خانه » اقتصاد و سیاست » بین المللی » ۴ آذر ۱۳۶۵ روز استقامت و ایثار اندیمشک
۴ آذر ۱۳۶۵ روز استقامت و ایثار اندیمشک
۴ آذر ۱۳۶۵ روز استقامت و ایثار اندیمشک

۴ آذر ۱۳۶۵ روز استقامت و ایثار اندیمشک

قلمی که مینگارد خود فرزند جنگ وحهاد دیروز و شاهد بزرگمردی مردان روزهای سخت، آن روزگار “جهاد و ایثار و شهادت”است
شاید برای نسل پس از جنگ زندگی کردن زیر موشک باران و حمله هوایی و بمباران مال فیلم های هالیودی ست، اما ما در واقعیت  و در آن روزگار  زیر حمله موشکی شبانه و بمبارن  هوایی ۵۴ هواپیمای سخو و میگ ۲۱ با اماج بالاترین هدف زنی و شکستن دیوار صوتی  زندگی کردیم و پرپرشدن زن و کودک و پیر و جوان سرباز کارگر و کشاورز  را شاهد بودیم.
سه شنبه ۴ آذرماه  ۱۳۶۵  روز ایثار اندیمشک و مقاومت مردم مقاوم این شهر است. آن روزگار سخت، در اندیمشک ماندیم، و زیر موشک باران شبانه و بمباران های وحشتناک شاهد سحرگاه مقاوم و پیروز اندیمشک بودیم. براستی اندیمشک دین خود را در جنگ تحمیلی با پشتیبانی خود و غیرت و شجاعت فرزندان برومندش ادا می کرد.
۴ آذر  ۱۳۶۵  پس از یک ساعت و ۴۵ دقیقه بمیاران ۵۴ هواپیما اندیمشک شاهد قطعه قطعه شدن کودک جوان و پیر  بود.آری آن روز اندیمشک گریه کرد از پرپرشدن فرزندانش اما مقاوم و سرافراز به پشتیبانی جبهه های جنگ  ادامه داد.
روزی که رهبر فرزانه انقلاب: مظلومیت اندیمشک را فریاد زد و ایران همدرد اندیمشک شد ” صدام اندیمشک را قصابی کرد”
 شهادت تاریخ

آن روز که خورشید پاورچین پاورچین خود را به وسط آبی آسمان می‌رساند و شعاع نورانی‌اش را عمودتر می‌گستراند. پاییز با گرمایی مطلوب جان انسان را نوازش می‌دهد. گاه گاهی از جلو دیدگانت انسان‌های خاکی پوش به سمت ایستگاه راه‌آهن حرکت می‌کنند. بستر زمانه آنان را در این نقطه از منظومه خاکی کشانده است. کودکان شادی کنان در حال رفت و آمد از مدرسه هستند، نزدیکی‌های ظهر است ، دانش اموز پایه سوم راهنمایی بودم  در  مدرسه علامه طباطبایی و ساعت های نزدیک به امتحان زبان مشغول درس خواندن وحفظ درس زبان خارجه …. بودم که ناگهان صدای ناموزون چند پدافند دیدگانت را به سمت آسمان معطوف می‌سازد. انبوهی از هواپیماهای دشمن بر فراز شهر جولان می‌دهند، لحظه به لحظه بر زوزه هواپیماها افزوده می‌شود و ناگهان نخستین انفجار در قسمت تعمیرات راه‌آهن صورت می‌گیرد. چه صحنه دلخراشی است! صدای اولین بمب و تاریک شدن زمین و زمان، خانواده دنبال خانواده، پدر بدنبال فرزند، سرباز به دنبال سرباز، آوره بیابان شدن کودک ودانش اموز و پیر وجوان .قطعه قطعه شدن  و به خاک وخون کشیده شدن مردمی بی دفاع، مظلوم، اما مقاومت و دلیر.
آری آن روز ، روزخفت صدام و صدامیان بود همین خفتی که آل سعود اکنون در یمن و بر سر مردم مظلوم این کشور می آورد.

