررسی تأثیر آموزش بر توسعۀ مشارکت فرهنگی ـ اجتماعی زنان

پدیدۀ مشارکت به معنای همکاری، نخستین رفتار اجتماعی است که از انسان سر زده است

  Ordinances of Signing Sentences in Law and Fiqh

احکام تاسیسی و امضایی و قلمرو آنها

تعریف احکام تاسیسی و امضایی و تفاوت این دو قلمروه و کاربردآنها

رشد و توزيع درآمد

ارتباط رشد و توزیع درآمد در اسلام

رویکرد مقایسه‌ای ارتباط رشد و توزیع درآمد از دیدگاه اسلام

مرکز تجارت الکترونیک شوش: فروش محصولات تولیدی و پشتیبانی از خدمات کسب و کارهای کوچک و متوسط رد کردن