خانه » آموزش و پژوهش » تعاونیهای فراگیر گامی موثر در تحقق اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی
تعاونی های فراگیر گامی موثر در تحقق افتصادمقاومتی

تعاونیهای فراگیر گامی موثر در تحقق اقتصاد مقاومتی

إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَٰئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّهِ

با تبریک  سال نو به همه عزیزان و هموطنان ، همگام با شکوفه های بهاری «در سال ام ابیها حضرت صدیقه طاهره (س) دعا می کنیم; یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار ، یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال.

در سالهای پایانی دهه پیشرفت و عدالت، و گذار دومین سال  از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، اگر به منظومه فکری امام خامنه‌ای (مدظله العالی) که نشات گرفته از جهان بینی و آینده نگری عالمانه رهبر فرزانه انقلاب است بنگریم، به این ادراک خواهیم رسید که، مطالبات اقتصادی ایشان  حول چهار محور « تقویت تولید ملی، بهره وری اقتصادی ،ایجاد اشتغال پایدار و غلبه بر گرانی – تورم» با اقدام عملی در تحقق اقتصاد مقاومتی قابل پیگیری و برنامه ریزی می باشد.

با این مقدمه و اشاره به این موضوع  که، نامگذاری امسال  (اقتصاد مقاومتی «اقدام و عمل») توسط رهبر فرزانه انقلاب و یادآوری رهنمودهای گهربار رهبر عظیم الشان انقلاب؛ در اینکه، ما می‌توانیم با اقدام عملی در اقتصاد مقاومتی، کشور را مصونیت‌سازی کنیم تا در مقابل تحریم  به خودمان نلرزیم، اهمیت ایجاد تعاونیهای فراگیر ملی – منطقه ای در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را در شهرستان شوش مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

تعاونی های فراگیر ملی (متعارف یا سهامی عام) با توجه به  اصل ۴۴  قانون اساسی و به منظور فقر زدایی از سه دهک پائین جامعه  از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی توسط  وزیر محترم جناب ربیعی در تاریخ ۲۱/۸/۹۲ در نامه ای به شماره ۱۴۴۴۵۱ ابلاغ  شده است. در پیشینه این نوع تعاونیها نیز می توان به  تعاونی فراگیر ملی استان بوشهر که توسط قرارگاه خاتم انبیاء در سال ۱۳۹۰ با ۵۰۰ عضو تاسیس شده است اشاره نمود. همچنین در شهرستان شوش ،  مطالعه این نوع تعاونی­ها با توجه به مشکلات شرکت­های تعاونی کوچک و غیرتخصصی بودن حوزه فعالیت آنها از اواخر سال ۹۲ در دست بررسی کارگروه اشتغال و کارآفرینی با پشتیبانی دکترسید راضی نوری نماینده شهرستان شوش قرار گرفت و «جهت اجرا» در پایگاه آوای شوش با عنوان طرح تاسیس تعاونیهای فراگیر کشاورزی گردشگری و صنایع دستی و اشتغال فارغ التحصیلان و سرپرست خانوار اطلاع رسانی شد. اما بدلیل عدم توجه به مولفه ­ها و پیش نیازهای مبتنی بر فناوری نوین طرح و نبودن عزم جدی در میان مدیران و متولیان اجرایی امکان تحقق طرح تاکنون میسر نشده است. «با اینکه در زمان مطالعه  و بررسی راهکارهای اجرای طرح ، شاهد استقبال جهادگران سازندگی بودیم، و امید تحقق  شعار «ما می توانیم» در میان فارغ التحصیلان کشاورزی با مشارکت گسترده حین ثبت نام و برگزاری همایش ها و هم اندیشی­ها نمود عینی یافته بود».

اما چه شد که مدیران شهرستانی در پیگیری اهداف  و تحقق این طرح ها همراه نشدند و اینکه چرا طرح مکمل پشتیبانی از این نوع تعاونیهای فراگیر« مرکز تجارت الکترونیک شوش» در صندوق کارآفرینی امید شهرستان با یکسال تاخیر به استان ارسال شد و اینکه چرا مدیرکل  صندوق کارآفرینی امید استان «جناب مهندس امرایی» از این طرح پشتیبانی خود را متوقف نمود. و چرا مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی « جناب دکتر هوشمند صفایی»با توجه به آگاهی  از ضرورت پرداختن به طرحهایی با استراتژی اشتغال  فراگیر در این نوع تعاونیها توجه لازم را مبذول نداشت سوالاتی ست که  در ذهن ۲۵۰ فارغ التحصیل ثبت نام شده در این پروژه همچنان باقی مانده است.