صدای شیون و زاری مادران و کودکان خاطرت را بیشتر آزرده می‌دهد. به خانه پناه می‌برم.اضطراب عجیبی در میان چشمهای یکایک اعضای خانواده موج می‌زند. لحظه‌ای صدای وحشت انگیز راکت‌ها قطع نمی‌شود، اینجا هم جای ماندن نیست، اصلاً دنیا جای ماندن نیست باید رفت…!ستون‌های شهر توان ایستادن ندارند، همچون گهواره در مسیر هواپیماها به رعشه درآمده و بر خود می‌لرزند گویی لحظه‌ای دیگر بر قلبت فرو می‌ریزند، دیگر به هیچ چیز نمی‌توانی فکر کنی. این تنها نسیم سرخ بود که عطر شهادت را در آسمآنجاری ساخته بود، اما کو سعادت…؟!ساعت یازده و چهل‌وپنج دقیقه است که آتش و سرب بر سر اندیمشک قهرمان باریدن می‌گیرد. در خیابان شریعتی و میدان راه‌آهن آتش خشم و کینه دشمن شعله ور می‌شود و فصلی دیگر از پایمردی بزرگمردان این دیار رقم می‌خورد.پس از یک ساعت و نیم از هجوم خفاش‌ها به کبوتران سپید، سر و صداها رفته‌رفته کم می‌شود و درست پس از یک ساعت و سی دقیقه، آخرین برق هواپیماها تن فرسوده شهر را زیر آتش مرگبار خویش قرار می‌دهد. آتش حادثه رو به سردی می‌گراید، کرکس‌ها شهر را ترک گفته و آرامش مزبوری را بر جای می‌گذارند. اوضاع شهر واقعاً دلخراش است، شهر زیبا اکنون قیافه پیکرهای مجروحی را به خود گرفته، صدای گریه مردم دل هر انسانی را به درد می‌آورد، صحنه‌های تکان دهنده بمباران اوج وقاحت دشمن را به تصویر می‌کشد جسدهای کنار خیابان، قطعات جدا گشته از بدن، گوشت‌های چسبیده به دیوارها همه و همه آینه صیقل شده شهر را ترک دار کرده است، آوارهای فرو ریخته که در میان، آن نسترن‌های خون آلود گرفتار آمده‌اند، حاکی از پرپر شدن شقایق‌های بشماری است که شهر را با خون خویش رنگین ساخته‌اند، صدای آمبولانس‌ها لحظه‌ای قطع نمی‌شود، دیگر نظاره آن لاله‌های پرپر کار آسانی نیست…!در انتهای این فاجعه بیش از هفتاد ستاره از خاک اندیمشک تا افلاک پر کشیدند در میان شهدای این بمباران بی سابقه پیکر معطر سردار والای گردان حمزه سیدالشهدای لشکرهفتم ولیعصر (عج) شهید «عزت الله حسین زاده» توجه عده بشماری را به خود جلب نموده بود او آرزو داشت از قافله شهدای گردآنجا نماند و… سرانجام اجر سال‌ها حضور شجاعانه در لشکر را از حضرت دوست ستاند و خلعت سرخ شهادت بر تن کرد.

