حراج!

تاثیر گرد و غبار (ریزگردها) بر کشاورزی

۲۵,۰۰۰تومان ۲۰,۰۰۰تومان

بررسی اثرات منفی گرد و غبار بر روی محصولات کشاورزی

The negative effects of dust on agricultural products

توضیحات

گرد و غبارها عامل آلودگی هوا و منشأ بسیاری از بیماریهای تنفسی و غیر تنفسی در انسان و سایر موجودات زنده می باشد. میزان شدت اثرات گرد و غبار به نوع آن و محیط مقصد بستگی دارد. مقدار ته نشست شده یا میزان مواد معلق را می توان اندازه گرفت و به کم، متوسط و شدید تقسیم بندی نمود.

 نوع خاک این گرد و غبارها نیز بیشتر از دو نوع رسی و سیلتی(کوارتزی) می‌باشد. خاک رسی سبکتر بوده و گرد و غبار ناشی از آن مسافت طولانی‌تری طی می‌نماید. گرد و غباری که در استان خوزستان  بوقوع پیوست بیشتر از این نوع می باشد. با توجه به قابلیت بالای خاک رس در جذب مواد شیمیایی آلی و معدنی و همچنین دانه‌بندی ریز آن، خطرات این نوع خاک بسیار بیشتر از خاک سیلتی(کوارتزی) است که دانه درشت‌تر دارند و قابلیت جذب سطحی آنها کمتر است. مطالعاتی که اخیراً توسط دو گروه تحقیقاتی خارجی انجام شده نشان می‌دهد که گرد و غبارهای رسی و سیلتی علاوه بر پتانسیل بالا در جذب فلزات مانند آهن، مس، روی، سرب، کادمیم، نیکل، کبالت، توریم، آرسنیک و اورانیم، در طول مسیر نیز می‌توانند سایر آلاینده‌های آلی و معدنی را جذب و به نقاط دوردست منتقل نمایند. از سوی دیگر در این مطالعات وجود میزان بالایی از باکتری‌ها نیز گزارش شده است.

اما بحث اصلی، اثر این موجودات ریز و کوچک بر درختان قطور و اراضی کشاورزی  است. استان  خوزستان  قطب کشاورزی ایران است اهمیت بررسی تاثیر ریز گردها ، گرد و غبار بر محصولات کشاورزی در  استان خوزستان  ما را باین سوال روبروی می کند که ریزگردهای معلق در هوا چه تاثیر بر اکوسیستم استان خوزستان دارند ؟ آیا ریز گردها برکاهش  تولید محصولات کشاورزی تاثیر گذار هستند.آثارمخرب  زیست محیطی  گردو غبار بر درختان و جنگلها استان خوزستان چه پیامدهای منفی در دراز مدت برجای خواهد گذاشت؟

کلیدواژه: پیامدهای منفی – تاثیر ریز گردها – گرد و غبار – محصولات کشاورزی – غبارهای رسی – سیلتی – معلق در هوا – درختان و جنگلها – کوارتزی – آهن – مس – روی – سرب – کادمیم – نیکل – کبالت – توریم – آرسنیک – اورانیم

تعداد صفحات ۳۰  فایل :Word  

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه ارسال کنند.