« شاید دلیل اصلی  عدم تحقق  این فعالیتها در سال ۹۴ این باشد که در این طرح تئوری جک و جورج ملاک قرار نگرفت  و مولفه ­های اقتصادبومی با استفاده از ظرفیت­های محلی روستاها مانند زمان جهاد سازندگی برای ما نسل آرامش دیده دیگر بیگانه شده است»

این نوع تعاونیها با یک سیستم تولید و توزیع فراگیر  مبتنی بر فناوریهای نوین می توانند،  بهره برداری از هر روستا و بخش را با توجه به ظرفیتها و ارزش افزوده، حوزه کشاورزی منطقه، امکان سازی، و بهره وری زود بازده از منابع طبیعی  و امکانات موجود  را فراهم نماید. تا در یک فرآیند تولید محور «بازه شش ماهه یا یکساله» امکان ایجاد مشاغل مولد  با خصوصیات انعطاف پذیر   و درون زا «در شرایط دانش محور با مدیریتی متمرکز» اجرایی شود.

استراتژی اشتغال  در این تعاونیهای فراگیر با رویکردی جهادی و  پیشرو بصورت شخصیتهای حقوقی فراگیر، ابزاری مطمئن  و پایدار جهت دستیابی به بهره وری زود بازده  را امکان پذیر می کند و در دراز مدت می توان ظرفیتهای  تولید هر منطقه  از بخش های پنج گانه شهرستان شوش  را در جهت ایجاد بنگاههای کوچک و متوسط  تولیدی(صنایع جانبی – تکمیلی) برنامه ریزی و هدف­ گذاری نمود.

می توان  شرایط محیطی روستاهای هر بخش  و توانایی های طبیعی منطقه را به جهت بهره برداری حداکثری از ارزش افزوده  بخش کشاورزی، طوری برنامه ریزی نمود که بتوان همزمان راهکارهای ارائه خدمات مطلوب گردشگری «بدون نیاز به هتل و تفکر انچنانی » و امکان توسعه­ ی بخش صنایع دستی را با معرفی معیارهای بین المللی شوش از حیث پیشینه تاریخی  و مذهبی، در این نوع تعاونیهای فراگیر مورد توجه قرار گیرد.

بنابراین با توجه به نام گذاری سال (اقتصاد مقاومتی« اقدام و عمل») و ذکر این نکته که، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درحرم امام رضا(ع) و بیانات ریاست محترم جمهوری  در پیام نوروزی بر حوزه اقتصادی  متمرکز.است و سیاستگذاری یکساله کشور در جهت دستیابی به اشتغال پایدار و رونق اقتصادی مقاومتی را با رویکرد خودکفایی بخش تولید وتوسعه روستاها و بهبود فضای کسب و کار هدف گذاری  نموده است لازم است در جهت عمل و اقدامی جهادی در سال ۹۵  اصحاب رسانه  و اساتید حوزه و دانشگاه چگونگی همراهی با دولت  را با محتوا سازی و ظرفیت سازی  مناسب مورد توجه قراردهند.

نگارنده از مجموعه اقدامات و نتایج در سال گذشته موفقیت ها و ناکامی­ها فرصت سازی­ها و فرصت سوزی­ها به صورت خلاصه اهمیت ایجاد تعاونی­های فراگیر ملی-منطقه ای را در شهرستان شوش گفتمان سازی نموده ام و  با طرح این سوالات که؛

جایگاه بخش خصوصی و تعاون شهرستان در همراهی با مدیریت های اجرایی کجاست و چرا تعاونیهای فراگیر ملی – منطقه ای در شهرستان شوش مطرح میشود؟

 نیازها و پیش نیازهای کارآفرینی در شهرستان شوش  و دغدغه های فارغ التحصیلان برای دستیابی به اشتغال پایدار  در هنگام ثبت نام  «جهت تشکیل تعاونی فراگیر کشاورزی  و زمان انتخاب هیئت مدیره تعاونی منطقه ویژه آپادانا» در دوسال گذشته را با مدیریت­های اجرایی شهرستانی و استانی، جهت تحقق پیش نیازهای  تشکیل این نوع تعاونیها و…… مشورت  و مشارکت نموده ­ام تا با استفاده از ایجاد فضای گفتمان ساز در بین شبکه های اجتماعی کنش ها و واکنش های اجرای این نوع تعاونیها را در شهرستان شوش با توجه به ظرفیتهای سرمایه پذیر  هر بخش و روستا مورد پیگیرب قرار دهیم.