و اینک تو ای برادر و خواهر مسلمان:هر وقت به اندیمشک پا گذاشتی تنها بگو «سه شنبه سیاه» آنگاه مردم قهرمان پرور این شهرستان حدیث ایثار و مقاومت کم نظیر خویش را بازگو خواهند نمود.
بمباران شهری  مظلوم و مردمی صبور و مقاوم با اخرین مدل هواپیماهای غربی را دیروز صدام وصدامیان  بر سر اندیمشک و شهرهای دزفول  آوردند و ….. امروز آل سعود  با قصاوت و کوردلی بر سر یمن انجام می دهند.
” به خاک و خون کشیدن مظلوم”هنری که آن روز صدام داشت و امروز حاکم آل سعود دارند “به خاک و خون کشیدن مردم مظلوم شهرها و روستاها” آه مظلوم دامن صدام و صدامیان را دیروز گرفت و مطمئن باشید آه  مردم مظلوم یمن و سوریه و عراق نیز دامن آل سعود ظالم را  فردا خواهد گرفت.
در جنگ سخت میدان را باخته بودند صدامیان…….. همانطور که امروز آل سعود باخته است.
اندیمشک آن روز شاهد ایثار و استقامت فرزندانش بود هم در جنگ سخت و هم در شهر.
 طولانی‌ترین بمباران هوایی بعد از جنگ جهانی دوم
جای حماسه و مقاومت مردم اندیمشک در تقویم رسمی کشور خالی است
چهارم آذرماه هر سال یادآور حماسه پایمردی و مقاومت مردم مظلوم اندیمشک در برابر بیش از یک ساعت و ۳۰ دقیقه بمباران هوایی هواپیماهای رژیم بعثی عراق است که امروز در تقویم کشور خالی مانده است. “خبرگزاری فارس از خوزستان”
شهرستان اندیمشک شهری در شمال و ورودی استان زرخیز خوزستان است که به دلیل وجود خطوط مواصلاتی مهم نظیر راه‌آهن، انبار نفت، شرکت بوتان گاز، سدهای دز و کرخه و همچنین قرار داشتن در کریدور شمال به جنوب دارای ویژگی‌های منحصر به‌فردی در بین سایر شهرهای استان است.
این ویژگی‌ها در کنار سایر ویژگی‌های دیگر نظیر انجام امور پشتیبانی جبهه‌های جنگ و تمرکز نیروها و رزمندگان در این شهر و وجود پادگان‌های مهمی نظیر دو کوهه در طول هشت سال دفاع مقدس موجب شد که این شهر و تاسیسات زیربنایی آن ده‌ها بار از سوی دشمن بعثی مورد تهاجم هوایی و موشکی قرار بگیرد.
در سال ۱۳۶۵ به‌دنبال پیروزی افتخارآفرین رزمندگان اسلام در عملیات پیروزمندانه والفجر هشت و تصرف شهر استراتژیک فاو باعث شد که در چهارم آذرماه سال ۶۵ رژیم بعث عراق به انتقام این شکست مفتضحانه و شدت دادن به جنگ شهرها درصدد نابودی این شهر مظلوم و تاسیسات موجود در آن برآمده و شهر را آماج بمباران هواپیماهای خود قرار دهد.
به گواه اسناد و مدارک مستند و موجود، بزرگترین حمله هوایی که در طی سال‌ها جنگ عراق علیه ایران روی داد بمباران شهرستان اندیمشک در چهارم آذرماه ۶۵ است که در این روز نقاط مسکونی، نظامی و صنعتی شهرستان در چند نوبت و با بیش از ۵۴ هواپیما و به مدت یک ساعت و ۳۰ دقیقه مورد تهاجم هوایی نیروهای عراقی قرار گرفت و در این روز بیش از ۴۰۰ شهید و ۷۰۰ مجروح تقدیم نظام مقدس اسلامی شد.
ایستگاه راه‌آهن اندیمشک
این بمباران هوایی که از ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه تا ساعت ۱۳ و ۲۵ دقیقه به طول انجامید بدون ‌شک بعد از بمباران‌های جنگ جهانی دوم از نظر تعداد هواپیما (۵۴ هواپیما) و زمان حمله بزرگترین حمله هوایی به یک شهر به حساب آمده که می‌توان آن را از ماندگارترین حوادث هشت سال دفاع مقدس و مقاومت مردم برشمرد که متاسفانه به آن کمتر پرداخته شده است.
ویرانی تاسیسات راه‌آهن اندیمشک
شدت این حمله هوایی به حدی بود که حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای که در آن زمان عهده‌دار ریاست جمهوری اسلامی بودند، در نخستین نماز جمعه پس از بمباران اندیمشک در سخنانی این چنین صحنه را ترسیم کردند که «صدام در اندیمشک قصابی کرد.»
یکی از شاهدان عینی حادثه بمباران چهارم آذر ماه سال ۶۵ اندیمشک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان در تشریح این واقعه اظهار کرد: صبح چهارم آذر بود، پیش از رفتن به مدرسه اخبار را گوش می­‌دادم، کردستان یک ربع زیر بمباران هوایی عراق بوده و شهدای زیادی داده است.
