خانه » آموزش و پژوهش » سهم حقوقی شوش از خصوصی سازی نیشکر هفت تپه
واگذاری نیشکر هفت تپه
خصوصی سازی هفت تپه

سهم حقوقی شوش از خصوصی سازی نیشکر هفت تپه

در اخبار و تحولات چند ماهه گذشته و هجمه ها حین تبلیغات انتخاباتی  بحث واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه  به بخش خصوصی “در راستای اجرای سیاستهای کلی  اصل ۴۴” قانون اساسی، مورد توجه اصحاب رسانه شهرستان شوش و شمال استان خوزستان  قرار گرفت که باعث گمانه زنی و مباحث غیر کارشناسی شد.

در این بحث ما با استفاده از نظرات کارشناسان و منابع موجود، با هدف شناخت شرایط حقوقی و قانونی واگذاری و سهم شهرستان شوش از این خصوصی سازی و تعهدات هیات واگذاری به موضوع بپردازیم.

در این راستا رییس سازمان خصوصی سازی در مصاحبه ای که با خبرگزاری فارس داشت، از تلاش برای واگذاری تمام شرکت‌های اصل ۴۴ تا پایان سال ۱۳۹۵ و برنامه‌ریزی صورت گرفته ، خبر داد  و بیان داشت که بخش عمده ای از واگذاری ها تا قبل از پاییز سال آینده از طریق روش های مختلف عرضه خواهند شد.

میرعلی اشرف عبداله پوری حسینی در گفت‌وگو با فارس گفت: هر چند در پیش بودن انتخابات پیش روی مجلس کمی از سرعت قطار خصوصی سازی کاسته، اما تلاش می شود تا قبل از پایان سال، سهام حدود ۸۰ شرکت در سال جاری روی میز فروش قرار گیرد.رییس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه هم اکنون ۱۲۰ شرکت در فهرست واگذاری های سازمان خصوصی سازی باقی مانده، عنوان کرد: از مجموع شرکت های باقیمانده حدود۴۰ شرکت در سال ۹۵ واگذار خواهند شد.

حال که سازمان خصوصی سازی عزم خود را جزم کرده است تا با وجود برخی سختی ها و دشواری ها، واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه  که در فهرست خصوصی سازی پرونده واگذاری اصل چهل و چهاری قرار دارد را اجرایی نماید .

باید دید سهم  قانونی و حقوقی شهرستان شوش  از واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، به بخش خصوصی چگونه است و پذیرندگان مزایده چه تعهدات ضمانتی و راهکارهای توسعه ای را باید مورد توجه قرار دهند و دکتر سید راضی نوری نماینده متعهد و آگاه شهرستان که در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی حائز اکثریت قاطع آرای شهروندان شده چکونه می تواند از سهم حقوقی و قانونی شهرستان شوش در واگذاری این شرکت به بخش خصوصی دفاع نماید.

سازمان خصوصی سازی؛ بلوک ۱۰۰ درصدی سهام شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را که  شامل ۱۹۴ میلیون و ۷۴۱ هزار و ۶۶ سهم به قیمت پایه هر سهم ۱۴۹۷۴ ریال می شود به ارزش کل پایه ۲ هزار و ۹۱۶ میلیارد و ۵۶ میلیون و ۷۲۰ هزار و ۳۴۲ ریال به صورت ۵ درصد نقد و بقیه اقساط ۸ ساله در روز ۲۷ مهرماه گذشته به مزایده گذاشت، و در سیصد و هفتمین جلسه هیئت واگذاری مورخ ۳۰/۰۸/۱۳۹۴  که در محل سالن جهاد اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد، قیمت پایه و شرایط واگذاری ۱۰۰ درصد سهام شرکت «کشت و صنعت نیشکر هفت تپه» متعلـق بـه شرکت مادرتخصصی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران جهت واگذاری از طریق مزایده مطرح و پس از بحث و بررسی، قیمت پایه هـر سهم بـه مبلغ ۱۱,۲۳۱ ریـال جمعا به مبلغ ۲,۱۸۷,۱۳۹,۹۱۰,۹۲۳ ریال به‏صورت نقد و اقساط شامل ۵ درصد نقد و مابقی به‏صورت اقساط ۸ ساله طی ۱۶ قسـط مساوی بـا فـواصل زمانی۶ ماهه از طریق مزایده مورد تصویب قرار گرفت. در ضمن مقرر گردید بهره‏مندی خریدار از یکسال تنفس در پرداخت (معادل مبلغ و مدت ۲ قسط) نیز در آگهی عرضه درج شود. همچنین مقرر شد در شرایط عرضه درج شود مشروط به دستیابی تولید تا صد درصد ظرفیت اسمی زمان واگذاری و حفظ آن، خریدار از حداکثر ۲۰ درصد تخفیف در پرداخت هر یک از اقساط همان دوره بهره‏مند شوند.

