حراج!

کتیبه های دوره هخامنشی

۳۵,۰۰۰تومان ۳۰,۰۰۰تومان

کتیبه های دوره هخامنشی

Achaemenid period inscriptions

توضیحات

هر کشوری که دارای قدمت تاریخی است برای اثبات قرمت تاریخ و فرهنگ کشور خود بناها و یادگارهای پیشینیان خود را به یادگار نگاهداری می نمایند تا با این روش گواهانی برای ادعاهای سایرین داشته باشند.در این میان کتیبه ها نقش بسرایی دارند. هر کتیبه مربوط به دوره خاصی می باشد که نشاندهنده نوع تفکرات مردم آن دوره است.تخت جمشید آثار باقیمانده ارک و کاخ داریوش اول هخامنشی است ، که پس از گذشتن ۱۸۹ سال از آغاز بنای آن ، اسکندر مقدونی ساختمان های آن را در سال ۳۳۱ ق. م . سوزانده است . تخت جمشید در ۵۶کیلومتری شمال شرقی شیراز و ۶کیلومتری استخر، در جلگه مرودشت واقع است . تخت جمشید طبق دو کتیبه ای که در بالای دیوار جنوبی آن کنده شده ، از بناهائی است که به فرمان داریوش اول هخامنشی ، در حدود سال ۵۲۰ ق . م . ساخته شده است .

ترجمه لوحها: داریوش ، شاه بزرگ، شاه شاهان ، شاه کشورها، پسر وشتاسپ هخامنشی . داریوش شاه گوید: این است کشوری که من دارم ، از سکستان آن طرف سغد، از آنجا تا کوشا (حبشه )، از هندوستان تا سارد (لیدی )، که اهورمزدا، بزرگترین خدایان ، به من داده است . اهورمزدامرا و خاندان مرا نگهداری کند.

پلکان نوپیدایش : در جانب شرقی ایوان شرقی کاخ آپادانه ، باز دو پلکان دوطرفی نمودار و مشهور به پلکان نو میباشد که در آبان ماه ۱۳۱۱ ه’ . ش . کشف گردیده است .

کلید واژه : کتیبه –  تخت جمشید- بناهای هخامنشی – داریوش – معمار – دروازه ملل – هدیش – نامگذاری – کاخ – سه دروازه- تالار شورا – بار عام -شاه -یلکان ورودی-کوروش

تعداد صفحات ۷۰  فایل Word  فهرست موضوعی در قسمت تصاویر ببینید

شما شاید این را هم دوست داشته باشید