لذا در شهرستان شوش  می توان ظرفیت تاسیس تعاونیهای فراگیر ملی – منطقه ای در حوزه کشاورزی گردشگری  و صنایع دستی را، با توجه به منابع غنی سرمایه پذیر  در هر بخش و روستا امکان پذیر دانست  و می شود با ایجاد بستر تولید زودبازده  در یک دوره کوتاه مدت موقعیت ایجاد ساختاری فنی­ تر  مانند کارگاههای کوچک  جانبی – تکمیلی  را در این مناطق، توسط همین تعاونی­ها  حتی بدون سرمایه گذاری بخش دولتی  محقق نمود. اگر همراهی و حمایت عملی (بدور از بغض و غرض)از اقدامات دلسوزانه فرزندان انقلاب صورت پذیرد.

حال که دکتر سید راضی نوری “ایجاد اشتغال و امنیت پایدار “را از اهداف خود پس از انتخابات  در چهار سال وکالت خود در مجلس شورای اسلامی دهم بیان نموده است و در پیام نوروزی خود ضرورت اقدام عملی در جهت تحقق ساختارهای اقتصاد مقاومتی را با هدف اشتغال پایدار  فارغ التحصیلان مورد تاکید قرار داده، همچنین در جلسه هم اندیشی با کاندیداهای رقیب  در انتخابات گذشته موفق شدند یک مرامنامه از اهداف کلی جامعه شوشی را بعنوان مطالبه  مطرح نمایند، می توان هادیان بصیر «با توجه به حضور برادر ارجمندمان جناب عبدالزهرا برهانی» را در  مسیر تحقق اهداف  و سیاستگذاری ها پای کار آورد.

زیرا آنچه از اقدامات نماینده دهمین دوره مجلس جناب دکتر نوری و صحبتهای مدیران اجرائی  شهرستان می توان استنباط نمود  همگرایی در تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی ، ایجاد ظرفیت­های اشتغالزا و دستیابی به امنیت پایدار اقتصادی فرهنگی  و اجتماعی ست که می تواند شهرستان شوش  را با روستاهای مستعد در بخش کشاورزی گردشگری و صنایع دستی، بعنوان الگویی کوچک  در تشکیل تعاونیها فراگیر ملی – منطقه ای  مورد توجه قرار دهد.

در سال گذشته سوال میشد چرا تعاونی آن هم فراگیر ملی – منطقه ای در بخش های مختلف پیشنهاد میشود.

تعاون با فلسفه مشارکتی در بعد فراگیر  روحیه جهادی را در جامعه ترویج می کند و بخش دولتی نیز نسبت به تعاون دیدگاه مطمئن تری از بخش خصوصی دارد و به آن بعنوان ساختاری نیمه دولتی می نگرد همچنین کشاورزی گردشگری و صنایع دستی شوش ظرفیتی مناسب جهت اشتغال فراگیر را در یک بازه کوتاه مدت داراست و بعنوان یک ایده و الگو می تواند مورد توجه قرار گیرد.

البته  هستند زالوهای اقتصادی و واسطه گران منفعت طلب که در این مسیر مانند گذشته سنگ اندازی کنند بنابراین  مدیریت های اجرایی نباید بخش خصوصی و اصحاب رسانه را نامحرم فرض بدارند زیرا انچه رسانه انجام میدهد مانند یک سرباز خط مقدم است و این بخش خصوصی ست که تجربه مقاومتی در این سالهای تحریم و تهدید را گذرانده  و افکار عمومی ومشارکت اجتماعی را میتواند در این حوزه ها همراهی نماید.