این تصویب نامه در اجرای قسمت اخیر ماده (۳۹) قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی ابلاغ گردید که می تواند گامی موثر در راستای رفع مشکلات این شرکت تولیدی «کشت و نیشکر هفت تپه»در شهرستان شوش باشد .

اما باید نکاتی را مطابق با سیاست های کلی اصل چهل و چهار قانون اساسی که حقوق قانونی و حقوقی شهرستان شوش می شود را با توجه به آمار بیکاری،«متقاضیان اشتغال و فارغ التحصیلان دانشگاهی» توسط جناب دکتر سید راضی نوری نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و فرماندار این شهرستان جناب مهندس نجاتی بعنوان مدیریت ارشد اجرایی مورد توجه قرار گیرد تا در واگذاری این شرکت به بخش خصوصی شرایط توسعه ای صنایع جانبی – تکمیلی و ضمانت های اجرایی توسط سرمایه گذاران تعهد شود.

در این مزایده میزان سهام متعلق به سازمان گسترش و نوسازی ایران، که بعنوان مبلغ سپرده شرکت در مزایده آن توسط سازمان خصوصی سازی می باشد، ۸۷ میلیارد و ۴۸۱ میلیون و ۷۰۱ هزار و ۶۱۰ ریال تعیین شده است.که  سازمان خصوصی‌سازی را مکلف می کند تا با رعایت مفاد این ماده برای فروش بنگاههای مشمول واگذاری بازاریابی نموده و فرآیند واگذاری را پس از طی مراحل مذکور در این قانون با زمان‌بندی مشخص انجام دهد. سپس آیین‌نامه اجرایی این ماده شامل نحوه طبقه‌بندی ، تأیید صورتهای مالی و بازاریابی بنگاهها که مشمول واگذاری است باید به پیشنهاد وزارت اموراقتصادی ‌و دارایی حداکثر ظرف مدت سه‌ماه به تصویب هیأت وزیران برسد.

تخلف از احکام  خصوصی سازی در بودجه ۹۴  و همچنین نادیده گرفتن  شرایط حقوقی  و قانونی این ماده و یا ارائه اطلاعات ناقص یا نادرست یا کتمان اطلاعات مشمول حکم ماده (۸۵) این قانون را در پی خواهد داشت وـ اعضاء هیأت‌مدیره، مدیرعامل و سایر مدیران  که اقدام به کتمان وقایع مالی یا انتشار گزارش‌های مالی غیر واقع، جهت پنهان نمودن وضعیت واقعی شرکت نمایند متخلف محسوب و به مجازاتهای مقرر در مواد (۷۲) و (۷۵) این قانون محکوم خواهند شد.

همچنین سازمان خصوصی‌سازی مکلف است خسارات ناشی از کتمان وقایع مالی و یا انتشار گزارش‌های مالی غیر واقع را با رأی مراجع ذی‌ربط به خریداران خسارت دیده پرداخت نماید.

در سیاستهای کلی اصل ۴۴ آمده است که سازمان خصوصی‌سازی جهت تسهیل امر واگذاری بنگاههای مشمول واگذاری، از زمان تصویب فهرست بنگاهها توسط هیأت واگذاری اقدامات زیر انجام می‌‌شود:

۱ـ کلیه حقوق مرتبط با اعمال مالکیت بنگاهها به وزارت امور اقتصادی‌ و دارایی منتقل می‌‌شود.

۲ـ از زمان تصویب واگذاری، هرگونه نقل و انتقال اموال و داراییهای ثابت بنگاه بدون مجوز وزارت امور اقتصادی و دارایی در حکم تصرف غیر قانونی در اموال دولتی محسوب و قابل پیگرد قانونی است.

چنانچه دولت به‌هردلیل قیمت فروش کالاها یا خدمات بنگاههای مشمول واگذاری و یا سایر بنگاههای بخش غیردولتی را به قیمتی کمتر از قیمت بازار تکلیف کند، دولت مکلف است مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی و هزینه تمام شده را تعیین و از محل اعتبارات و منابع دولت در سال اجرای پرداخت کند و یا از بدهی این بنگاهها به سازمان امور مالیاتی کسر نماید.

همچنین  به منظور تأمین شرایط هرچه مساعدتر برای مشارکت و مسؤولیت‌پذیری سرمایه گذار نماینده شهرستان شوش در مجلس شورای اسلامی ‌می‌‌‌تواند در بررسی و نظارت بر روند واگذاری نظر مشورتی فعالان اقتصادی  و مدیران ارشد اجرایی  شهرستان و استان را کسب و مورد استفاده قرار دهد.

و مطابق با سیاستهای کلی اصل ۴۴، کمـیسیون ها، هیأت ها، شـوراها و ستـادهای تصـمیم‌گیری در دولـت مجازند در تصمیمات اقتصادی خود، نظر فعالان اقتصادی را جویا شده و مورد توجه قرار دهند.