شهلا شفیعی افزود: در مسیر راه­‌آهن (باغ ملی) قطار حامل نیروهای ارتش تازه از راه رسیده و سربازها در مسیر با کوله­‌پشتی­‌هایشان کنار خیابان پیاده شده بودند و کارکنان اداره کل راه­‌آهن لرستان به سمت محل کارشان می­­‌رفتند من و دو خواهرم نیز در راه رفتن به مدرسه بودیم.
این شهروند اندیمشکی اضافه کرد: نزدیک ظهر بود که صدای اذان ناگهان با صدای مهیب انفجار مخلوط شد و فریاد بچه­‌های مدرسه بلند شد و همه ما بیرون دویدیم، تمام میدان راه‌آهن و اطرافش از پیکرهای شهدا، سربازان و مجروحان پوشیده شده بود.
*دشمن با حمله هوایی به اندیمشک به دنبال قطع نقطه اتصال بین شمال و جنوب کشور بود
یکی از خلبانان هشت سال دفاع مقدس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اندیمشک اظهار داشت: به طور معمول جنگ دو طرف دارد، اگر یک طرف جنگ دارای قدرت و سلاح‌های نظامی برتر و بیشتری باشد قطعاً بعد از مدت کوتاهی جنگ پایان می‌پذیرد، جنگ ایران و عراق نیز از این قانون متمایز نبود، اما این مقاومت و ایثار رزمنده‌ها بود که توانست یک جنگ فرسایشی را بعد از هشت سال با پیروزی به پایان رساند.
امیرسرتیپ خلبان مهرنیا از خلبانان پایگاه چهارم شکاری در ۴ آذر ۶۵
امیر سرتیپ خلبان احمد مهرنیا افزود: یکی از سخت‌ترین روزهای دوران دفاع مقدس که خیلی بر ما دشوار گذشت چهارم آذر ماه سال ۶۵ بود، روزی که عراق ناجوانمردانه ساعت ۱۱ صبح با هواپیماهای زیادی به خاک ما حمله کرد و با کمکی که از غرب و شرق می‌گرفت توانست رادارهای ما را کور کند، چرا که وقتی رادارها کور شوند دیگر نمی‌توانند هواپیماهای خودی را به سمت هواپیماهای دشمن هدایت کنند.
وی تشریح کرد: چهارم آذر ماه همین سال عراق با برنامه‌ریزی خاصی به خاک ما ورود کرده بود، هدف عراق پایگاه هوایی چهارم شکاری و شهر اندیمشک بود، زیرا در اندیمشک خط آهنی وجود داشت که جنوب کشور را به مرکز وصل می‌کرد و به همین علت عراق با ۵۴ هواپیما حمله خود را به پایگاه هوایی چهارم شکاری و شهر اندیمشک آغاز کرد.
مهرنیا عنوان کرد: موضوعی که این حمله را از حمله‌های دیگر عراق متمایز می‌کرد نحوه بمباران و محل اصابت بمب‌ها بود، ما متوجه شدیم هدف اصلی شهر اندیمشک بود زیرا اندیمشک به لحاظ اتصال به شبکه راه‌آهن کشور به عنوان یک محل پشتیبانی مهم برای نیروهای ما به حساب می‌آمد و عراقی‌ها این را فهمیده بودند و با حمله به آنجا می‌خواستند نقطه اتصال بین جنوب و مرکز را قطع کنند.
وی تصریح کرد: بدون شک در انجام این حمله هوایی کمک‌های اطلاعاتی کشورهای غربی به خصوص آمریکا متصور است زیرا آنان به درستی زمان تجمع و ورود نیروها به ایستگاه راه‌آهن اندیمشک را می‌دانستند.
نوسینده کتاب «حمله به الولید» اضافه کرد: در آن روز حدود ۴۰۰ نفر از افراد بی‌گناه این شهر و مسافران به شهادت رسیده و شمار بسیار زیادی نیز مجروح شدند.
امیر سرتیپ خلبان موسوی
*واقعه ۴ آذرماه ۶۵ روزی تلخ و حماسه‌ای ماندگار برای مردم مقاوم اندیمشک است
فرمانده وقت پایگاه چهارم شکاری در سال ۶۵ نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اندیمشک با تجلیل از مقاومت و ایستادگی مردم اندیمشک در طول هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: اندیمشک به دلیل آن که یکی از مراکز مهم پشتیبانی رزمندگان و همچنین جبهه‌های جنگ بود مورد تهاجم گسترده هوایی دشمن قرار گرفت تا هم باعث تضعیف روحیه مردم شده و این مرکز پشتیبانی را نابود کند.
امیر سرتیپ دوم خلبان سید اسماعیل موسوی افزود: خلبانان ما بعد از تهاجم گسترده دشمن بعثی با ۵۴ هواپیما به شهر اندیمشک و پایگاه چهارم شکاری و تنها بعد از کمتر از یک ساعت به تلافی این جنایت و حمله وحشیانه از همین پایگاه به پرواز درآمده و پایگاه هوایی الاماره را بمباران کردند.
معاون سابق عملیات نیروی هوایی جمهوری اسلامی اضافه کرد: چهارم آذر را روز تلخی می‌دانم و برای خانواده‌هایی که عزیزانشان در این بمباران به شهادت رسیدند سلامتی و برای شهدایشان علو درجات آرزو می‌کنم اما آثار آن خون‌ها امروز متبلور می‌شود و این عزت و شرفی که داریم حاصل همان خون‌هاست.
ویرانی منطقه مسکونی راه‌آهن اندیمشک
