خانه » آموزش و پژوهش » اثرات منفی گرد و غبار بر روی محصولات کشاورزی شوش
گرد و غبار بر روی محصولات کشاورزی
گرد و غبار

اثرات منفی گرد و غبار بر روی محصولات کشاورزی شوش

گرد و غبارها عامل آلودگی هوا و منشأ بسیاری از بیماریهای تنفسی و غیر تنفسی در انسان و سایر موجودات زنده می باشد. میزان شدت اثرات گرد و غبار به نوع آن و محیط مقصد بستگی دارد. مقدار ته نشست شده یا میزان مواد معلق را می توان اندازه گرفت و به کم، متوسط و شدید تقسیم بندی نمود.

نوع خاک این گرد و غبارها نیز بیشتر از دو نوع رسی و سیلتی(کوارتزی) می‌باشد. خاک رسی سبکتر بوده و گرد و غبار ناشی از آن مسافت طولانی‌تری طی می‌نماید. گرد و غباری که در استان خوزستان  بوقوع پیوست بیشتر از این نوع می باشد. با توجه به قابلیت بالای خاک رس در جذب مواد شیمیایی آلی و معدنی و همچنین دانه‌بندی ریز آن، خطرات این نوع خاک بسیار بیشتر از خاک سیلتی(کوارتزی) است که دانه درشت‌تر دارند و قابلیت جذب سطحی آنها کمتر است. مطالعاتی که اخیراً توسط دو گروه تحقیقاتی خارجی انجام شده نشان می‌دهد که گرد و غبارهای رسی و سیلتی علاوه بر پتانسیل بالا در جذب فلزات مانند آهن، مس، روی، سرب، کادمیم، نیکل، کبالت، توریم، آرسنیک و اورانیم، در طول مسیر نیز می‌توانند سایر آلاینده‌های آلی و معدنی را جذب و به نقاط دوردست منتقل نمایند. از سوی دیگر در این مطالعات وجود میزان بالایی از باکتری‌ها نیز گزارش شده است.

ذرات رس معلق در هوا بر روی برگ های درختان می نشینند و باعث بسته شدن روزنه ها می شوند. این امر از فتوسنتز و تنفس گیاه جلوگیری می کند، علاوه بر این، باعث کاهش جذب نور توسط برگ ها خواهند شد، بعد از مدتی به علت اختلال در مکانیسم طبیعی حیات درخت، برگ ها از تاج درخت شروع به ریزش می کنند که این امر مقاومت گیاهان را کاهش داده و امکان حمله آفات افزایش می یابد. در مورد درختان بلوط این اختلال باعث رشد سوسک های چوبخوار می شود و این سوسک نیز از داخل تنه، گیاه را می خورد و باعث قطع ارتباطات بین آوندی می شود و بعد از مدتی درخت را می خشکاند. این سوسک ها پس از ضعیف شدن درخت به آن حمله می کنند، به همین علت به آنها آفت ثانویه می گویند و در صورت از بین رفتن عوامل ضعیف کننده از میان خواهند رفت. هر چه درخت دارای برگ های پهن تری باشد، به علت جذب بیشتر غبار آسیب بیشتری می بیند که با توجه به پهن برگ بودن درختان بلوط، این مسئله تاثیر چشمگیری بر تاثیرپذیری این درختان از گرد و غبار داشته است، اگر رویشگاه های جنگلی غرب کشور از بین بروند علاوه بر از دست دادن منطقه وسیعی از جنگل، این مناطق خود تبدیل به یکی از کانون های گرد و غبار خواهد شد.محصولات کشاورزی هم به علل فوق نمی توانند تولید دانه داشته باشند و تنها رشد رویشی خواهند داشت و بعد از مدتی بدون تولید محصول قابل توجه برگ هایی نازک و آسیب دیده رشد می کند و درصورت دانه دهی هم قوه نامیه [۱] کافی ندارند.