همچنین به‌منظور حمایت از نیروی انسانی، حفظ سطح اشتغال و استمرار تولید در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفته تپه حین واگذاری، هیأت واگذاری مکلف است کلیه کارکنان هر شرکت را پیش از واگذاری،‌در برابر بیکاری بیمه نماید و به تناسب اقدامات زیر را انجام دهد:
۱ـ بازنشستگی پیش از موعد براساس مواد (۹) و (۱۰) قانون بازسازی و نوسازی صنایع مصوب ۲۶/۱۰/۱۳۸۵ که برای این شرکت تا پایان سال ۱۳۹۵ باید مورد توجه قرار گیرد.
۲ـ بازخرید بر اساس توافق باشد
۳ـ پس از اقدامات فوق، تعداد کارکنان شرکت را در سند واگذاری ثبت و این شرط را در شرایط واگذاری بگنجاند که مدیران شرکتهای واگذار شده تا پنج سال حق کاهش تعداد کارکنان خویش را ندارد.
۴ـ برای خریدار و سرمایه گذار شرکت  در صورتی که حاضر باشد تعداد کارکنان شرکت را پس از واگذاری افزایش دهند مشوقهای مالی و یا غیرمالی از جمله تخفیف در اصل قیمت در نظر گرفته شود.
۵ ـ ایجاد راهکارهایی برای آموزش و به‌کارگیری نیروی مازاد در واحدهای دیگر راساً و یا به کمک خریدار شرکت با استفاده از مشوقهای مالی‌وغیرمالی.
۶- اعمال مشوقهای مالی و یا غیرمالی موضوع این واگذاری  بر اساس دستورالعملی که به پیشنهاد هیأت واگذاری به تصویب شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی رسیده است. تا خریدار و یا سرمایه گذار را مکلف نماید، در ازاء برخورداری از مشوقهای مالی و یا غیرمالی، برنامه کتبی خود را برای حفظ سطح اشتغال موجود و بازآموزی کارکنان شرکت کشت و صنعت هفت تپه  را قبل از  واگذاری به هیأت واگذاری ارائه کند.

واگذاری شرکت کشت نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی گامی موثر در راستای خروج این شرکت از بحران و مشکلات موجود است اما نباید فراموش شود

در چهار سال گذشته شرکت منطقه ویژه اقتصادی آپادانا ، شرکت تعاونی فراگیر کشاورزی و ….. نیازمند بهره مندی از سهم خصوصی سازی منابع شهرستان شوش و شرایط واگذاریها می باشد.

امید است همه مدیران اجرایی و مسئولان  کارشناسان و اساتید حوزه و دانشگاه در این مسیر پشتیبانی نمایند تا در واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی سهم حقوقی و قانونی شهرستان شوش از این واگذاری  با توجه به سیاست های کلان اصل ۴۴ قانون اساسی و احکام خصوصی سازی در بودجه ۹۴ مورد توجه قرار گیرد

سرمایه گذار و خریدار شرکت کشت و صنعت هفت تپه باید به شرایط حقوقی و قانونی شهرستان شوش و …. متهد باشد و با ضمانت های اجرایی ، کمک کند تاشرایط توسعه صنایع جانبی و تکمیلی این منطقه نیز رشد نماید و سبب اشتغال فراگیر و امنیت اقتصادی  پایداری در منطقه شود.

دهم اسفندماه ۱۳۹۴

سهم حقوقی شوش از خصوصی سازی نیشکر هفت تپه / آوای شوش / سالاری

352 دیدگاه

 1. I simply want to say I am just new to blogs and definitely enjoyed you’re web-site. More than likely I’m want to bookmark your site . You surely come with exceptional article content. Kudos for sharing with us your web site.

 2. Splendid matterss, so pleased I bough that. Very a lot worth the money therefore pleasant, would suggest to others.

 3. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks, I’ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 4. Edit after almost 2 years: Mattress is still keeping up great. Great purchase for a mattress without awful chemicals. This is actually incredibly comfortable and appears to be actually effectively made.

 5. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 6. But a smiling visitor here to share the love (:, btw great style and design .

 7. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 8. Truly alluring suggestions that you have mentioned, thanks for posting.

 9. Howdy there, just turned aware about your blogging site through The Big G, and discovered that it is very helpful. I will be grateful for should you decide keep up this post.

 10. Extraordinarily motivating information you have remarked, thanks for setting up.

 11. MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

 12. I merely have to tell you that I am new to writing a blog and very much loved your page. Likely I am going to bookmark your blog post . You literally have extraordinary article information. Appreciate it for sharing with us your favorite website information

 13. Hi there would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 14. Just wanna remark that you have a very decent site, I like the layout it really stands out.

 15. you’re in reality a just right webmaster. The web site loading speed is incredible. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a excellent process in this subject!