در این روز بسیاری از مناطق شهر اندیمشک مانند ایستگاه راه‌آهن، بازار روز میوه و تره‌بار، پادگان دوکوهه، سد و نیروگاه دز، پادگان سفینه‌النجاه، رادار موشکی سد دز، ایستگاه بالارود و اداره پست و مخابرات مورد هجوم هواپیماهای دشمن بعثی قرار گرفت.
به‌دنبال این بمباران وحشیانه ایران نیز به تلافی این حمله هوایی در ساعت ۳ و ۴۵ دقیقه عصر همان روز یک موشک زمین به زمین به سوی مرکز اطلاعاتی رژیم عراق در شهر بغداد شلیک کرد.
*ثبت مقاومت مردم اندیمشک در تقویم رسمی کشور خواسته اساسی مردم این شهرستان
امام جمعه اندیمشک نیز در ادامه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این روز اظهار کرد: چهارم آذر ماه ۶۵ نمونه بارز مقاومت و ایستادگی مردم اندیمشک است که در آن دلیرمردان و زنان بیداردل و کودکان راه سعادت پیمودند.
حجت‌الاسلام نعمت‌الله خدامی، خوا ستار ثبت این روز به عنوان روز استقامت مردم اندیمشک در تقویم کشور شد و تصریح کرد: ۶ سال است که این روز را در شورای فرهنگ عمومی شهرستان به عنوان روز استقامت، مظلومیت و حماسه مردم اندیمشک ثبت کرده و با ارسال به مرکز استان تلاش داریم که این روز در تقویم رسمی کشور نیز ثبت شود.
وی اضافه کرد: با توجه به اسناد و مدارک موجود، این بمباران طولانی‌ترین بمباران در طول جنگ تحمیلی است و جا دارد که این موضوع که از خواسته‌های اساسی مردم ولایتمدار و شهیدپرور این شهرستان است از سوی مسئولان مورد توجه جدی قرار گیرد.
خدامی بیان کرد: البته این روز به خودی خود جاودانه است اما از آنجا که گمنامی جزئی از سرنوشت شهدای عزیز ما است ما نیز باید سعی کنیم که به این گمنامی دامن نزنیم، بلکه باید با ثبت ابن روز و انتقال فرهنگ مقاومت و شهادت به نسل امروز کاری کنیم که نسل فعلی نیز هم همانند شهدا فکر و عمل کنند.
*حماسه ایستادگی مردم اندیمشک از ماندگارترین حماسه‌های ۸ سال دفاع مقدس است
فرماندار اندیمشک نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان، چهارم آذرماه را روز حماسه، استواری و مقاومت مردم ولایتمدار این شهرستان برشمرد و اظهار کرد: این روز، روزی ماندگار در تقویم ایثار و شهادت و رشادت‌های مردم این شهرستان در طول هشت سال دفاع مقدس است.
حمیدرضا گودرزی افزود: با ثبت این روز در تقویم رسمی کشور علاوه بر زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره دلاوری‌ها و مقاومت مردم در دوران هشت سال دفاع مقدس، موجب تقویت و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در بین نسل نوجوان و جوان جامعه خواهیم شد.
وی اضافه کرد: در این روز طولانی‌ترین بمباران هوایی شهرها بعد از جنگ جهانی دوم و همچنین طولانی‌ترین بمباران هوایی در طول هشت سال دفاع مقدس در این شهر روی داد و ضرورت دارد که این روز در تقویم رسمی کشور ثبت شود و ما نیز در این زمینه در حال تلاش هستیم.
*و اما …
حال بعد از گذشت سال‌ها مردم شهر اندیمشک با تقدیم بیش از یک هزار شهید، ۳ هزار و ۵۰۰ جانباز و ۱۵۰ آزاد سرافراز همچنان در دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و اسلام محکم ایستاده و با عهدی که با رهبر کبیر انقلاب بسته وفادار بوده و فرمانبردار و رهبر معظم انقلاب هستند.
خواسته مردم شهر یک هزار شهید اندیمشک از استاندار و مسئولان بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس ثبت این روز با توجه به اسناد و مدارک موجود و شاهدان عینی به عنوان «روز ایستادگی مردم اندیمشک» در تقویم رسمی کشور است تا بدین وسیله قصه رشادت، حماسه و مقاومت مردم این شهر به نسل‌های آینده انتقال یابد و آنان نیز بدانند که این مردم برای آزادگی و دفاع از امام و وطن چه سختی‌ها به جان خریده و چه خطرها کرده‌اند.
گزارش از: علی بازگیر”
نگاهی به بمباران۴ آذر ۱۳۶۵ اندیمشک
یکی از بزرگترین حملات هوایی که در طی سال ها جنگ عراق علیه ایران روی داد بمباران شهرستان اندیمشک در ۴ آذر ۱۳۶۵ بود در این روز نقاط مسکونی ، نظامی و صنعتی شهرستان در چند نوبت مورد تهاجم هوایی نیروهای عراقی قرار گرفتند . آنچه که این حمله هوایی را از دیگر حملات متمایز می کند عبارت است از :
