خانه » آموزش و پژوهش » توسعه پایدار با انتخابی هوشمند
حماسه 9 دی
۹ دی

توسعه پایدار با انتخابی هوشمند

در ابتدا  آغاز هفته وحدت ، میلاد رسول مهربانی و عدالت حضرت محمد مصطفی (ص) و همچنین میلاد با سعادت امام جعفرصادق(ع) موسس مذهب جعفری را تبریک و تهنیت عرض می نمایم

امروز که این مبحث را می نگاشتم ، طرح موضوع مصادف شد با  ۹ دیماه ، که مناسب دیدم  اشاره ای به این روز حماسی (۹ دی) در تاریخ پرفروغ انقلاب اسلامی  داشته باشم.

 ۹دی در خاطره ما بچه های سرد و گرم چشیده  انقلاب ِیادآور روز بصیرت ملتی شجاع و صبوراست یادآور روزی که گروه و گرایشها جای خود را به وحدت و همبستگی داد تا ایران اسلامی در پازل تفرقه نفاق و چند دستگی گرفتار نشود.

 بی گمان هدایتگری ولایت فقیه و جهان بینی عالمانه رهبر فرزانه انقلاب  در آن بزنگای تاریخ ما را در اتفاقات آن سال از طوفانی با شیب  دسیسه هایی شبیه سوریه و عراق نجات داد.

البته بی شک، سالهای باید میگذشت تا عمق فاجعه (تحریم و تهدید) و تلاش سرویسهای بیگانه  با دست های آلوده در فجایع و آشوبهای آن سال (۸۸) برملا شود وبی بصیرتان آگاه شوند که؛

« حماسه ۹ دی  زاده  بصیرت انقلابی ملت ایران در پیروی از جهان بینی  عالمانه رهبری فرزانه بود».

با این مقدمه و یادآوری اهمیت این روز تاریخی دربحث به موضوع  توسعه پایدار با انتخابی هوشمند در شهرستان شوش از توابع شمال استان خوزستان می پردازم.

 شوش، شهری  صاحب تمدن “ایرانی – اسلامی” با قدمت و پیشینه ای چند هزار ساله “تاریخی و مذهبی” که با وجود ظرفیت ها و استعدادهای بی نظیرش همچنان در برنامه ریزی کلان توسعه  نسبت به شهرستانهای پیرامون خود، ناکام در توسعه و پیشرفت است. سوال است که چه عواملی ناکامی  و توسعه نیافتگی این شهرستان  را سبب شده است ؟

بهمین رو اکنون  که موسوم انتخابات است، «انتخابی که نمایندگی ۴ سال برنامه ریزی  جهت رشد و توسعه این منطقه استراتژیک و ژئوپلتیک را  به فردی یا تفکری می سپارد  تا در کنار مدیریت اجرایی  خواستها و نیازهای توسعه پایدار این شهر تاریخی – مذهبی را پیگری و مطالبه نماید» صلاح دیدم ، طرح مبحث و اهمیت ارائه استراتژی مناسب با هدف دستیابی به انتخاب  نماینده ای توانا  با تیمی کاردان  و با تجربه  جهت طی مسیر، رشد و توسعه پایدار اقتصادی – فرهنگی این شهرستان را بعنوان یک ضرورت و مطالبه از نماینده آینده در نزد شهروندان شوشی مطرح نمایم.

اگر به با نگاهی ژرف گونه به گذشته بنگریم ! خواهیم فهمید، بعضا در سالیان گذشته نگرش های  موسساتی  به حوزه نمایندگی مجلس، روند توسعه این شهرستان را با ناکامی و عدم خروجی مناسب در تصمیم گیریها روبرو می کرد  که ناشی از درک غیر تخصصی از جایگاه و حوزه مسئولیت (قانونگذاری – نظارتی) نماینده با تعهدات غیر اجرایی در مجلس شورای اسلامی بود.