 16. I do agree with all of the ideas you have presented on your post. They’re very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too short for novices. May just you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 17. I cling on to listening to the rumor lecture about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 18. I do trust all of the ideas you have offered for your post. They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for starters. May just you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 19. Hey there, You’ve done a fantastic job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 20. Dead indited subject matter, thankyou for information .

 21. Good – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 22. I’m still learning from you, but I’m trying to reach my goals. I absolutely liked reading all that is posted on your website.Keep the aarticles coming. I loved it!

 23. I’m not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.

 24. Hi, Neat post. There is an issue along with your website in web explorer, may check this¡K IE still is the marketplace leader and a large element of people will leave out your excellent writing due to this problem.

 25. Simply wanna admit that this is very beneficial , Thanks for taking your time to write this.

 26. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 27. I gotta bookmark this website it seems very useful extremely helpful

 28. Absolutely written subject matter, thank you for entropy. “You can do very little with faith, but you can do nothing without it.” by Samuel Butler.

 29. Only wanna admit that this is invaluable , Thanks for taking your time to write this.

 30. As soon as I discovered this web site I went on reddit to share some of the love with them.

 31. Its superb as your other content : D, regards for putting up. “The real hero is always a hero by mistake he dreams of being an honest coward like everybody else.” by Umberto Eco.

 32. Absolutely indited articles, Really enjoyed looking through.

 33. I’ve learn several just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to create this type of great informative website.

 34. I really like your writing style, great information, thank you for posting :D. “All words are pegs to hang ideas on.” by Henry Ward Beecher.

 35. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 36. I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

 37. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect web site.

 38. Hey very cool website!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds also…I’m satisfied to search out numerous useful info here within the post, we’d like work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.

 39. Hiya very cool blog!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also…I’m happy to search out numerous helpful information here in the post, we need work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.

 40. I have learn several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to create such a wonderful informative site.

 41. I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site :).

 42. Generally I don’t learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great article.

 43. F*ckin’ remarkable things here. I’m very happy to see your post. Thank you so much and i am having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 44. Hello friends, pleasant paragraph and good arguments commented at this place,
  I am genuinely enjoying by these.

 45. Very interesting details you have noted , regards for putting up. “Whatever we conceive well we express clearly, and words flow with ease.” by Nicolas Boileau.

 46. Its great as your other posts : D, thankyou for putting up. “The art of love … is largely the art of persistence.” by Albert Ellis.

 47. I cling on to listening to the news bulletin speak about receiving free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 48. As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 49. As soon as I discovered this site I went on reddit to share some of the love with them.

 50. I love the efforts you have put in this, thank you for all the great articles.

 51. I got what you intend, thankyou for posting .Woh I am happy to find this website through google. “If one does not know to which port one is sailing, no wind is favorable.” by Seneca.

 52. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I’m also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 53. I really enjoy studying on this internet site , it contains excellent posts . “Beauty in things exist in the mind which contemplates them.” by David Hume.

 54. Hello, Neat post. There’s a problem with your website in web explorer, could test this… IE still is the market leader and a big part of other people will miss your fantastic writing because of this problem.

 55. What i do not understood is actually how you are no longer really much more well-preferred than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly in terms of this matter, made me in my opinion consider it from a lot of numerous angles. Its like men and women don’t seem to be involved except it is something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always deal with it up!

 56. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 57. You can definitely see your skills within the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

 58. I have read several just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you place to make this kind of fantastic informative web site.

 59. Very interesting info!Perfect just what I was searching for!

 60. I regard something really special in this web site.

 61. I have been browsing on-line more than 3 hours these days, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It’s pretty price sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content material as you did, the web will probably be much more useful than ever before. “No one has the right to destroy another person’s belief by demanding empirical evidence.” by Ann Landers.

 62. Hello, Neat post. There’s an issue with your web site in internet explorer, might test this… IE still is the marketplace leader and a large component to people will omit your magnificent writing due to this problem.

 63. Hi, Neat post. There’s an issue along with your web site in web explorer, may test this… IE nonetheless is the market leader and a large component to people will miss your magnificent writing due to this problem.

 64. Thank you, I’ve just been searching for information about this subject for a while and yours is the best I’ve came upon so far. However, what about the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 65. I enjoy the efforts you have put in this, thank you for all the great blog posts.

 66. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 67. excellent issues altogether, you just gained a emblem new reader. What might you recommend in regards to your publish that you simply made some days ago? Any certain?

 68. Wow, marvelous blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a blog look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!

 69. Needed to compose you one bit of observation to be able to give thanks yet again over the beautiful things you have discussed in this article. It has been really remarkably open-handed of people like you to allow unhampered what exactly some people would’ve sold for an e book in order to make some cash for their own end, precisely considering the fact that you could possibly have done it in the event you considered necessary. The basics also acted as the fantastic way to be certain that many people have similar eagerness like my very own to understand somewhat more with regard to this condition. I am sure there are many more pleasant instances ahead for individuals who looked at your blog.