همانطور که در مطالب اشاره شد،  استراتژی ایجاد شغل با توجه به شرایط محیطی روستاهای هر بخش، از حیث منابع طبیعی«ارزش افزوده» بخش کشاورزی،مناطق گردشگری (اکو توریسم)، توانمندی­های صنایع دستی را با توجه  معیارهای بین المللی شوش در این تعاونیهای فراگیر می توان برنامه ریزی و اجرا نمود، البته تعاونیهای فراگیر توسعه و عمران نیز در بخش دیگر و …….  لذا  ضروریست طراح و ایده پردازان را  بعنوان شخصیتی حقیقی و حقوقی  جهت بهره مندی از تجربیات کارشناسان و مدیران بخش دولتی  راهنمایی و در سهیم نمودن آنها در فرآیند اجرایی  مورد حمایت قرار داد . (نباید بعنوان ابزاری منفعت طلب  آنها را تلقی نمود)

انچه تشکیل تعاونیهای فراگیر ملی – منطقه ای در مناطق پنج گانه شوش را ضروری میسازد اشتغال و امنیت پایدار در این منطقه است که باید مدنظر متولیان و مجریان اجرایی  جهت توجه بیشتر و کارشناسی تر قرار گیرد.

حذف  و یا به حاشیه راندن نیروهای دلسوز و مشارکت پذیر از فضای نقد و انتقاد  و ناکام نمودن ظرفیت های توسعه ای، مطلوب این شهرستان نیست و نباید نگاهی منفعت طلبانه  و گذرا به حوزه مسئولیت خود داشته باشیم.

بعنوان مثال : در بازدید از روستایی  از بخش فتح المبین شوش  مشاهده شد ظرفیت دامداری و احیای مشاغل غیرزراعی در همین روستا امکان فراگیری اشتغال کل بخش را می تواند میسر نماید اما متاسفانه تاکنون هرچه تسهیلات و طرح برنامه بوده کاغذی و در مسیری غیرکارشناسی  هزینه و اتلاف شده است.

در این تعاونیهای فراگیر اعطای تسهیلات به روستاها اقدامی غیر کارشناسی  محسوب می شود و دریافت اعتبار  و حمایت مالی با ارقام  نجومی جهت ایجاد مشاغل مولد مورد توجه نبوده و نیست بلکه با توجه به پیشینه اقتصادی و شرایط زیست محیطی  هر بخش  با بهره برداری مطلوب از ارزش افزوده و مکان های هر روستا  بصورت مولد شرایط تولید  برنامه ریزی میشود، بطوریکه بعد از یک دوره کوتاه مدت یهروری این مشاغل خود مولد ایجاد اشتغال در بخش های دیگر و روستاهای دیگر خواهد بود ساز و کار مدیریت و تصمیم سازی در این تعاونیهای فراگیر بصورت حقوقی  سهیم شدن روستائیان  در ایجاد اشتغال پایدار ، خودکفایی، توسعه روستاها، عدم مهاجرت روستائیان و رفع معضل حاشیه نشینی و …. را در دراز مدت می تواند امکان سازی نماید

علاج ساز اشتغال فراگیر در شهرستانی با ظرفیتهای طبیعی و خدادادی بمانند شوش نیاز به شناخت امکانات منطقه ای دارد. نیاز نیست حتما برای ایجاد یک شهرک دامپروری راههایی که جک و جورج با مولفه های غربی پیشنهاد داده اند را ما بیازماییم تنها باید به مولفه ایرانی بودن خود اعتماد داشته باشیم و ایمان به ما می توانیم را سرلوحه اقدامات جهادی خود در این سال قرار دهیم.

 نباید به تفکرات مسموم، منفعت طلب و ساده اندیش غرب­گرا که، با  پایبندی، به الگوهای غیرموجه  تاکنون شهرستان شوش را در توسعه و آبادانی ناکام نموده است، اجازه ویژه خواری و ….. داده شود.

مطالب گذشته در رابطه با این موضوع

http://shoushcity.blogfa.com/post/95

http://shoushcity.blogfa.com/post/106

http://shousha.ir/?p=1799

http://taavoniran.persianblog.ir/post/14899/

 

x

شاید بپسندید

مناطق دوزبانه خوزستان

مهارتهای کلاس داری

آشنایی با مهارتهای کلاس داری و شیوه‎های تدریس نوین

مناطق دوزبانه خوزستان

نگاهی به مسائل آموزشی کودکان دوزبانه خوزستان

اصطلاح آموزش دو زبانه ، این روزها آهنگ ضربان قلب مردم را ناخودآگاه سرعت بخشیده است

مناقصـه و مزایده

آشنایی با فرآیند برگزاری مناقصات و مزایدات

ﺑﺮﮔﺰاری ﻣﻨﺎﻗﺼﺎت، ﻧﻘﺎط ﻗﻮت،ﭘﺮﺳﺶ ﻫﺎی ﻣﺘﺪاول. اﺳﻨﺎد ﻣﮑﻤﻞ و فرم ها