خانه » آموزش و پژوهش » شاخصه های نظام اداری مطلوب
نظام اداری مطلوب
نظام اداری مطلوب

شاخصه های نظام اداری مطلوب

أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِیلاً ما تَذَکَّرُونَ

میلاد فرخنده حضرت مهدی موعود(عج) مبارک

نظام اداری مطلوب با توجه به آنچه تاکنون گفته شد در واقع الگویی است برای بکارگیری بهتر امکانات موجود در جامعه و هماهنگ کردن آنها به منظور استفاده حداکثری در رسیدن به اهداف توسعه‌ای. بر این اساس مهمترین آثار و فواید این پارادایم را می‌توان به شرح ذیل خلاصه نمود.
توسعه پایدار انسانی
توسعه پایدار انسانی به معنای گسترش حیطه انتخاب برای همه افراد جامعه است. به این معنی که همه مردان و زنان جامعه بدون تبعیض و همه اقشار به ویژه اقشار ضعیف و در حاشیه در فرایند توسعه بخش‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و اداری مشارکت داده شوند.
همچنین توسعه پایدار انسانی به معنای استفاده از منابع و مواهب زندگی از جمله منابع طبیعی است به گونه‌ای که ضمن برآوردن نیازهای نسل حاضر، برای آیندگان نیز امکان استفاده وجود داشته باشد.
توسعه پایدار انسانی مستلزم رعایت اصول و شاخصه‌های ذیل است:
– توانمندسازی نیروی انسانی و افزایش مهارت و توان آن‌ها مخصوصاً در حوزه‌هایی نظیر آموزش و پرورش، بهداشت و خدمات عمومی توأم با پرداخت دستمزد مناسب جهت ایجاد انگیزه کاری.
– برقراری برابری و عدالت در اقشار مختلف و ایجاد فرصت‌های برابر جهت بهره‌مندی از امکانات و مواهب موجود.
– برقراری امنیت و از بین بردن تهدیدهایی از قبیل فقر، بیماری، سرکوب و محدودیت‌های سیاسی.
تقویت سرمایه
یکی دیگر از آثار و فواید حکمرانی مطلوب شناسایی، ایجاد و تقویت سرمایه است. سرمایه خود دارای ابعاد گوناگونی است که مهم‌ترین آن سرمایه اجتماعی، سرمایه انسانی وسرمایه‌های اقتصادی و مادی است.
حکمرانی با توجه به ویژگی‌های بیان شده موجب شناسایی و تقویت سرمایه‌های مختلف می‌شود. به عنوان مثال اگر شاخصه‌ مشارکت در نظریه حکمرانی مطلوب را اعمال کنیم این امر باعث شناسایی استعدادهای نهفته و در حاشیه گردیده و از این طریق از وجود نیرو‌های خلاق و تازه وارد می‌توان استفاده نمود.
توسعه مردم سالاری 
اگر در جامعه‌ای مردم سالاری نهادینه شود، حکمرانی مطلوب که خود نیز به دنبال مشارکت فعال مردم و نهادهای غیردولتی است، نهادینه خواهد شد و از این طریق مردم سالاری بستر مناسبی برای اعمال حکمرانی مطلوب ایجاد می‌نماید و از طرفی حکمرانی مطلوب با ساز و کارهایی که دارد باعث توسعه مردم سالاری می‌گردد و بدین طریق رابطه دوسویه‌ای بین حکمرانی مطلوب و مردم‌ سالاری برقرار می‌گردد.
بدیهی است وقتی از مردم سالاری به عنوان یکی از آثار حکمرانی مطلوب صحبت می‌کنیم منظور ما فقط مردم سالاری در حوزه سیاسی و به معنای ایجاد فضای آزاد برای انتخاب در عرصه انتخابات مختلف نیست؛ بلکه در این جا مردم سالاری شامل مردم سالاری اقتصادی به معنی واگذاری امور به مردم و مردم سالاری اداری نیز می‌شود. بدین معنی که در یک نظام اداری نیز می‌توان دموکراسی را حاکم نمود و با ایجاد بستری مناسب زمینه مشارکت و اعمال نظر اعضای جامعه اداری (کارکنان دولت) را به وجود آورد که بی‌شک این امر باعث ایجاد روحیه رضایت‌مندی و حس تعاون و سودمندی در کارکنان دولت شده و زمینه کارایی و اثربخشی دستگاه اجرایی دولت را فراهم می‌آورد.
کاهش فساد و افزایش سلامت اداری
فساد به عنوان هرگونه رفتار خلاف هنجار و قانون یکی از معضلات جامعه بشری است. یکی از انواع فساد، فساد اداری است که بزرگ‌ترین مانع در راه توسعه کشورها بشمار می‌رود.
فساد زمانی کاهش می‌یابد که مجموعه‌ای از شاخصه‌ها از جمله شفافیت، پاسخگویی، مشارکت، قانون محوری، کارایی و اثربخشی و … که همه آن‌ها ویژگی‌های حکمرانی مطلوب می‌باشد در یک جامعه نهادینه بشود. به عبارت دیگر کاهش فساد نیازمند ساز و کارهای نهادی است. یکی از ساز و کارهای نهادی بهبود حکمرانی و تحقق حکمرانی مطلوب است. بنابراین رابطه‌ای دوسویه بین بهبود حکمرانی و کاهش فساد برقرار می‌باشد که براساس آن فساد تابعی از حکمرانی است. به هر میزان شاخصه‌های حکمرانی بهبود یابد، شاخص‌های فساد کاهش می‌یابد. لذا یکی از راه‌های کاهش فساد، افزایش شاخصه‌های حکمرانی مطلوب در نظام اداری، سیاسی و اجتماعی است.

x

شاید بپسندید

ضرورت توسعه روستایی و نقش آن در توسعه ملی

روستا چیست، منظور از توسعه چیست و ارتباط این دو با هم چگونه است؟

سیر تحول آبرسانی در دوره هخامنشیان

در تمدن باستان ایران،مصرومیانرودان آب را در آب انبارها، با جدارهای غیرقابل نفوذ ذخیره مینمودند.

نیازهای تغذیه ای زنان در دوران بارداری

غذائی که در دوران بارداری مصرف می شود نیازهای تغذیه ای مادر و همچنین رشد جنین را تامین می کند.