 70. I’ve recently started a website, the information you provide on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “Patriotism is often an arbitrary veneration of real estate above principles.” by George Jean Nathan.

 71. Some truly prize blog posts on this web site , saved to bookmarks .

 72. Wonderful website. A lot of useful information here. I’m sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks in your effort!

 73. Simply wanna comment on few general things, The website style and design is perfect, the content is really great. “The stars are constantly shining, but often we do not see them until the dark hours.” by Earl Riney.

 74. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 75. It is really a great and useful piece of information. I am happy that you shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 76. Enjoyed reading through this, very good stuff, thankyou . “We swallow greedily any lie that flatters us, but we sip little by little at a truth we find bitter.” by Denis Diderot.

 77. I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again!

 78. I’ve recently started a blog, the info you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “Everyone is responsible and no one is to blame.” by Will Schutz.

 79. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 80. I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 81. Hey there, You’ve done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they’ll be benefited from this website.

 82. you are truly a good webmaster. The website loading velocity is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a wonderful process in this matter!

 83. I gotta bookmark this web site it seems very helpful extremely helpful

 84. You have brought up a very fantastic details , thankyou for the post.

 85. I’m still learning from you, but I’m improving myself. I certainly liked reading all that is posted on your site.Keep the aarticles coming. I loved it!

 86. Magnificent website. A lot of helpful info here. I¡¦m sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And naturally, thanks in your sweat!

 87. As a Newbie, I am always exploring online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 88. I’m also writing to let you be aware of what a impressive encounter my wife’s princess went through browsing your webblog. She realized numerous issues, including what it’s like to have a marvelous helping mindset to have a number of people without hassle fully grasp certain tricky topics. You truly exceeded her desires. Many thanks for displaying these powerful, trustworthy, revealing and also cool guidance on your topic to Julie.

 89. You are a very clever individual!

 90. Hello my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with approximately all significant infos. I¡¦d like to peer extra posts like this .

 91. I enjoy you because of every one of your work on this web page. Gloria delights in engaging in internet research and it’s easy to understand why. Most of us learn all of the dynamic means you deliver vital tricks via this web blog and in addition boost response from other ones about this content and my girl is without question becoming educated a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always carrying out a dazzling job.

 92. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful information specifically the last part :) I care for such info much. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 93. I’m still learning from you, but I’m trying to achieve my goals. I absolutely enjoy reading everything that is posted on your blog.Keep the aarticles coming. I loved it!

 94. I must express some appreciation to this writer just for rescuing me from this particular scenario. Because of searching through the world-wide-web and seeing solutions which were not productive, I assumed my entire life was over. Being alive without the solutions to the issues you have resolved by way of your entire guideline is a crucial case, as well as ones that could have in a negative way damaged my career if I had not discovered your website. Your good know-how and kindness in dealing with a lot of things was valuable. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a solution like this. I can at this time look forward to my future. Thank you so much for this skilled and amazing help. I will not hesitate to propose the sites to anybody who should get support about this situation.

 95. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 96. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I will definitely be back.

 97. It¡¦s in point of fact a nice and helpful piece of info. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 98. Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost all vital infos. I would like to peer extra posts like this .

 99. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 100. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 101. Wonderful work! This is the kind of information that are supposed to be shared around the web. Shame on the seek engines for now not positioning this put up higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

 102. I think other web-site proprietors should take this site as an model, very clean and fantastic user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 103. There is obviously a lot to identify about this. I consider you made certain good points in features also.

 104. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 105. I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again

 106. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 107. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already ;) Cheers!

 108. I simply want to mention I’m very new to blogging and site-building and really savored this web site. Very likely I’m planning to bookmark your blog . You surely have awesome articles. Thanks a bunch for sharing your blog site.

 109. I simply want to say I am very new to blogging and seriously savored this web page. Probably I’m want to bookmark your site . You definitely have amazing articles and reviews. Bless you for sharing your web-site.

 110. Detta ar ett vardefullt innehall! :-)

 111. wqRbeW Major thankies for the blog post.Thanks Again. Keep writing.

 112. Thanks so much for the blog article.Really thank you! Want more.

 113. I truly appreciate this post. I ave been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again..

 114. Thank you ever so for you post.Thanks Again. Really Great.

 115. Wow, marvelous blog format! How long have you ever been running a blog for? you made blogging glance easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content material!

 116. Nice blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 117. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks , I¡¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 118. Whispering Misty So sorry you can expect to miss the workshop!

 119. This awesome blog is without a doubt entertaining as well as amusing. I have discovered many handy stuff out of this blog. I ad love to go back again and again. Thanks a lot!

 120. Thanks for the post.Really thank you! Fantastic.

 121. Wow, great article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 122. Looking forward to reading more. Great article post.Thanks Again. Fantastic.