۱- تعداد هواپیماهایی که شهرستان را مورد تهاجم قرار دادند که بنابر منابع آگاه ۵۴ فروند هواپیما در این مأموریت حضور داشتند[۱].
۲- مدت زمانی که شهرستان اندیمشک مورد تهاجم قرار گرفت که در این روز اندیمشک در طی یک ساعت و چهل و پنج دقیقه زیر هجوم حملات هوایی نیروهای عراقی قرار داشت .
۳- نقاط گسترده مورد تهاجم نیروهای عراقی که بسیاری از مناطق حساس شهرستان در این روز مورد حمله ی هوایی قرار گرفتند .
از جمله مناطقی که در این روز مورد حمله هوایی نیروهای عراقی قرار گرفتند ایستگاه راه آهن اندیمشک ، میدان راه آهن و مناطق مسکونی ، بازار روز کالا و تره بار ، پادگان دوکوهه ، دبیرستان شریعتی ، سد و نیروگاه دز ، رادار موشکی سددز ، پادگان سفینه النجاه ، ایستگاه بالارود ، اداره پست و مخابرات ، بیمارستان شهید بهشتی و … بودند[۲].
زهره لیوسی که در زمان حملات هوایی نیروهای عراقی در این روز در خیاط خانه ستاد کربلا جهادسازندگی شهرستان اندیمشک بوده است در زمینه ی وسعت حمله ی هوایی نیروهای عراقی در این روز می گوید : … ما ۱۳ نفر بودیم از خانم های اندیمشکی که در ستاد کربلا برای رزمندگان لباس می دوختیم ، با صدای هواپیماها از خیاط خانه آمدیم بیرون ، دوتا هواپیمای عراقی این قدر پایین حرکت می کردند که انگار این ۱۳ نفر را گرفته ای مچله کرده ای و انداخته ای در اتاق نگهبانی ، ما ۱۳ نفر روی هم دیگر افتادیم ؛ وقتی که به خودمان آمدیم بلند شدیم همه گیج بودیم نمی دانستیم باید چه کار کنیم و کجا برویم ، چندتا تپه ی شن در آنجا بود ، یک عده از رزمندگان که آنجا بودند گفتند : بنشینید وسط این تپه شن ها . ما رفتیم نشستیم آنجا . پشت سرمان را که نگاه می کردیم ، می دیدیم دود بلند می شود . ه
واپیماهای عراقی چند نقطه ی اندیمشک را بمباران کرده بودند . ما که خارج از شهر ایستاده بودیم ، هواپیماها را می دیدیم که هنوز دوتاشان بیرون نرفته بودند دوتا هواپیمای دیگر وارد شهر می شدند ، خیلی وحشتناک بود . ما که آنجا بودیم ، نمی دانستیم که چه کار کنیم ، می گفتیم: حالا ما چه کار کنیم ؟ خیلی ها می گفتند : اگر برویم واقعاً هیچ کسی در اندیمشک نیست همه کشته شده اند و فقط ما مانده ایم . یک ساعت و چهل و پنج دقیقه ای که اتفاق افتاد برای من به مدت ۳ ساعت گذشت دوتا هواپیما می آمدند یک نقطه را می زدند ، دوتا هواپیمای بعدی هم همان نقطه را می زدند ، دقیقاً شش هواپیما یک نقطه را زدند[۳].
این حمله ی هوایی شهداء و مجروحین بسیاری در پی داشت با این وجود آمار شهدای آن در هاله ای از ابهام قرار دارد ، چرا که بسیاری از شهداء نیروهای نظامی بودند که در ایستگاه راه آهن حضور داشتند و با شهادت شان به شهرستان خود منتقل شدند . روزنامه ی جمهوری اسلامی ایران در روز شنبه ( ۸ آذر ) از مراسم تشییع پیکر شهداء می نویسد و آمار شهدای این روز را ۷۵ نفر بیان می کند[۴] اما آمار این حادثه به مراتب بیش از این تعداد می باشد و به عبارتی آمار شهدای ۷۵ نفر مربوط به کسانی است که در اندیمشک ساکن بوده و بنیاد شهید این شهرستان برای آنان تشکیل پرونده داده است . در این روز تنها بر اثر حمله هوایی به پادگان سفینه النجاه ۶۸ نفر شهید و مجروح شدند[۵].
گفته ی شاهدان عینی که در این روز ، شاهد حمله ی هوایی هواپیماهای عراقی به اندیمشک بودند حاکی از وسعت حمله ی هوایی نیروهای عراقی و شهادت و مجروحیت تعداد زیادی از افرادی است که در آن روز در اندیمشک بوده اند . در این زمینه پرویز سرمست می گوید : … تا دو روز با بچه ها بسیج شدیم از روی دیوارها ، از روی پشت بام ها ، از روی درخت ها تکه تکه های خون و گوشت که پودر شده بودند را جمع می کردیم و می گذاشتیم توی جعبه ی کارتون و می بردیم معراج شهداء که ببریم خاک کنیم . خیلی سرباز در آنجا شهید شدند که هیچ نام و نشانی هم نداشتند[۶] .
