خانه » آموزش و پژوهش » آب را گل آلود نکنیم
سیل شوش
سیل شوش

آب را گل آلود نکنیم

سیل و حوادث غیرمترقبه همیشه بوده هست و خواهد بود و مدیریت بحران ضریب حداقل ها را می توانست کنترل کند «حداقل خسارت با حداکثر توان و امکانات موجود»
از مرحله هشدار تا مواجه شدن استان با بحران سیل، «زمان اندک» همت جهادی “کلیه دستگاههای عمرانی – خدماتی” نهادهای مسئول در ستاد بحران، موجب شد تا حداقل خسارت با حفظ جان مردم صورت پذیرد.
از زاویه دید شهروندان پیگر،عملکرد حوزه های مختلف در ستاد بحران استان و شهرستان شوش هماهنگ و همراه با احساس مسئولیت”غیرت خوزستانی” در کنترل طغیان سیل ، آگاهی بخشی به روستاهای مسیر و جابه جایی اهالی بخشهای حول محور تهدید سیلاب ها در کمترین بازه زمانی و …. بود، که باعث شد اهالی روستاها و بخشهای شوش “کنار رودخانه دز” از این سیل طغیان گر “بی سابقه در ده ها سال گذشته” آسیب نبینند.
این حجم بارش ” ال نینو” با تغییرات فصلی و اکوسیستمی خوزستان در زمانی رخ داد که به جرائت می توان گفت اگر دقت متولیان و سرعت عمل دستگاهها درگیر در غلبه بر بحران سیل نبود شاید بیش از این باید دچار خسارت می شدیم.
بقول یک هموطن؛ سیل می توانست ما را با خود ببرد؛ چون پوشش گیاهی دامنه ها و مراتع را حفظ نمی کنیم؛چون آبخیزداری نکرده ایم و مراتع را شخم زده ایم!
عزیزانی تذکر می دهند عزیزانی مدیریت سد دز و…….. را بر بحران سیل کم سابقه مقصر می دانند! «ییوست متن»
عزیزان آب را گل آلود نکنیم! سیل می توانست ما را با خود ببرد!
خسارت را میشود جبران کرد اما اعتماد به مدیریت بحران را به چه جرمی، باید تخریب کنیم، بحران همیشه هست، بوده و خواهد بود. این مدیریت اخیر ستاد بحران شهرستان شوش و استان “البته با یاوری نهادهای نظامی انتظامی و موسسات متولی”  موفق شد در دستیابی به ضریب حداقل خسارت با بسیج گسترده تمامی امکانات موجود، عملکردی حداکثری با امکاناتی حداقلی را با خطای پائین مدیریت نماید.
سازندگی خسارت های بوجود امده از سیل با توجه و تامین هزینه حل می شود و باید با همت و تعهدی جهادمحور پیگری شود «تجهیز امکانات ستاد بحران به وسایل و تجهیزات بروز« مانند اسکان “شهرک”سیار» تامین اعتبارت خاص «تامین بودجه» برای رفع خسارت های برجای مانده با همکاری رایزنی و مشارکت نهادهای مردمی امکان پذیر است.
بنابراین باید توجه داشته باشیم، بحران همیشه هست بوده و خواهد بود “اعتماد مردم در زمان بروز بحران”، شایعات و جری نمودن ذهنیت جامعه، القای بدبینی به متولیانی که بحران را کنترل می نمایند “شایسته نیست”و چرایی روزگار ماست. دوره بازسازی بعد ازبازگشت به حالت عادی را باید پیگیری نمود و جهت غلبه مطلوب تر بر بحران های پیش رو، این عملکرد و تجربه را باید مستند کرد، تا ضریب ریسک و خطای آن کارشناسی تر برنامه ریزی شود .
همچنین امکانات بروز و مدیریت یکپارچه و سازمان یافته جهت غلبه بر خسارت های موجود امری ضروریست که با اقدامات حاشیه ساز بدست نمی آید. بلکه با سپردن کار به یک تیم متعهد و متخصص در امر برآورد خسارت، رایزنی، جذب اعتبار و هزینه نمودن در کوتاه ترین زمان جهت ابادانی خسارتها میسر میشود.
از مستندات این بحران سیل باید تجربه آموخت . و اشکالات را مرتفع نمود.
گروه های جهادی و مشارکت نهادهای مردمی در امر بازسازی خسارتها در این مرحله باید مورد توجه باشد وحدت مسئولان در کنار هم “در قاب دوربین ها”باعث تمکین جامعه خسارت دیده خواهد شد .خسارت را میشود جبران کرد اما اعتماد جامعه را در بحرانهای پیش رو نه!
پس احساسی برخورد نکنیم و این عرصه را مجالی برای تسویه حساب نپنداریم . این ستاد بحران با کلیه امکانات خود عملکردی داشته که باید با مستندات آن کارشناسی برخورد شود.
در حوادث غیرمترقبه باید خطای کمتر سرعت عمل بیشتر و امکانات بروزتر داشته باشیم در این منطقه اقتصادی و حاصلخیز، تا شاهد پایداری در رشد و توسعه آن باشیم.
مدیریت اجرایی استان و شهرستان شوش به حوزه مشارکت اجتماعی شهروندان در امور نگاه ویژه ای ترسیم نماید زیرا در زمان بروز چنین بحرانی و با این طغیان ویرانگر “رودخانه دز ” نقش فرمانبری جامعه امری ضروریست.” از این حادثه غیرمترقبه درس ها باید آموخت بیایم با هم مهربان باشیم!
همه شهروندان شوش روستاهایش را تنها نخواهند گذاشت آن هم منطقه آهودشت و روستاهای زیبای حاشیه دز در بخش شاوور را.
همدل و همراه خسارتها را باید آباد نمود و از این حادثه طبیعی باید تجربه ها آموخت .
در پائین تصاویر وسعت بحران سیل طغیان گررا ببینید

آب را گل آلود نکنیم / سالاری

پیوست را دنبال کنید

تحلیل اقلیمی سیل اخیر خوزستان

ناصر کرمی
استاد دانشگاه برگن نروژ
۱۵ آوریل ۲۰۱۶ – ۲۷ فروردین ۱۳۹۵

« 1 از 5 »
x

شاید بپسندید

مناطق دوزبانه خوزستان

مهارتهای کلاس داری

آشنایی با مهارتهای کلاس داری و شیوه‎های تدریس نوین

مناطق دوزبانه خوزستان

نگاهی به مسائل آموزشی کودکان دوزبانه خوزستان

اصطلاح آموزش دو زبانه ، این روزها آهنگ ضربان قلب مردم را ناخودآگاه سرعت بخشیده است

كاهش و مقابله با تورم

تورم در نظریه هاى اقتصادى

تورم اجتماعی یکی از موضوعات مهم در کشور ماست