 123. Wow, great blog.Thanks Again. Much obliged.

 124. It is truly a nice and useful piece of information.I

 125. I will immediately grab your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you ave any? Please let me realize so that I may subscribe. Thanks.

 126. I appreciate you sharing this article post. Keep writing.

 127. I appreciate you sharing this blog post.Thanks Again. Fantastic.

 128. Fantastic article.Thanks Again. Cool.

 129. you have to manually code with HTML. I am starting a blog soon but have no coding

 130. Kini usa ka bililhon nga sulod! :-)

 131. I was suggested this web site through my cousin. I am no longer sure whether or not this put up is written via him as nobody else know such special about my problem. You are incredible! Thank you!

 132. Wow, wonderful blog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you made blogging glance easy. The overall glance of your site is wonderful, let alone the content material!

 133. Im obliged for the post.Really looking forward to read more. Awesome.

 134. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 135. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 136. pretty handy stuff, overall I imagine this is really worth a bookmark, thanks

 137. I am not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

 138. It as nearly impossible to find knowledgeable people in this particular topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 139. I do agree with all of the concepts you’ve offered on your post. They’re very convincing and can certainly work. Still, the posts are too brief for starters. May just you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

 140. Major thanks for the blog.Really looking forward to read more.

 141. Hello, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 142. You made some clear points there. I looked on the internet for the issue and found most people will go along with with your site.

 143. This is a valuable content! :-)

 144. Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Thanks Again. Keep writing.

 145. You will require to invest a substantial quantity

 146. Major thanks for the blog article.Much thanks again. Cool.

 147. I have recently started a website, the information you provide on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 148. This is one awesome article post.Really thank you!

 149. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as the content!

 150. I visited a lot of website but I believe this one has something special in it in it

 151. I’m still learning from you, as I’m trying to reach my goals. I certainly liked reading everything that is posted on your website.Keep the information coming. I enjoyed it!

 152. Very good article post.Thanks Again. Great.

 153. Purely mostly since you will discover a lot

 154. Very fantastic info can be found on website.

 155. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 156. I really liked your blog post.Much thanks again. Great.

 157. Im grateful for the blog post.Really looking forward to read more. Great.

 158. I think this is a real great blog post.Thanks Again. Great.

 159. I went over this web site and I think you have a lot of great info, saved to fav (:.

 160. Really appreciate you sharing this article. Cool.

 161. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A great read. I will definitely be back.

 162. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 163. great post, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

 164. There is apparently a bundle to identify about this. I suppose you made various nice points in features also.

 165. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I’m also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work.

 166. Hey, thanks for the blog article.Thanks Again. Cool.

 167. Hi! Somebody at my Twitter community mentioned this informative website with us then I began to look it over. I absolutely like the info. I am bookmarking and tweeting this one to my followers! Brilliant blog and outstanding styling.

 168. That is a beautiful shot with very good light-weight -)

 169. Thanks-a-mundo for the blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

 170. Im thankful for the article. Really Great.

 171. Hello my loved one! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with almost all vital infos. I would like to look extra posts like this .

 172. Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Cool.

 173. Incredible points. Sound arguments. Keep up the amazing effort.

 174. Very informative blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 175. Thank you ever so for you article.Much thanks again. Great.

 176. Saved as a favorite, I like your web site!

 177. I appreciate you sharing this article post.Much thanks again. Cool.

 178. Useful ! Thanks you. I love your site! I all come back.

 179. I appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Great.

 180. It as very straightforward to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this article at this site.

 181. I appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Will read on…

 182. Very interesting points you have mentioned, thankyou for putting up.

 183. I’ve been browsing online greater than three hours today, but I never found any fascinating article like yours. It¡¦s beautiful price sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content material as you probably did, the net can be a lot more helpful than ever before.

 184. Really informative blog post.Thanks Again. Really Great.

 185. Fantastic article post.Much thanks again. Really Great.

 186. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 187. wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You should continue your writing. I am confident, you have a great readers a base already!

 188. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :)

 189. You completed a number of fine points there. I did a search on the matter and found mainly people will have the same opinion with your blog.

 190. serais incapable avons enfin du les os du. Il reste trois parcours magnifique elle,

 191. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 192. A big thank you for your blog. Great.

 193. Yeah bookmaking this wasn at a bad decision outstanding post!.

 194. look at skies (look for аАТ’аЂа‹chemtrailаАТ’аЂа› in google) fake clouds blocking sunlight UK and USA govt as put chemicals in tap water and food to dumb down population research everything mentioned

 195. Thank you ever so for you post.Really looking forward to read more. Will read on…

 196. obviously like your web site however you have to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality nevertheless I¡¦ll definitely come back again.

 197. Of course, what a splendid blog and illuminating posts, I surely will bookmark your blog.All the Best!

 198. Im thankful for the post.Thanks Again. Will read on

 199. I really like and appreciate your article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 200. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 201. Merely wanna comment that you have a very nice web site , I love the design and style it actually stands out.