مراسم تشییع پیکر این شهداء‌ در روز جمعه ۷ آذر صورت گرفت در این مراسم علاوه بر مردم شهرستان اندیمشک حجت الاسلام غیوری و فاضل هرندی از طرف رییس جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی ، مهندس معیری و دکتر منافی از طرف نخست وزیر و هیئت دولت و نمایندگان مردم اندیمشک و دزفول در مجلس شورای اسلامی ، استاندار استان خوزستان و ائمه جمعه و جماعت شهرهای مختلف استان شرکت داشتند .
در این مراسم حجت الاسلام فاضل هرندی نماینده ی رییس مجلس شورای اسلامی ، ضمن تقدیر از روحیه ی مقاوم مردم اندیمشک شهادت مظلومانه ی تعداد زیادی از مردم بی گناه این شهر را در جریان حمله ی هواپیماهای ارتش عراق در روز سه شنبه گذشته را به بازماندگان شهداء و اهالی شهر شهیدپرور اندیمشک تبریک و تسلیت گفت وی در بخشی از سخنان خود خطاب به مردم اندیمشک گفت : روحیه ی مقاوم و صبر انقلابی شما چنان قدرتی به جمهوری اسلامی بخشیده که امروز رییس جمهور دولت استکباری آمریکا که خود را ابرقدرت جهان می داند با برخورد اصولی مسؤولین جمهوری اسلامی دچار ورشکستگی سیاسی شده اند . وی در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد که رزمندگان اسلام به زودی با ضربات کوبنده خود به ددمنشی های رژیم بعثی خاتمه دهند . با اتمام سخنان ایشان شرکت کنندگان در مراسم در حالی که شعار جنگ جنگ تا پیروزی و رزمندگان اسلام انتقام انتقام سر می دادند ، پیکر های شهداء را به خاک سپردند[۷].
از سوی نماینده مردم اندیمشک و شوش نیز در مجلس شورای اسلامی اطلاعیه ای خطاب به مردم شهیدپرور این شهرستان انتشار یافت که به شرح ذیل است :
حملات وحشیانه ی هواپیماهای اهدایی شوروی و فرانسه و فرو ریختن بمب های پیمان ناتو بر سر مردم مظلوم و ستم دیده شهرستان اندیمشک دلیل اتحاد شوم و پست استکبار جهانی شرق و غرب برای نابودی ملت مسلمانان و انقلابی ایران است . می دانید چرا زنان و کودکان و فرزندان بی گناه شما را مورد هجوم قرار می دهد ؟! چون ابرقدرت ها می دانند شیرمادران ما هستند که فرزندان خود را برای رفتن به جبهه و مبارزه ی مستمر با کفر جهانی آماده می کنند . زیرا ابرقدرت ها می دانند که کودکان ما ، بسیجیان آینده ی کشور اسلامی ما خواهند بود . در پایان این اطلاعیه ضمن محکوم نمودن این جنایت وحشیانه که با تأیید مجامع و سازمان های بین المللی به علت سکوت آن ها انجام گرفته و تبریک و تسلیت شهادت این عزیزان ابراز امیدواری شده است که رزمندگان اسلام انتقام خون این شهیدان را در اسرع وقت از صدامیان کافر بگیرند[۸].
کمیته تحقیقات جنگ استان خوزستان نیز در این رابطه اطلاعیه ای صادر کرد که به شرح ذیل است :
بار دیگر دست امپریالیزم جهانی به سرکردگی آمریکای جهانخوار از آستین مزدوران خود فروخته حکام بغداد بیرون آمده و جمعی از هم وطنان بی
گناه مان را به جرم مقاومت در برابر ترفندها و توطئه های گوناگون آمریکای جنایتکار ، به خاک و خون کشیده شدند . حملات هوایی رژیم بعثی صیهونیستی عراق به مناطق مسکونی شهرهای مختلف ایران در طول جنگ تحمیلی نشان می دهد که آمریکا هرگاه در توطئه های خود علیه انقلاب اسلامی با شکست مواجه شده عامل مزدور خود صدام تکریتی را به ارتکاب فجیع ترین جنایات ضدبشری تشویق نموده ؛ از سوی دیگر سکوت دیگر مجامع بین المللی و سازمان های به اصطلاح مدافع حقوق بشر در برابر این جنایات نشان می دهد که ملت ما نمی تواند به تبلیغات و ادعای کاذب این سازمان ها که همسو با استکبار جهانی عمل می کنند امیدوار باشد .
کمیته تبلیغات جنگ خوزستان نیز ضمن عرض تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت این عزیزان و آرزوی صبر برای خانواده ی معظم آنان از همه ی رزمندگان کفر ستیز در جبهه های اسلام درخواست کرد تا انتقام خون کودکان و زنان بی گناه شهرهای اهواز ، اندیمشک ، دزفول و سربندر را در مصافی مردانه در جبهه ها از جنایتکاران بعثی بگیرند و برای همیشه به این جنایات حکام بغداد خاتمه دهند[۹].
در اواخر آذرماه ۱۳۶۵ هیأتی از سوی کمیته ی بین المللی صلیب سرخ[۱۰] و هیئت کارشناس سازمان ملل متحد مستقر در تهران[۱۱] جداگانه از آثار بمباران های ۴ آذرماه دیدن کردند .
منبع : مریم لطیفی ، اندیمشک در جنگ عراق علیه ایران ، تهران : نیلوفران ، ۱۳۹۱

