حراج!

بررسی رابطه ی عزت نفس و پیشرفت تحصیلی با شغل و تحصیلات والدین

۳۰,۰۰۰تومان ۲۷,۰۰۰تومان

جهت استفاده کلیه دانشجویان کارشناسی و ارشد …

توضیحات

موضوع این تحقیق مربوط است به بررسی رابطه ی عزت نفس و پیشرفت تحصیلی  با شغل و تحصیلات والدین میباشد که :

سؤال آن عبارت است از : آیا بین عزت نفس دانش آموزان و پیشرفت تحصیلی با شغل والدین انها رابطه ای وجود دارد؟

فرضیه آن عیارتست از : بین نگرش فرزندان نسبت به شغل و تحصیلات والدین با عزت نفس دانش اموزان رابطه معنادار وجود دارد.

روش نمونه گیری این تحقیق به صورت تصادفی خوشه ای می باشد که با مراجعه به لیست کامل مدارس دخترانه عادی – روزانه آموزش و پرورش انجام شده است.

روش آماری استفاده شده ضریب همبستگی پیرسون می باشد.

نمونه اماری دانش اموزان سه مدرسه راهنمایی است که شامل ۳۰۰ نفر از دانش اموزان در این مدارس است.

نتایج اماری نشان می دهد که همبستگی مثبت بین عزت نفس و پیشرفت تحصیلی در دانش آموزان و نگرش دانش آموزان نسبت به شغل و تحصیلات والدین رابطه معنادار وجود ندارد.

برخورداری از حس « خود ارزشمندی » و « اعتماد به نفس »[۱] از دیر باز توجه بشر را به خود معطوف ساخته و به مثابه یک سرمایه ارزشمند حیاتی ، همواره از اهمیت والایی برای تمامی انسانها به ویژه کودکان و نوجوانانی که از مهارتهای اجتماعی کمتری برخوردارند از مهمترین عوامل پیشرفت و شکوفایی استعدادها و خلاقیت هاست.

به طور کلی ، فرآیندهای شناختی ، عواطف ، افکار شیوه زندگی ، احساسات ، انگیزه ها برقراری روابط متقابل ، علائق و تصمیم گیریهای ما عمیقاً متدثر از روح خود « ارزشمندی » و چگونگی « اعتماد به نفس » است. تربیت نفس ، حکمت عققل است و احترام به نفس رمز موفقیت . راسخ و مصمم بودن در گرو داشتن اعتماد به نفسی قوی و محکم است. مازلو[۲] (۱۹۴۵) می گوید : « ما برای سلامت روانی خود نیاز به اعتماد به نفس مثبت و قوی داریم. » ما فن[۳] می گوید : « احترام به نفس یا عزت نفس سرچشمه است که هر کار پسندیده از آن جاری می شود. » و نیز فیثاغورث[۴] شاگرد خود را اندرز می داد که همیشه خویشتن را محترم بدارد زیرا هر کس چنین کرد عقل و جسمش را از رذایل و پستیها محفوظ داشته است. بنابراین لازمه داشتن اعتماد به نفس ، نگرش مثبت از خود که منجر به شأن اجتماعی مطلوب و لازمه داشتن روانی آرام ، خویشتن را احترام کردن است.

 

 

کلمات کلیدی : پیشرفت تحصیلی ، عزت نفس ، موقعیت اجتماعی ، سواد والدین