 202. Very good article.Thanks Again. Much obliged.

 203. There is visibly a bunch to know about this. I think you made some good points in features also.

 204. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!

 205. I am always looking online for articles that can help me. Thx!

 206. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 207. Great awesome things here. I am very glad to peer your post. Thank you a lot and i’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 208. I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 209. Hello. magnificent job. I did not imagine this. This is a great story. Thanks!

 210. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 211. Thanks for the article post.Really thank you!

 212. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 213. Wow! Thank you! I always wanted to write on my blog something like that. Can I take a portion of your post to my website?

 214. As I web-site possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 215. Fantastic website. Plenty of useful information here. I am sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And of course, thank you for your effort!

 216. I really liked your blog.Thanks Again. Want more.

 217. Thanks again for the blog.Thanks Again. Will read on…

 218. I really liked your article.Thanks Again. Much obliged.

 219. or tips. Perhaps you can write subsequent articles

 220. Looking forward to reading more. Great blog.Really thank you! Really Cool.

 221. This blog is obviously interesting and informative. I have picked many useful things out of this blog. I ad love to go back every once in a while. Thanks a lot!

 222. Thanks a lot for the post. Cool.

 223. What i do not realize is in fact how you are now not actually much more well-favored than you may be right now.

 224. Muchos Gracias for your post.Really thank you! Really Great.

 225. Im thankful for the post.Thanks Again. Awesome.

 226. It as difficult to find educated people on this topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 227. I loved your blog post. Fantastic.

 228. I’а†ve read several exceptional stuff here. Undoubtedly worth bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you set to make this kind of wonderful informative web site.

 229. Thanks a lot for the article post.Really thank you! Awesome.

 230. Thanks so much for the post.Really thank you! Fantastic.

 231. Pretty part of content. I simply stumbled upon your

 232. There is evidently a bundle to realize about this. I assume you made certain nice points in features also.

 233. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 234. This blog is really entertaining and besides amusing. I have discovered a lot of handy advices out of it. I ad love to return again and again. Cheers!

 235. Nice weblog right here! Additionally your website rather a lot up very fast! What host are you using? Can I am getting your associate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 236. Some genuinely quality content on this web site , saved to my bookmarks.

 237. to stay updated with approaching post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 238. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

 239. My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 240. Really appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 241. pretty useful stuff, overall I imagine this is really worth a bookmark, thanks

 242. I am so grateful for your article post.Much thanks again. Great.

 243. Pretty section of content. I just stumbled upon your
  web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed
  account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I
  achievement you access consistently fast.

 244. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specially the last part :) I care for such information a lot. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

 245. Enjoyed every bit of your blog.Much thanks again. Great.

 246. Hello, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, may check this¡K IE nonetheless is the marketplace chief and a good section of folks will leave out your magnificent writing because of this problem.

 247. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and

 248. You made some fine points there. I did a search on the issue and found mainly persons will have the same opinion with your blog.

 249. You are my function models. Many thanks for your post

 250. Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Many thanks for supplying this information.

 251. Muchos Gracias for your blog article.Thanks Again. Much obliged.

 252. You ave received representatives from everywhere in the state right here in San Antonio; so it only generated feeling to drag everybody with each other and start working, he reported.

 253. Just wanna input that you have a very decent web site , I the layout it actually stands out.

 254. wonderful points altogether, you just gained a new reader. What would you suggest in regards to your publish that you simply made some days ago? Any certain?

 255. Thanks for sharing, this is a fantastic article.Really looking forward to read more. Will read on

 256. Thanks a lot for the blog.Much thanks again.

 257. Major thankies for the blog.Thanks Again. Want more.

 258. I really liked your article.Much thanks again.

 259. Im obliged for the blog article.Really thank you! Will read on

 260. A person essentially assist to make severely articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the analysis you made to create this particular put up incredible. Great activity!

 261. This website was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something which helped me. Many thanks!

 262. Really enjoyed this blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 263. whoah this blog is wonderful i love reading your articles. Keep up the good work! You know, many people are searching around for this info, you could help them greatly.

 264. Very interesting. I feel you have made valuable and legitimate points from this writing. Certainly with you completely and am thankful I had to be able to read this.

 265. Great blog article.Thanks Again. Much obliged.

 266. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!

 267. I am so grateful for your article post.Much thanks again. Will read on…

 268. Ollie Bizarro Everything is very open with a precise description of the issues. It was definitely informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing!

 269. Say, you got a nice post.Thanks Again. Cool.

 270. wow, awesome blog post.Much thanks again. Really Great.

 271. Im thankful for the article.Much thanks again. Will read on…

 272. Fantastic blog post.Much thanks again. Cool.

 273. Water either gets soaked in the drywall or stopped at the ceiling periodically to

 274. Appreciate you sharing, great article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 275. Some genuinely nice as well as utilitarian information on this web site, too In my opinion the layout has amazing features.