[۱] – در کتاب : دوکوهه تعداد این هواپیماها ۵۲ فروند ذکر شده است . ر ک : گروه نویسندگان ، دوکوهه ، تهران: نشر بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس، ۱۳۸۵، صص ۶۲ – ۶۱
[۲] – روزنامه جمهوری اسلامی ، شماره ۲۱۷۲ ، ۵/۹/۱۳۶۵ ، ص ۲ / گروه نویسندگان ، دوکوهه ، صص ۶۲-۶۱ / آرشیو موسسه فرهنگی هنری طلوع غدیر جنوب اندیمشک / فضل الله قلاوند ، شناسنامه شهدای شهرستان اندیمشک ، اهواز : انتشارات خالدین، ۱۳۸۵، ص۸۰ / مصاحبه نگارنده با ابراهیم صوفیوند ، ۶/۵/۱۳۸۸ / نامه ی « اداره مخابرات شهرستان اندیمشک » به « موسسه فرهنگی هنری طلوع غدیر جنوب اندیمشک » پیرامون « فعالیت های اداره مخابرات در جنگ عراق بر علیه ایران » ، شماره نامه : ۲۲۸۴/۷۹۰۴ / مصاحبه نگارنده با صغری صباغ ، ۲/۶/۱۳۸۹
[۳] – مصاحبه نگارنده با زهره لیوسی ، ۲۹/۴/۱۳۸۹
[۴] – روزنامه جمهوری اسلامی ، شماره ۲۱۷۴ ، ۸/۹/۱۳۶۵ ، ص ۲
[۵] – آرشیو موسسه فرهنگی هنری طلوع غدیر جنوب اندیمشک
[۶] – مصاحبه نگارنده با پرویز سرمست ، ۲۳/۴/۱۳۸۹
[۷] – روزنامه جمهوری اسلامی ، شماره ۲۱۷۴ ، ۸/۹/۱۳۶۵ ، ص ۲
[۸] – همان
[۹] – همان
[۱۰] – روزنامه کیهان ، بدون شماره ، ۳۰/۹/۱۳۶۵ ، ص۱۴
[۱۱] – روزنامه جمهوری اسلامی ، شماره ۲۱۹۳ ،۳۰/۹/۱۳۶۵ ، ص ۲

 ۴ آذر ۱۳۶۵ روز استقامت و ایثار اندیمشک

سالاری ، آوای شوش

« ۱ از ۲ »

درباره آوای شوش

یاد گرفتم برای بهتر شدن باید تلاش کرد
از بزرگان باید منش بزرگ شدن را آموخت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

  Ordinances of Signing Sentences in Law and Fiqh

احکام تاسیسی و امضایی و قلمرو آنها

تعریف احکام تاسیسی و امضایی و تفاوت این دو قلمروه و کاربردآنها

Investigating social outcomes from youth perspective

بررسی پیامدهای اجتماعی بیکاری از دیدگاه جوانان

  مسئله ی اشتغال و قطب مخالف آن بیکاری یکی ...

استاندار خوزستان

صنایع کوچک و متوسط در برآیند توسعه پایدار

دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان پیرامون مسائل آب و فاضلاب و عمران شهری