این نگرش های غیر تخصصی، استفاده از ظرفیتهای انسانی – جغرافیایی این شهرستان را با  توزیع ناعادلانه منابع بهشکل موسساتی و بخشی نگر اولویت بندی می نمود بطوریکه منجر به کند شدن و در بعضی مواقع به هدر رفتن سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های کلان توسعه ای (افق ۱۴۰۴) در شهرستان و مناطق تابعه شده است.

بعنوان مثال، نگاهی اگر به  روند توسعه اندیمشک داشته باشیم”بعنوان شهری پیرامون ما” با تنها ظرفیت ریلی و ترانزیتی، می توان فاصله و کندی شرایط توسعه ای شوش را دریافت.

حال چه عواملی منجر به استعداد سوزی و توسعه نیافتگی در شهری مانند شوش با این همه استعداد بی نظیر در بخش کشاورزی و گردشگری و…. شده است بی شک به انتخاب و نوع نگرش ما در  درکی که از انتخاب کردن وکیل  خود، برای سپردن سرنوشت رشد و توسعه  چهارساله زاد بوممان داریم، بر می گردد.

بنابراین اکنون که، در عصر جهانی شدن  شوش و ضرورت های توسعه ای ، این منطقه استراتژیک و ژئوپلتیک در شمال استان خوزستان و هم مرز با کشور عراق هستیم، باید بدانیم، نیاز به یک نماینده  با تجربه کاردان و متعهد «فارغ از گرایشات دسته پایین قومیتی و دیدگاه موسساتی »، هستیم.

 نماینده ای که  نظارت کند تا  ظرفیت های بخش خصوصی «استعدادهای انسانی  و جغرافیایی» در مناطق پنج گانه شهرستان به شکلی عادلانه در قالب توسعه روستایی با احیای مشاغل غیر زارعی در بخش کشاورزی«رشد صنایع کوچک تکمیلی و جانبی »و همچنین  توسعه زیر ساختهای شهری با  احیای ظرفیت های  گردشگری (شوشگردی و روستاگردی) از مدیریت اجرایی«دولت» مطالبه  پیگیری و اجرایی شود.

اینکه نماینده آینده شهرستان چه فردی باشد را باید فارغ از نگاههای متعصبانه و گرایشات پائین دستی مانند قومیت گروه و گرایش انتخاب نمود . تیم مشورتی و مولفه های تعهد تخصص و بصیرت در انتخاب نماینده آینده شهرستان اگر ملاک ما برای انتخابی هوشمند باشد بی شک دستیابی به رشد و توسعه پایدار در منطقه ای مانند شوش با این همه ظرفیت بی مثالش دور از دسترس نخواهد بود.

البته نماینده آینده نیز باید بداند که ؛ نماینده شهرستانی با تمدنی کهن  «تاریخی- مذهبی»  در منطقه ای استراتژیک با خصوصیات ژئوپلتیک است،که ظرفیتها و استعدادهای بی نظیری در شمال استان خوزستان دارد.

بهمین رو می تواند از نقاط ضعف  کاستیها و ناکامی های گذشته ، چراغی هدایتگر برای ساختن آینده  را فرهنگسازی نماید، تا در پناه  همزیستی و همگرایی وجذب مشارکت اجتماعی شهروندان، امیدوار به آینده ای روشن با توسعه پایدار شوش باشیم  شوشی که خاکش یادگار حماسه  و فتح المبین  ش یادگاری از ایثار شهیدان گمنامش در روزهای سخت است.

به امید انتخابی اصلح

توسعه پایدار با انتخابی هوشمند از مجموعه مباحث اما و اگرهای انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی در شوش

x

شاید بپسندید

مناطق دوزبانه خوزستان

مهارتهای کلاس داری

آشنایی با مهارتهای کلاس داری و شیوه‎های تدریس نوین

مناطق دوزبانه خوزستان

نگاهی به مسائل آموزشی کودکان دوزبانه خوزستان

اصطلاح آموزش دو زبانه ، این روزها آهنگ ضربان قلب مردم را ناخودآگاه سرعت بخشیده است

تعلیم و تربیت در مکتب اومانیسم

اومانیسم یکى از شاخصه‏هاى برجسته و جنبه‏ هاى پرنفوذ رنسانس بود