 276. I truly appreciate this article.Really looking forward to read more.

 277. It is in point of fact a nice and useful piece of information. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 278. Great info and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to get some professional writers? Thx :)

 279. I am continually looking online for posts that can benefit me. Thx!

 280. Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also

 281. It¡¦s actually a nice and useful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 282. whoah this weblog is excellent i love reading your posts. Stay up the good work! You understand, a lot of persons are looking around for this info, you can help them greatly.

 283. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is just cool and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 284. I appreciate you sharing this article post.Much thanks again. Will read on…

 285. Say, you got a nice blog.Much thanks again. Fantastic.

 286. Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Cool.

 287. specialist on this space to resolve my problem. Maybe that is you!

 288. A big thank you for your article post. Keep writing.

 289. Terrific work! This is the type of info that are supposed to be shared across the net. Shame on Google for not positioning this put up higher! Come on over and talk over with my website. Thank you =)

 290. I really like and appreciate your article.Really thank you!

 291. Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 292. Enjoyed every bit of your article. Fantastic.

 293. Really enjoyed this blog.Really thank you!

 294. It as not that I want to replicate your internet site, but I really like the style and design. Could you let me know which design are you using? Or was it custom made?

 295. I was able to find products and information on the best products here!

 296. Watch the strategies presented continue reading to discover and just listen how to carry out this amazing like you organize your company at the moment. educational

 297. Usually I don at read article on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

 298. Very good article. I am dealing with some of these issues as well..

 299. Timon had the gifts of God, which is known for, plus an atmosphere pouch at the back

 300. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you

 301. I wanted to say Appreciate providing these details, youre doing a great job with the site

 302. great put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

 303. Major thanks for the blog post.Thanks Again. Awesome.

 304. Im thankful for the blog post. Keep writing.

 305. It¡¦s really a cool and useful piece of info. I¡¦m happy that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 306. Thank you for every other informative site. Where else could I am getting that type of info written in such an ideal way? I have a venture that I’m just now working on, and I’ve been on the glance out for such info.

 307. There is obviously a bunch to know about this. I consider you made certain good points in features also.

 308. Great tremendous issues here. I¡¦m very happy to see your post. Thanks so much and i am looking ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

 309. Thanks so much for the post.Really looking forward to read more. Want more.

 310. Very neat post.Much thanks again. Will read on…

 311. I am always browsing online for posts that can assist me. Thanks!

 312. I¡¦ve learn some good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to make this kind of magnificent informative website.

 313. I’m still learning from you, as I’m improving myself. I certainly liked reading all that is written on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 314. I really liked your blog.Really thank you! Great.

 315. Im obliged for the article post.Thanks Again. Cool. porno gifs

 316. Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Cool.

 317. Inspiring story there. What happened after? Thanks!

 318. This website was how do you say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Appreciate it!

 319. I truly appreciate this post.Really thank you! Cool.

 320. Great, thanks for sharing this blog post.Really thank you!

 321. Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again. Keep writing.

 322. Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Great.

 323. Very good post.Much thanks again. Fantastic.

 324. Say, you got a nice post.Thanks Again. Cool.

 325. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this

 326. Really appreciate you sharing this blog article.Really thank you! Really Great.

 327. Thanks again for the blog post.Thanks Again.

 328. Looking forward to reading more. Great post.Much thanks again. Will read on…

 329. Very good information. Lucky me I recently found your website by accident (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!

 330. It is really a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful tidbit with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 331. Your style is so unique in comparison to other folks I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 332. Really enjoyed this post.Thanks Again. Much obliged.

 333. Very good article. I absolutely appreciate this site. Continue the good work!

 334. This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very accurate info Thank you for sharing this one. A must read article!

 335. I really value your piece of work, Great post.

 336. This is one awesome article.Really thank you! Really Great.

 337. Thanks a lot for this kind of details I had been exploring all Yahoo to locate it!

 338. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 339. Thank you for another excellent article. Where else could anybody get that kind of info in such a perfect way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such info.

 340. Im obliged for the article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 341. Wow, great blog post.Thanks Again. Really Great.

 342. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!

 343. I truly appreciate this blog.Much thanks again. Will read on

 344. to mind. Is it simply me or does it look like li?e some of

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

سیر تحول آبرسانی در دوره هخامنشیان

در تمدن باستان ایران،مصرومیانرودان آب را در آب انبارها، با جدارهای غیرقابل نفوذ ذخیره مینمودند.

مناطق دوزبانه خوزستان

مهارتهای کلاس داری

آشنایی با مهارتهای کلاس داری و شیوه‎های تدریس نوین

مناطق دوزبانه خوزستان

نگاهی به مسائل آموزشی کودکان دوزبانه خوزستان

اصطلاح آموزش دو زبانه ، این روزها آهنگ ضربان قلب مردم را ناخودآگاه سرعت بخشیده است