بیان مسئله

سرچشمه ریزگردها یا گردوغبار[۱] در ایران، باد شمال است. این باد در شمال خاورمیانه شکل می گیرد و از خرداد تا شهریورماه فعال است و با گذر از کوه های ترکیه و شمال عراق، مانند قیفی از بیایان های عراق و سوریه سرازیر می شود و به آب های خلیج فارس می رسد. عکس های هوایی گویای این واقعیت هستند که به علت تغییر وزش باد در این مناطق، این غبارها طی سال های اخیر وارد غرب کشور نیز شده اند. طبق مطالعات و بررسی ها، بیش از ۹۰ درصد کانون گرد و غبار مربوط به کشورهای همسایه ایران می شود و بیشتر گرد و غبارها، از جانب عراق، سوریه و عربستان وارد ایران می شود در حالی که عراق هنوز جزء ۱۷۷ کشور عضو در کنواسیون مبارزه با بیابان زدایی نیست. (

ریزگردهای واردشده به ایران دارای دو ساختار رسی و سیلتی هستند. غبارهای ورودی از عربستان که بیشتر وارد خوزستان می شود از نوع سیلتی است که ذرات آن درشت تر، با ماندگاری کمتر و مسلما خطرات کمتری است. اما این ذرات نیز عواقب خاص خود را به همراه دارند. غبارهای ورودی از سمت عراق بیشتر رسی است، این نوع غبار، دارای ذرات ریز و سبکی هستند که قابلیت ماندگاری بالایی در هوا و قدرت آلایندگی بیشتری دارند و بسیار خطرناک تر از ذرات سیلتی هستند. غبارهای ورودی از ناحیه عراق، به علت استفاده از سلاح های میکروبی در دوران جنگ هشت ساله توسط صدام، متاسفانه آلوده به مواد شیمیایی، میکروبی و رادیواکتیوی نیز هستند.  ذرات رس موجود در هوا باعث ایجاد اختلالات تنفسی و بروز بیماری های ناشی از آن در افراد می شود، کما اینکه این غبارها فقط ذرات رس نیستند و به همراه خود آلودگی زیادی از مواد شیمیایی را انتقال می دهند. ذرات رس قدرت چسبندگی بالایی دارند و به راحتی مواد آلوده موجود در هوا را منتقل می سازند. اثرات گرد و غبار بر روی محصولات زراعی، باغی، گیاهان مرتعی، جنگل ها و جوامع خزه و گلسنگ شناخته شده است. با اینحال تاکنون تحقیق و بررسی دقیقی (حداقل در ایران) در زمینه اثرات گرد و غبار بر عملکرد گیاهان زراعی و باغی صورت نگرفته است.

اما بحث اصلی، اثر این موجودات ریز و کوچک بر درختان قطور و اراضی کشاورزی  است. استان  خوزستان  قطب کشاورزی ایران است اهمیت بررسی تاثیر ریز گردها ، گرد و غبار بر محصولات کشاورزی در  استان خوزستان  ما را باین سوال روبروی می کند که ریزگردهای معلق در هوا چه تاثیر بر اکوسیستم استان خوزستان دارند ؟ آیا ریز گردها برکاهش  تولید محصولات کشاورزی تاثیر گذار هستند.آثارمخرب  زیست محیطی  گردو غبار بر درختان و جنگلها استان خوزستان چه پیامدهای منفی در دراز مدت برجای خواهد گذاشت؟

[۱] Haze

[۱] درصد بذرهایی که می توانند در زمان و شرایط حرارتی معین جوانه زده و سبز شوند.

جهت دریافت و مطالعه کامل با ما تماس بگیرید

۰۹۱۶۸۴۴۰۶۰۴

x

شاید بپسندید

سیر تحول آبرسانی در دوره هخامنشیان

در تمدن باستان ایران،مصرومیانرودان آب را در آب انبارها، با جدارهای غیرقابل نفوذ ذخیره مینمودند.

مناطق دوزبانه خوزستان

مهارتهای کلاس داری

آشنایی با مهارتهای کلاس داری و شیوه‎های تدریس نوین

مناطق دوزبانه خوزستان

نگاهی به مسائل آموزشی کودکان دوزبانه خوزستان

اصطلاح آموزش دو زبانه ، این روزها آهنگ ضربان قلب مردم را ناخودآگاه سرعت بخشیده است